Peruci

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 15 Oct 2004, 11:25

dar am o intrebare intrebatoare atunci.......care este rostul rubricii "locuri, balti de pescuit"...daca nu vom spune niciodata unde am pescuit ci ne vom rezuma la ceva genul ...."am fost ieri pe o balta ...nu spun care ...si l-am omorat "...... :D :lol: :D :lol: :D :D :D

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Oct 2004, 11:30

sunt locuri pe care poti sa le spui, si locuri pe care nu poti sa le spui, pur si simplu pt. ca nu permit un pescuit intensiv
rolul rubricii este urmatorul: cine vrea spune

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 15 Oct 2004, 11:47

Marius C-

A povesti o partida de pescuit si implicit de a astepta de la ceilalti sa comenteze ( sitl de pescuit, materiale, conditi atmosferice, etc) dar a refuza sa spui in ce loc s-a desfasurat este cel putin ne-elegant.
Intr-un astfel de caz cel mai bine este sa te abtii de la a o povesti.

Toti ceilalti care au venit cu o poveste de pescuit au fost deosebit de amabili in a da orice amanunte le-au mai fost solicitate de cititor. Iar daca au avut o " promisiune" de tinut s-au abtinut de la inceput de la a face pub;lica iesirea respectiva. Este un lucru pe care l-am admirat de la inceput, care-l deosebeste de alte " comunitati de pescari" ; care m-a determinat sa devin membru si, la randul meu am cautat sa dau cat mai mult din ceea ce stiu pt ai ajuta pe altii. Chiar am regretat in multe cazuri ca nu pot fi de folos data fiind experienta mea redusa in ale pescuitului la rapitori


Este prima oara cand remark pe site acest lucru. Sper sa nu fie inceputul sfarsitului ci doar o mica amareala ( chestie de gust).

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 15 Oct 2004, 13:57

[quote="Lucian Anghel"]Marius C-

"A povesti o partida de pescuit si implicit de a astepta de la ceilalti sa comenteze ( sitl de pescuit, materiale, conditi atmosferice, etc) dar a refuza sa spui in ce loc s-a desfasurat este cel putin ne-elegant.
Intr-un astfel de caz cel mai bine este sa te abtii de la a o povesti."

Prima postare a topicului meu a fost de fapt o intrebare tehnica adresata celor mai priceputi ca mine: "de ce peruci?" Am dat cateva amanunte tehnice ca un eventual raspuns, sa fie bazat pe cat mai multe date. Nu cred ca sunt eu de vina ca in locul unui raspuns mi-a fost adresata intrebarea: "pe ce balta?".
Probabil insa ca am gresit spunand adevarul. Poate era mai bine sa spun ca nu conteaza unde am fost, ca oricum n-am prins nimic.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 15 Oct 2004, 15:46

"mea culpa" intrebarea am pus-p eu imi cer scuze ca am indraznit si ca de aici a denaturat si esenta discutiei.........sorry :roll:

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 15 Oct 2004, 15:52

ovidiu14 scrie:"mea culpa" intrebarea am pus-p eu imi cer scuze ca am indraznit si ca de aici a denaturat si esenta discutiei.........sorry :roll:
N-ai de ce sa te scuzi, inteleg curiozitatea, am explicat doar cum am ajuns sa nu divulg locul. :oops:

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 15 Oct 2004, 21:02

Marius,

Nu stiu ce s-a intamplat cu raspunsul meu referitor la peruci trimis noaptea trecuta de nu a aparut de accea incerc sa postez din nou.
Parerea mea ca ai avut parte de peruci pescuind cu RIPCORD este ca nu obisnuiesti sa inchizi "pick-up"-ul mulinetei cu mana fara invartirea manivelei si ca nu esti atent ca primele spire mulinate sa fie un pic tensionate.
Nu inteleg de ce ai trecut de la FIRE LINE la RIPCORD cand nu ai avut probleme cu FIRE LINE,cu atat mai mult cu cat FIRE LINE,la aceeasi rezistenta e mai subtire ca RIPCORD.
RIPCORD e un braid bun,dar cel mai bun e TUF-LINE,insa inconvenientul este ca primul se fabrica de la 10lb. si al doilea de la 15lb. in sus limitandu-ti posibilitatea de selectie(FIRE LINE se fabrica de la 4lb.in sus si mie imi pare rau ca nu este si de 2lb.)

Jean Scurtu

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 15 Oct 2004, 21:12

Acu si parerea mea despre "locurile publice"!

Eu zic ca una dintre regulile de baza la un pescuit sportiv (cel putin in ceea ce ma priveste) e ca trebuie sa fugi de turma!
Altfel, nu prea mai vad rostul pt care fugi 100 de km!
Ca sa te inghesoi ca in autobuz?

Deci, o oarecare, "intimitate" e buna!
Chiar foarte buna!
Vrei sa te duc la un loc super? Hai cu mine!

Credeti ca recomnadarile de pe pescuitul.ro sunt date din altruism?

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 15 Oct 2004, 23:12

Jean,

Opresc firul numai cu mana si asez pick-up-ul la loc tot cu mana, niciodata din manivela.
M-am gandit ca datorita vantului, firul facea o "burta" si nu am reusit sa-l tin suficient de intins.

Am schimbat Fireline-ul ca s-a deteriorat, iar Ripcordul l-am primit cadou.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Oct 2004, 03:41

Lucian Anghel scrie:Marius C-

A povesti o partida de pescuit si implicit de a astepta de la ceilalti sa comenteze ( sitl de pescuit, materiale, conditi atmosferice, etc) dar a refuza sa spui in ce loc s-a desfasurat este cel putin ne-elegant.
Intr-un astfel de caz cel mai bine este sa te abtii de la a o povesti.
Este prima oara cand remark pe site acest lucru. Sper sa nu fie inceputul sfarsitului ci doar o mica amareala ( chestie de gust).
Lucian:nu forta mana omului.
Daca Marius a promis sa nu divulge locul,fiind un om de cuvant,nu poti pretinde sa-ti spuna locul.Oricum,cred ca este mai important ca,pe acest forum sa ne impartasim mai mult experientele,mai putin locurile,sa invatam din greseli si din experienta celor care sunt mai experimentati.Este mai important a se discuta felul in care s-a pescuit,nalucile folosite,la ce specii,scule,etc.decat locuri de pescuit.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns