NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 17 Dec 2016, 14:47

Presedintele ANPA va da o Decizie luna viitoare privind conditiile de Practicare a pescuitului recreatriv in 2017.
In cazul in care va include (dupa cum am aflat) faptul ca vechile Contracte cu AJVPS-urile produc in continuare efecte juridice , respectiva Decizie o vom ataca in Instanta. :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Dec 2016, 15:46

APSHD scrie:Presedintele ANPA va da o Decizie luna viitoare privind conditiile de Practicare a pescuitului recreatriv in 2017.
In cazul in care va include (dupa cum am aflat) faptul ca vechile Contracte cu AJVPS-urile produc in continuare efecte juridice , respectiva Decizie o vom ataca in Instanta. :respekt:
Si din cate intuiesc, vechile contacte ale AGVPS sunt lipsite de "angajamente", adica AGVPS ia banii de la pescari si atat. Fara plan de management, fara controale, fara popuari.. totul moca !

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: NOUL O.M.

Mesaj de mircea13 » 13 Ian 2017, 08:14

Vechiul proiect mentionat mai sus a fost abandonat si apare un nou ordin.A se vedea in mod specail art 6 , 7 ,8
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 202017.pdf
Art.6.Asociaţiile de pescuit recreativ care au încheiate contracte pentru utilizarea resurselor
acvatice vii în scop recreativ asigură paza cu personal propriu angajat și autorizat în condițiile
legii și colaborează cu personalul Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură cu drept de
inspecţie şi control în acţiunile de constatare și sancționare a contravențiilor și infracțiunilor în
domeniul pescuitului recreativ.
Art.7.–(1)Beneficiarii contractelor pentru utilizarea resurselor acvatice vii în scop recreativ au
obligația să achite anual o sumă egală cu 25% din valoarea cotizațiilor anuale încasate statutar
pentru pescuitul recreativ corespunzător numărului de membri pescari recreativi ai asociației.
Art.8. Pentru zonele de pescuit recreativ neatribuite către asociaţiile de pescuit recreativ
Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură instituie regim de protecție totală a resurselor
acvatice vii atâta timp cât zonele rămân neatribuite
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 13 Ian 2017, 10:22

Art. 8 e tareeeee...pai sunt multe garlite, foste balastiere abandonate, s.a.m.d., pe care nu le ia nimeni, asta inseamna ca automat acestea devin ape protejate. Naspa ! Sper sa nu se aprobe prostia asta !

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 13 Ian 2017, 11:27

Acest proiect de O.M. este facut cu dedicatie catre AGVPS care face tot posibilul sa obtina monopolul.
Acuma se va vedea puterea celorlalte Asociatii .
Daca ramine monoplul la AGVPS veti vedea atunci Cotizatii la pescari . :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 13 Ian 2017, 11:42

Daca ar fi pe corect ca o asociatie sa respecte contractual de administrare, cred ca o cotizatie va fi undeva la 200 ron / pescar ! Si daca ANPA mai ia 25%, atunci sa vezi "bucurie" pe bietul unditar. :lol1: :lol1:
Cu 30 sau 50 ron nu se poate face nimic !
Oricum anul acesta nu cred ca se va aproba.
Ciudata lipsa de consecventa a ANPA-ului, ba concesionare ba dare in administrare, tot o lalaie, oameni nedecisi si neprofesionisti !

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: NOUL O.M.

Mesaj de johnnybravo » 13 Ian 2017, 22:28

Dunarea ce regim are? Se va imparti intre asociatii? A fost apa libera pana acum :)

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: NOUL O.M.

Mesaj de boistean » 15 Ian 2017, 12:29

Conform noului proiect de OM, nu mai exista ape "libere":
"Art.8. Pentru zonele de pescuit recreativ neatribuite către asociaţiile de pescuit recreativ
Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură instituie regim de protecție totală a resurselor
acvatice vii atâta timp cât zonele rămân neatribuite."

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: NOUL O.M.

Mesaj de bogdanpesc » 15 Ian 2017, 12:37

Asta nu o mai cred...adicalea toata Dunarea de la intrarea in tara si pana la intrarea in zona de influenta a ABRDD trebuie concesionata,asta ca sa avem unde pescui...daca nu se concesioneaza sa vezi trai neneaca pe niste pesti...nu ii mai deranjeaza nimeni, mor de batranete si de dor de porumb .Zona de protectie totala ...Hmmm :)

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: NOUL O.M.

Mesaj de chiscaru' » 15 Ian 2017, 15:26

bogdanpesc scrie:Asta nu o mai cred...adicalea toata Dunarea de la intrarea in tara si pana la intrarea in zona de influenta a ABRDD trebuie concesionata,asta ca sa avem unde pescui...daca nu se concesioneaza sa vezi trai neneaca pe niste pesti...nu ii mai deranjeaza nimeni, mor de batranete si de dor de porumb .Zona de protectie totala ...Hmmm :)
Presupun ca pescuitul comercial va ramane deschis pe Dunare ! Protectia totala se refera numai la pescuitul recreativ !
Mie personal, masura mi se pare buna ! :lol:
Este arhicunoscut si demonstrat ca pescuitul recreativ reprezinta un pericol major pentru conservarea pestilor si habitatelor lor, in timp ce pescuitul industrial , a fost si va ramane totdeauna inofensiv ! :lol:

Scrie răspuns