Cat de lagal este?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Cat de lagal este?

Mesaj de dan bobei » 18 Apr 2007, 15:35

Unele asociatii lasa in prohibitie niste balti libere la pescuit. Nu stiu anu asta pe la Fagaras-Sibiu care sunt, dar se practica. Parerea mea e ca o asemenea masura nu are un temei legal, ce ziceti? :roll:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 18 Apr 2007, 15:45

ma dane, dar mai citit la gand, chiar mam enervat pe fenomenu de pe baltile de la Fagarash in prohibitie, nu poti pescui ca lasa AJVPS paia la caras, bashca e destul caras la depus in baltile alea (bataie mare duminik) si ei pescuiesc acolo printre saracii pesti, am fost si io sa dau si nu era loc (bine ca nu ma incanta prea tare din cauza zgomotului facut de fleoshcalaii la depus) dar trebe facut ceva , ca daca se potolesc io tot nam loc de scaldat lingura din cauza plutelor , si in timpu saptamanii nu pot iesi sa scap de ei :(

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Apr 2007, 16:02

Daca nu aveti o hartie de la AJVPs cum ca ei permit pescuitul in prohibitie, atunci acuzele sunt in van. AJVPS nu are drept de a aplica amenzi, asa ca mai degraba poti zice ca politia, jandarmeria si inspectia piscicola sunt vinovate ca nu fac controale si se braconeaza acolo. Daca ati avea o asociatie si contract cu Compania, atunci ati putea solicita celor in drept sa faca control si s-ar termina si cu braconajul. Asa ... raman doar cuvintele.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 18 Apr 2007, 16:21

is pro si contra ptr asta.....
PRO pt k in acest mod i lasa pe oameni sa pescuiasca undeva si in acest mod nu i mai vezi peste tot pe olt sau mai stiu eu unde
CONTRA pt ca totusi trebuie sa se reproduca si pasnicul......

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 18 Apr 2007, 17:11

La Valcea AJVPS a anuntat ca cine plateste la ei are voie sa pescuiasca in prohibitie.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 18 Apr 2007, 19:37

vanatoruldepesti scrie:La Valcea AJVPS a anuntat ca cine plateste la ei are voie sa pescuiasca in prohibitie.
Bag de seama ca in Romania totul este "original".Fiecare face prohibitie cum si cand "vrea muschii lui" :shock: :shock: Dar ce sa ma mai mir;atata vreme cat legiuitorul (parlamentul) da legi dupa cum dicteaza unul sau altul spre interesul lor, asociatiile au luat modelul :( :( si fac si ele legi.
Mai ramane ca trezoreria de la Macacatzul de Campie sa bata moneda valabila.
Unde esti tu Tepes Doamne........... :!: :!: :!: :evil:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 18 Apr 2007, 19:55

daca nu ma insel in bihor era(sau mai este si anu asta) permis pescuitul pe o balta a filialei in timpul prohibitiei
nu mi se pare o idee rea...decat sa mearga toti sa braconeze pe crisuri si canale sau pe tileagd e mai bine asa sa mearga daca vor la o balta fara taxa
problema e si cu cei care nu se pot deplasa pe distante mai mari pana la balta respectiva sau cei care locuiesc in satele de langa crisuri care au braconat in fiecare an si vor bracona inca mult si bine
la valcea s-a publicat ceva oficial sau sunt zvonuri ca s-ar permite pescuitul in prohibitie?

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 18 Apr 2007, 20:45

Acum duminica la Vistea nu aveai unde sa blinkeresti frate de ei....era full. "Normal" ca fiecare dadea si la stiuca cu viu....
Din cate stiu eu treaba asta e ilegala, da tot o sa intreb ce balti sunt lasate libere la pescuit, si in temeiul carei legi.... :evil:

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 18 Apr 2007, 20:50

Si eu sunt de acord cu practicarea pescuitului pe o balta AJVPS in prohibitie....
Atat timp cat nu fac nimic (populari cu puiet sau controale) pentru apele din subordine macar atat sa faca sa lase o balta pentru pescuit in prohibitie....
Daca ar vrea sa faca treaba ar putea sa faca urmatorul lucru : din banii luati pe taxa pe balta sa cumpere puiet cu o parte din suma si astfel s-ar impaca si ''capra'' si ''varza'' . Adica si pescarii ar fi multumiti ca prind o coada de peste si balta ar avea puiet pentru urmatorul an.....
Cam asta e...poate nu e corect dar e un punct de vedere......
Am uitat sa adaug un amanunt : acea balta sa fie deschisa numai in prohibitie si atat....in rest fara pescuit pe ea.
Eeeeee????? cum vi se pare ideea??? Poate vede cineva ceea ce am scris mai sus si :idea: :idea: :idea: :idea:

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8224
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 18 Apr 2007, 21:14

Eu nu sunt de acord cu ce spui tu. Cand a fost prohibitie la stiuca eu am stat acasa, si asa mi se pare normal si pentru restu... ca sa nu mai zic ca sunt si balti cu plata pt caras si ce-o mai fii...da asta e deja o alta discutie... La stiuca n-a lasat nimeni balta deschisa in prohibitie si nici n-as fi fost de acord. 8)

Scrie răspuns