NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 26 Ian 2017, 12:51

cezar.ch scrie:
Câteva observații:

1. responsabilitatea unei bune reglementări a domeniului revine autorității publice, care este A.N.P.A.
2. asociațiile pot propune, dar tot A.N.P.A. dispune...iar propunerile trebuie făcute în cadru organizat, către ANPA. Dar, dacă ANPA nu s-a deranjat (sau n-a avut interesul) să ne solicite, acționăm în consecință.
3. cu titlu particular, opinia APC 21 pe care o conduc este:

a. ANPA sa distribuie toate permisele naționale, pe orice cale (on line, trezorerie, ghișeu propriu, prin benzinarii, poștă, etc). Daca se distribuie și prin asociații, acestea să le procure numai pentru membrii proprii, prin achiziție directă, așa cu am precizat mai sus.
b. permisele naționale să poată fi anuale, săptămânale, lunare sau anuale.
c. pentru apele atribuite asociațiilor, să se perceapă taxe de pescuit corespunzătoare planului de management. Astfel asociațiile vor puea investi, vor putea păzi și dezvolta resursa piscicolă, în regim de concurență
d. pentru Dunăre, trebuie un plan de management pentru tot tronsonul de la intrarea în țară până la limita cu ARBDD, în acord cu nevoile, dar și cu angajamentele internaționale ale României. Acest plan de management să fie deschis tuturor asociațiilor care doresc să participe la gestionarea planului de management, în principal cu fonduri. Cum, cât, în ce proporții, cine să răspundă de folosirea fondurilor...sunt soluții și trebuie scrise în planul de management.

Asta, dacă ne-ar întreba cineva...dar, se pare că nu ne întreabă.

Un punct de vedere foarte corect. :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 26 Ian 2017, 13:01

APSHD si cezar.ch - cum vedeti voi, acum, notiunea de "reciprocitate" intre asociatii ?
Banuiesc ca nu se mai pune problema de asa ceva, si pare ceva corect.
E bine ca asociatiile sa fie obligate sa dea bon fiscal pentru pescarii "nemembrii" pe malul apei sau acestia vor fi obligati sa se deplaseze pana la sediul asociatiei pentru a achita taxa de pescuit ?
Sau prin transfer bancar ?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 26 Ian 2017, 13:24

rcorbu scrie:APSHD si cezar.ch - cum vedeti voi, acum, notiunea de "reciprocitate" intre asociatii ?
Banuiesc ca nu se mai pune problema de asa ceva, si pare ceva corect.
E bine ca asociatiile sa fie obligate sa dea bon fiscal pentru pescarii "nemembrii" pe malul apei sau acestia vor fi obligati sa se deplaseze pana la sediul asociatiei pentru a achita taxa de pescuit ?
Sau prin transfer bancar ?


Reciprocitate cu AGVPS-ul nu se poate face . Ei nu sunt de acord sa incheie Protocoale de Reciprocitate cu noi.
Eu unul voi lasa toti pescarii care au Permis de Pescuit la orice Asociatie sa pescuiasca fara sa achite nici o taxa . :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 26 Ian 2017, 13:32

APSHD scrie:
rcorbu scrie:APSHD si cezar.ch - cum vedeti voi, acum, notiunea de "reciprocitate" intre asociatii ?
Banuiesc ca nu se mai pune problema de asa ceva, si pare ceva corect.
E bine ca asociatiile sa fie obligate sa dea bon fiscal pentru pescarii "nemembrii" pe malul apei sau acestia vor fi obligati sa se deplaseze pana la sediul asociatiei pentru a achita taxa de pescuit ?
Sau prin transfer bancar ?


Reciprocitate cu AGVPS-ul nu se poate face . Ei nu sunt de acord sa incheie Protocoale de Reciprocitate cu noi.
Eu unul voi lasa toti pescarii care au Permis de Pescuit la orice Asociatie sa pescuiasca fara sa achite nici o taxa . :respekt:

Si atunci esti sigur ca vei avea fonduri suficiente pentru a indeplini angajamentul luat ?
Daca vei creste cotizatia, posibil ca pescarii sa fie suparati pentru ca altii de la asociatii mai "ieftine" vor pescui pe apele administrate cu banii vostri !

La fel si pentru cel care va lua Snagovul, doar ca sa faci paza trebuie o resursa financiara serioasa, la cat de mare este lacul si cati braconieri umbla pe acolo !

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Tavi » 26 Ian 2017, 13:32

Domnule cezar ch, eu inteleg pozitia dumneavostra si inteleg si ca asta a fost pozitia comuna minimala a asociatiilor. Asa cum am spus, sunt niste idei bune, nu asta am ”combatut”.
Observatiile mele sunt legate de ceea ce va asteptati sa obtineti raportat la ce ati cerut. Asta imi e neclar, atat asteptarile cat si solicitarile...nu mai reiau ce am scris deja.
Ma pun in situatia celor de la Minister, citesc punctul de vedere, sa zicem ca sunt de acord cu el si vreau sa tin cont de el...
Ce anume ar trebui sa fac?
E clar ca ANPA decide si asociatiile pot doar sa propuna...dar in cazul asta propunerile cam lipsesc, sunt mai mult niste critici, fara solutii alternative.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: NOUL O.M.

