Pentru timisoreni

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 11 Noi 2006, 21:34

aceleasi simptome si la Timis - Urseni...gata cu pescuitul pe anul asta!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 13 Noi 2006, 16:37

Am gasit si eu masina Sambata, am fost la Topolovat pe Bega (mai jos de baraj)..mare mirare cand am vazut ca nu era nic un plutar la stiuca :shock: (sau "dopar" ? :lol: )
In sfarsit...dupa ce am schimbat voblere si linguri si am batut vreun Km de mal(locuri frumoase de stiuca, apa mare din mal)..Trosc!!! :shock: dau in ceva cu cea mai mare lingura care-o am, vreo 12 cm..intep, si simt ca se zbate si vine destul de greu, strig la colegul ca am lovit-o !!, cand colo, un clean de nici 200g agatzat de burta, venea de-a doua :lol:

Asta cred c-a fost ultimul rapitor "live " pe anul asta, de-acu' ma uit Tibanu :oops:

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Bega vremea obletilor si a stiucii

Mesaj de bluesky1ro » 15 Noi 2006, 22:04

Dupa aproape 4 luni si jumatate m-am intors din nou in tara hotarit sa fac cit mai multe partide de pescuit, bineinteles am luat in considerare si uzina de apa, de pe Bega, malul drept, am nadit cu mamaliga, am dat cu fixa de 7, fir de 0,10 cu 0,08 in fata cirlig de 18, momeala viermele, am prins obleti si citeva babuste, dar a fost frumos, soare caldut pentru noiembrie. Singura dezamagire: faptul ca la fel ca intotdeauna a venit un om si a dat foc la cabluri pe malul apei (pentru a recupera cuprul). Pentru aproape o ora fumul gros de cauciuc a acoperit cerul si toata zona de pescuit, poate data viitoare isi fac aparitia si jandarmii aparitia sau ma rog garda de mediu..., ar trebui sa se inceteze cu asemenea treburi daca tot vom fi `europeni ` de la anu. Deci uzina: peste mic in prostie, stiuca nu a avut nici un atac pe ziua de ierii, si nici in ultimele zile dar e vreme. :roll:
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 15 Noi 2006, 22:21

la turbina, acum vre-o 2 luni un prieten a primit amenda de la comunitari (n-avea permis)...deci ei mai umbla prin zona...

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 15 Noi 2006, 22:24

Umbla, de aceea s-au mai curatat malurile de pescari de ocazie... dar problema e cum sa faci sa vina comunitarii acolo si cind sunt probleme mai mari... decit un permis nevizat, de exemplu o setca, baietii cu grebla seara sau aia cu cablurile... accept idei, propuneri, eu vreau numerele lor de telefon... :lol:
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 15 Noi 2006, 22:26

johnnybravo scrie:la turbina, acum vre-o 2 luni un prieten a primit amenda de la comunitari (n-avea permis)...deci ei mai umbla prin zona...
Doamne ajuta !
Ca acum 2 ani eram acolo sa dau dupa stiuca iar ei in prohibitie nici nu se sinchiseau... la 20 de metri de ferma Asociatiei dadeau la greu si luau tot.
Sub ochii mei au lua o marla de 300gr luata la pestisor si aia prinsi cu hopul !
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 16 Noi 2006, 19:17

Salut azi am fost la uzina, nu a mers nici scobarul nici stiuca, ceva obleti si babuste, a tras anemic, pe seara au venit si jandarmii in control, mi-au dat numarul de fix de la jandarmerie o sa-l postez pentru toata lumea 0256/490367 e bine sa-l avem in celulare, poate asa se mai curata malurile apelor de tot felul de persoane care ne deranjeaza linistea si ne distrug pestele din ape. adresa de net: http://www.jandarmeriamobilatimisoara.ro
APELURI DE URGENTA:
Apel - 112

Apel - 956

Apel Serviciu Dispecerat Gruparea de Jandarmi Mobila Timisoara - 0256/490367
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 17 Noi 2006, 20:56

bluesky1ro anul asta de fiecare data cand am fost la turbina au venit jandarmii in control,e o chestie buna deoarece acolo era nasol de aglomerat de tot felul de tentative de pescari traistari.Oricum capturi eu personal nu am avut nici una de marime legala si nici nu am vazut, dar de dorul apei e ok si de distractie, am avut atac de fiecare data:marlite,bibi,clenuti.
Apropo de topic nu stie careva au dat drumul la Timis de la Costeiu pe matca lui sau este tot deviat pe Bega? Eu personal am vazut raul Bega destul de mare si probabil pt ca aduce cu el si o parte din volumul de apa de pe Timis.
Timisul era destul de tulbure prin 15 noiembrie si de la localnici de pe mal am aflat ca a crescut un metru si a scazut iar.Ce credeti va fi ok iarna asta? Dragi imbolnavi-ti :D ai spinningu-lui din zona de vest cum preferati sa fie mare,mic,tulbure sau limpede :idea: ?? (stiu nici asa nici asa ci asa intre). :twisted:

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 17 Noi 2006, 21:36

Sosoo stii cum e, apropo de capturi, poti sa ai si pe canalul din Ciarda chiar la intrare unde un coleg a scos 2 bucati de stiuca de peste 3 kile anu asta, la un ´kil au fost destule. eu nu prea am apucat sa bat apa acolo la uzina anu asta decit in primavara cind luam regulat inainte de a intra in prohibitie 2-3 kile de caras pe zi, ceva platica, bibani babuste, atunci vin la depunere, alti colegi din zona iau scobari frumosi pina in 1.800 grame. Rapitor mai greu... mirlite si salaiasi, cea mai mare care am si dus-o acasa 1.200. Locul e unul clasic unde fiecare se intilneste cu alti pescari, discutam, prindem un peste schimbam strategii de pescuit etc, si daca ploua acolo e beton si e ok ca e in oras.Daca o iei pe Bega in jos, poate poti pescui maxim pina la Solventul, ca in jos apa efectiv `pute` si o stie toata lumea.Despre jandarmi eu merg inca pe principiul dreptatii, sunt multi baieti tineri angajati asa ca pina vechii ´dinozauri´ apuca sa-i cunoasca, mai usor vin baietii astia tineri si-i iau ei pe sus. Daca vrei sa prinzi peste la vara poti incerca cu incredere deasupra de uzina, de la podul de dupa lacul de acumulare in sus(unul din locurile mele preferate ), sper sincer ca somoteii si salaiasii sa fii crescut, fiindca au venit in numar mare dupa inundatii, acolo e adevarata problema, fiindca am vazut plase anul trecut in apa aceea, acolo e durerea. Daca tot e inchis pescuitul in zona lacului, aia inseamna ca e o zona protejata unde puietul se dezvolta in voie, cind o ia in sus da de plase...[/list]
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Avatar utilizator
bluesky1ro
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Mar 2006, 19:57
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bluesky1ro » 17 Noi 2006, 21:37

Nu ma pot abtine sa nu scriu, ca ma bucur ca lumea are opinii si scrie pe acest site si topic in special, indiferent ca unii vom avea idei poate contrare cu ceilalti, poate unii fac doar bascalie, dar faptul ca lumea comunica aici e un lucru bun. :D
Traim intr-o tara frumoasa, pacat ca e populata...

Scrie răspuns