Pentru timisoreni

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
lerua
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 15 Sep 2005, 18:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de lerua » 04 Oct 2006, 08:21

Vad ca majoritatea dintre voi prefera Timisul :!: Bega nu are locuri bune de pescuit (greu de ajuns) :?: ca banuiesc ca peste are .

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 04 Oct 2006, 09:27

Stiuca de obicei prind intre Sag si Cruceni :D tot pe aici intra si salaul si cleanul,avat si clean mai bine prind intre Costeiu si Giroc :D sper ca am putut fi de folos :lol:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Oct 2006, 09:36

merci SoSoo, la Urseni unde merg deobicei nici macar nu sare sa-l vad ca sa nu mai zic de prins... :evil:
mai fac o escapada pe weekend poate ajung pe-acolo :)

maine-s pe Dunare....de abia astept (sa vad peisajul bine-nteles ca altceva... :D )

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 04 Oct 2006, 21:07

Lasa ca oricum au poluat astia si Dunarea ca nu e destul braconata si pescuita industrial ca`n codru ce sa mai pescuim si noi ... Eu mai nou mai pescuiesc si pe Bega in oras ca ma prostit un mos ca se prinde, si cum nu am masina cum am timp cateva ore cu bicicleta rapid ma duc pe la turbina si plosc cu tablele si plasticele in apa.Capturi as minti sa spun,chiar am prins de fiecare data peste egal cu marimea voblerului sau linguri :D pixuri,bibanei,avatei,mate morte,cadre de bitigla,roti de masina,pungi,haine de aurolaci chestii de astea romanesti (fara i din a la mijloc) :? astea ultimele de la Badea Cartan in jos.Cea mai mare captura o marla de juma de kil.Mai sus de turbina este clean,vidra,nutrie astea sunt specii noi de peste :P

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 04 Oct 2006, 21:33

SoSoo scrie:Stiuca de obicei prind intre Sag si Cruceni :D tot pe aici intra si salaul si cleanul,avat si clean mai bine prind intre Costeiu si Giroc :D sper ca am putut fi de folos :lol:
Dar esti mobil, nu gluma :twisted:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 07 Oct 2006, 07:42

SoSoo, am ras cu lacrimi! :lol: :lol:

m-am intors de la Dunare...m-ai bine de nu ma duceam :evil:
ieri am scapat 2 avati uriasi pentru pestele pe care l-am prins pana acum la table... estimare la 2-3kg primul (a trebuit sa-i dau fir...) si cam 1kg al doilea (i-am vazut pe amandoi) in rest avat la palma ii vedeam in apa cum se aruncau pe blinker...stiuca am inteles de la localnici ca a tras in prostie acum ceva timp....trebuie sa mai merg dar cu temele facute in materie de avat.... kiar asa mare trebuie sa fie rata pestilor scapati la spinning fata de stationar? Rar am scapat peste mare in ultimii ani... :evil:
am dat cu blinker argintiu de 2 (vibrax) si cu aglia de 0 ca ala nr 1 mi s-a stricat...

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 07 Oct 2006, 12:22

Cu o frana buna,bine reglata si un bat la fel aveai mai multe sanse...
Mai ales ca avatul oboseste destul de repede...in general...

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Nimic nou pe frontul de vest?

Mesaj de Mugurstefan » 14 Oct 2006, 12:12

Pe Timis a mai fost careva... a inceput sa traga?
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Mesaj de SoSoo » 17 Oct 2006, 10:54

Da sunt foarte mobil cand am posibilitatea :twisted: ,prietenii mei care au masina trag mai mult spre Sag si in sus spre Costeiu dar eu am o slabiciune catre zona de froniera :D .Din pacate eu prind bine in zona mea ei in a lor si nu prea ne intelegem cand ne organizam.
Mugurstefan sa sti ca trage pestele pe Timis problema este sa-l localizezi eu te sfatuiesc sa cauti locuriile cu apa adanca.Apropo nivelul scazut al Timisulului am aflat care e cauza :shock: este deviat cursul sau aproape in totalitate pe Bega din cauza lucrariilor de la Costeiu baraj si Sag podul rutier :( .Eu nu ma plang pot spune ca pe o apa scazuta si limpede de vezi pestii am prins foarte bine.Acum pun in galeria personala poza cu capturiile pe o zi doar la spinning.
Cred ca motivul pentru care ratez pestii mari e actiunea mica a batului am un bat Mitchell Basic Spin 10 to 35g,cand dau in ceva mare daca nu dau o contra suplimentara sigur ratez cred ca nu se infig ancorele din cauza elasticitatii batului.Dar acum sunt mai linistit a venit si prima captura peste 3kg cu acest bat.Sfaturi?Eu cred ca pur si simplu nu se agatau bine de aceea ratam.

Avatar utilizator
SoSoo
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Sep 2004, 05:51
Localitate: Timisoara

Re: vreau si eu!!

Mesaj de SoSoo » 17 Oct 2006, 10:55

Michael scrie:
johnnybravo scrie:unde pe Timis?
mai in aval :lol:

Cine stie cunoaste :D :D

Scrie răspuns