NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 23 Feb 2017, 09:29

Proiectul de O.M. pentru anul 2017 nu va fi facut de catre ANPA ci de Biroul Juridic din cadrul Ministerului. Din cite am inteles nu va fi gata in graba . :respekt: :cooler: :crazy1: :datz:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 23 Feb 2017, 10:09

APSHD scrie:Proiectul de O.M. pentru anul 2017 nu va fi facut de catre ANPA ci de Biroul Juridic din cadrul Ministerului. Din cite am inteles nu va fi gata in graba . :respekt: :cooler: :crazy1: :datz:
Depinde cine si ce experienta are cel din BJ al Ministerului !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 23 Feb 2017, 10:18

daca nu va fi gata in curand ci undeva la toamna...ce rost mai are? :roll:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: NOUL O.M.

Mesaj de kleniacul » 23 Feb 2017, 11:39

APSHD scrie:Proiectul de O.M. pentru anul 2017 nu va fi facut de catre ANPA ci de Biroul Juridic din cadrul Ministerului. Din cite am inteles nu va fi gata in graba . :respekt: :cooler: :crazy1: :datz:
Profit de prezența d-voastră să vă întreb dacă știți ceva despre regimul de pescuit pe Rîul Mare și pe baraj.Eventual contacte pentru autorizație,site,telefon.Mulțumesc.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 23 Feb 2017, 12:29

kleniacul scrie: Profit de prezența d-voastră să vă întreb dacă știți ceva despre regimul de pescuit pe Rîul Mare și pe baraj.Eventual contacte pentru autorizație,site,telefon.Mulțumesc.


Fiind vorba despre apele de munte din judetul Hunedoara. Realitatea sta in felul urmator:
Era un padurar prin zona care cerea aprozimativ 300 de lei taxa acces / an , se tot lega de membrii mei . Iam spus la un membru de al meu sa-i plateasca si eu ii dau bani , iar pe chitanta a scris ca suma de bani incasata reprezinta :Hotarirea adunarii Rom Silva Hunedoara . Chitanta respectiva impreuna cu un Memoriu am trimiso la Minister . Rezultatul a fost un scandal urias in cadrul Rom Silva Hunedoara si s-a renuntat la ai teroriza pe pescarii care detin Permis de pescuit valabil . :respekt:

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: NOUL O.M.

Mesaj de flydb » 23 Feb 2017, 12:41

Se pare ca noul OM nu va fi elaborat pana ce nu iese de la Camera Deputatilor legea de aprobare( sau de respingere) a OUG 85/2016. In momentul de fata aceasta se afla la comisii pentru amendamente si raport. Surse destul de credibile spun ca majoritatea parlamentara de la camera nu este de acord cu concesionarea dreptului de pescuit, deoarece asta submineaza legea celor 102 taxe intrata in vigoare la 1 ianuarie 2017.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Tavi » 23 Feb 2017, 12:42

Eu am pescuit in zona si am platit tarif la RNP, mai exact DS Hunedoara, la padurarul de pe malul Lacului Gura Apei, la bariera, unde platesti si tariful de acces in rezervatie.
Mai poti gasi info aici:
http://deva.rosilva.ro/rnp/contact__p_190.htm

Am platit pentru ca RNP are un protocol cu ANPA care e in vigoare care poate fi citit aici:
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... %20rnp.PDF
Raul Mare superior si Lacul Gura Apei apartin de DS Hunedoara:
http://www.rosilva.ro/files/content/buc ... 202014.pdf
Tarife aici:
http://deva.rosilva.ro/files/content/hu ... portiv.pdf

APSHD, nu stiu ce inseamna s-a renuntat si pe ce baza legala se poate pescui doar cu permis?
Pe ce te bazezi? Unde scrie?
Scuza-mi franchetea, dar astea sunt abureli....
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 23 Feb 2017, 13:37

Permisul de pescuit este valabil pe toate habitatele naturale cu exceptiea RBDD.
Este tiparit de ANPA pe verso la toate permisele de pescuit.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Tavi » 23 Feb 2017, 14:57

Continui cu aburelile si cu jumatatile de adevar... :evil:
E valabil dar nu e suficient. Pe apele RNP, pe langa detinerea permisului trebuie sa platesti si tarifele lor, vezi pct. 4.6 din protocol.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: NOUL O.M.

Mesaj de flydb » 23 Feb 2017, 15:10

Tavi, asta este situatia. Sunt unele persoane care continua sa umble cu abureli. Stefan Popescu are multi urmasi care continua sa-i propage ideile. APSHD este unul dintre ei.
P.S. O regie autonoma, in speta RNP-Romsilva , nu poate administra prin delegare fondul piscicol din anumite ape de munte fara sa perceapa anumite tarife. Necesitatea incasarii tarifelor este prevazuta in regulamentul de pescuit al regiei si care este invocat in protocolul de delegare. O regie autonoma, nefiind o institutie bugetara, se autofinanteaza prin perceperea de tarife pentru diferite activitati.

Scrie răspuns