Peruci

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Peruci

Mesaj de MariusC » 14 Oct 2004, 22:41

Astazi un amic, MARE PESCAR, m-a luat pt cateva ore, dupa amiaza la salau.
Pt ca era vant puternic din lateral, am folosit tamburul de rezerva al mulinetei pe care aveam Ripcord (fir textil de la Cabela"s) subtire (nu mai stiu cat de subtire :lol: ).
Dupa jumatate de ora am fost nevoit sa schimb tamburul cu cel cu monofilament, din cauza ca in loc sa pescuiesc, am pierdut timpul cu desfacutul perucilor de pe textil sau cu taiatul firului atunci cand perucile devenisera ghemotoace de ata imposibil de descalcit :twisted: :twisted: .
Ulterior, cu mono m-am descurcat mai bine, desi din cauza vantului lateral, firul fiind cam gros, facea burta si era greu de pescuit in conditiile respective.
Am mai pescuit la stiuca cu Fireline, dar perucile erau ff rare.
Stie cineva care o fi cauza la Ripcord azi? O fi firul? O fi vantul? O fi stilul (care intre noi fie vorba nu prea exista, eu fiind novice la salau :oops: )?
Marius

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 14 Oct 2004, 23:00

zi-ne si unde ai fost , ca ..sti cum e si mai ales rezultatele partidei.... :P :lol: :D

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 14 Oct 2004, 23:05

Marius, firul era din ala teflonat (acoperit cu ceva)?

Ca ala, daca se curata, e jale! Face peruci si daca sta in dulap!
:lol:


Te intrebai si eu ceva cu niste gageturi Rapala (alea de ascutit carlige)?

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 14 Oct 2004, 23:54

ovidiu14 scrie:zi-ne si unde ai fost , ca ..sti cum e si mai ales rezultatele partidei.... :P :lol: :D
Imi cer scuze, nu pot spune locul. A fost o conditie acceptata de mine cand am fost dus pe balta respectiva.

Am pescuit cu mici pauze de la 13.30 la 18.00, am avut vreo 10 tzacuri (poate ca din cauza vantului nu le-am simtit pe toate) si am luat 5 bucati: 3buc in jur de 750g, unul peste kil si unul de vreo 1,5 - 2 kg.
Amicul meu a prins mai mult.
Atacurile au fost foarte anemice.

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 14 Oct 2004, 23:59

costica_fishing scrie:Marius, firul era din ala teflonat (acoperit cu ceva)?
Ca ala, daca se curata, e jale! Face peruci si daca sta in dulap!
:lol:
Te intrebai si eu ceva cu niste gageturi Rapala (alea de ascutit carlige)?
Nu e teflonat. Pare un textil obisnuit.

Ref. Rapala : N-am primit nici un mesaj in ultimul timp de la tine. Te rog mai trimite-mi o data.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Oct 2004, 08:40

eu folosesc mulineta team daiwa bg si textil powerpro de 15 lbs test
foarte rar am avut peruci, si doar cand am folosit naluci foarte usoare
cand dau cu jiguri de peste 7 gr. nu am peruci deloc
conteaza foarte mult si mulineta, nu numai firul
combinatia pe care o am eu mi s-a parut fericita din punctul asta de vedere

apropos de discutia cu locul de pescuit, si mie mi se intampla mai mereu lucrul asta: cand ma ia cineva la pescuit ma ia sub rezerva de a nu divulga locul, si mi se pare normal
si eu cand iau pe cineva cu mine, am aceeasi conditie


fir intins !!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 15 Oct 2004, 09:23

eram convins ca nu vei spune locul ... :D :D :D :D :D
...in acelasi timp cu tine eu am pescuit la varsarea Teiului...am prins la plastice in jur de 2kg de biban...destul de frumosa partida desi am avut parte de acelasi vant.......
...si uite ca nue un secret unde pescuim....
...de ce nu spunem ? de frica sa nu vina unul mai bun acolo?...sa nu se umple locul?....sau sa nu ne facem de ras cand apar altii mai ..buni...personal sunt un ageamiu in acest pescuit dar ma distrez de cate ori ies si promit sa va mai spun pe unde am mai agatat cate ceva .... pt ca ma duc mai mult singur la pescuit si nu imi pune nimeni conditi :lol: :D :lol: :D :lol: :D

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 15 Oct 2004, 09:36

poate nu ai avut virtej? scuze dar 3 sa ma gindesc si la asta... si daca ai bagat si vreo rotativa din cind in cind...
dupa aia mai e si urmarirea atenta a asezarii firului pe mulineta la recuperare. un fir scapat peste tambur da un soc intre inele la lansarea urmatoare si pina la formarea unui nod incipient perucii nu este decit un pas... (sau inca o aruncare daca vrei)
nu ezit sa dezleg nodul imediat format, ma doare sufletul sa pierd in descurcari minute intregi sau sa tzac bunatate de fir...

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 15 Oct 2004, 11:01

Am pescuit cu jig de 7g, cu mulineta Shimano Stradic 2000 (din aia made in Japan) care nu mi-a facut niciodata probleme, firul a fost mai subtire de 15lbs, am avut vartej si n-am folosit rotativa (de altfel a fost primul pescuit cu firul asta).

Indiferent ce cred eu despre "divulgarea locului de pescuit", daca am promis ca nu spun, trebuie desigur sa imi tin promisiunea.

Totusi, in cazul respectiv, si mie mi se pare normala conditia amicului meu. A pierdut o gramada de timp, a cheluit o gramada de bani, a avut o gramada de insatisfactii in cautarea locurilor bune. Odata gasit un astfel de loc, este fireasca dorinta de a te bucura de el cat mai mult timp posibil.
Este deasemena adevarat ca daca un astfel de loc devine de notorietate si ai voie sa iei acasa peste mult, intr-un sezon, maxim doua, se goleste.
Este insa de admirat altruismul celor care fac publice locurile bune.
Marius

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 15 Oct 2004, 11:18

Promisiunea e datorie curata .....corect si nu contest........ :D :lol: :D :lol:

Scrie răspuns