Mesaj de cezar.ch » 26 Ian 2017, 13:40

rcorbu scrie:APSHD si cezar.ch - cum vedeti voi, acum, notiunea de "reciprocitate" intre asociatii ?
Banuiesc ca nu se mai pune problema de asa ceva, si pare ceva corect.
E bine ca asociatiile sa fie obligate sa dea bon fiscal pentru pescarii "nemembrii" pe malul apei sau acestia vor fi obligati sa se deplaseze pana la sediul asociatiei pentru a achita taxa de pescuit ?
Sau prin transfer bancar ?
Atata timp cat pentru Dunare va fi valabil permisul DUNĂRE, valabil de la intrarea în țară până la Tulcea, reciprocitatea nu-și mai are rostul.
Eliberarea bonului fiscal este o obligație instituită de lege. Cine nu eliberează bon fiscal, suportă aceste rigori.
Plata permisului DUNĂRE să poată fi făcută pe orice cale admisă legal (trezorerie sau asociație, la ghișeu sau prin transfer bancar, prin posta, benzinarii sau online, direct in contul ANPA.
Plățile adiționale, tot contra bon fiscal (pentru ce se oferă suplimentar prin planul de management) să se facă prin orice mijloc legal admis. Variantele cu posta sau benzinariile nu merg aici, după părerea mea.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 26 Ian 2017, 13:48

permisul de pescuit(albastru-valoare integrala)a fost gandit cu o valabiltate 8 ani prin aplicarea stikerelor anuale pe verso.insa "cineva" si-a bagat coada si treaba a picat.era civilizat sa luam stikerele anuale(contra cost)de la benzinarii,chioscuri de ziare,oficii postale sa le aplicam si sa pescuim civilizat.referitor la permisul de tip Dunare de ce nu se cere si-un model tip Olt,Mures,Siret?(rauri mari care strabat tara)

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 26 Ian 2017, 13:50

cezar.ch scrie:
rcorbu scrie:APSHD si cezar.ch - cum vedeti voi, acum, notiunea de "reciprocitate" intre asociatii ?
Banuiesc ca nu se mai pune problema de asa ceva, si pare ceva corect.
E bine ca asociatiile sa fie obligate sa dea bon fiscal pentru pescarii "nemembrii" pe malul apei sau acestia vor fi obligati sa se deplaseze pana la sediul asociatiei pentru a achita taxa de pescuit ?
Sau prin transfer bancar ?
Atata timp cat pentru Dunare va fi valabil permisul DUNĂRE, valabil de la intrarea în țară până la Tulcea, reciprocitatea nu-și mai are rostul.
Eliberarea bonului fiscal este o obligație instituită de lege. Cine nu eliberează bon fiscal, suportă aceste rigori.
Plata permisului DUNĂRE să poată fi făcută pe orice cale admisă legal (trezorerie sau asociație, la ghișeu sau prin transfer bancar, prin posta, benzinarii sau online, direct in contul ANPA.
Plățile adiționale, tot contra bon fiscal (pentru ce se oferă suplimentar prin planul de management) să se facă prin orice mijloc legal admis. Variantele cu posta sau benzinariile nu merg aici, după părerea mea.

Nu ma refer la Dunare, ci la zonele pe care este posibil sa le luati in administrare, ape interne.
Nu intreb de eliberarea bonului, ci unde se se elibereaza: la sediu sau pe malul apei ?

Dunarea, posibil sa nu fie atribuita nimanui, prea mare pentru orice asociatie, inclusive AGVPS.....parerea mea.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 26 Ian 2017, 13:56

adrian99 scrie:permisul de pescuit(albastru-valoare integrala)a fost gandit cu o valabiltate 8 ani prin aplicarea stikerelor anuale pe verso.insa "cineva" si-a bagat coada si treaba a picat.era civilizat sa luam stikerele anuale(contra cost)de la benzinarii,chioscuri de ziare,oficii postale sa le aplicam si sa pescuim civilizat.referitor la permisul de tip Dunare de ce nu se cere si-un model tip Olt,Mures,Siret?(rauri mari care strabat tara)
Cred ca n-ai inteles ideea :wink: Pe langa permisul de Dunare obtinut de la benzinarii,chioscuri de ziare,oficii postale etc , trebuie sa mai faci si niste plati aditionale catre asociatii ,altminteri risti sa nu traga pestele pe Dunare :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lucky_51 » 26 Ian 2017, 18:35

Ma scuzati, in proiectul Ordin privind aprobarea masurilor de reglementare a efortului de pescuit si cotele de pescuit alocate pe 2017 pe specii si zone sant date apele mari , Dunare,Olt, Prut si lacuri de acumulare care au cote destinate pescuitului recreativ. Ce inseamna acest lucru si daca puteti sa ne explicati.

Scrie răspuns