Populare cu babusca

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Populare cu babusca

Mesaj de rcorbu » 23 Mai 2016, 14:45

Stiu ca babusca nu este un rapitor, dar deoarece pe forum intra persoane care au experienta in ihtiologie doresc cateva pareri avizate sau care au mai facut populari pe diverse ape.
Idea: introducerea de babusca provenita dintr-un lac ( ferma piscicola) pescuit la varga, probabil 30 - 50 bucati intr-o apa curgatoare.
Care sunt argumentele pro si contra, si care sunt factorii de care trebuie tinut cont pentru ca un astfel de experiment sa poata avea success ?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Populare cu babusca

Mesaj de APSHD » 24 Mai 2016, 06:34

La mine in balta am bagat in urma cu aproximativ 14 ani citeva rosioare si babusca.
Acuma dupa 14 ani au cite 4-500 de gr. si s-au inmultit vertiginos. Ritmul de crestere este lent si nu concureaza la hrana crapul.
Din punct de vedere economic nu este o specie rentabila , dar cind cresc mari sunt deosebit de frumoase .
Pe ape curgatoare babusca se dezvolta bine daca este o apa cu curs lina nu ii plac apele repezi. :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Populare cu babusca

Mesaj de rcorbu » 24 Mai 2016, 07:30

APSHD scrie:La mine in balta am bagat in urma cu aproximativ 14 ani citeva rosioare si babusca.
Acuma dupa 14 ani au cite 4-500 de gr. si s-au inmultit vertiginos. Ritmul de crestere este lent si nu concureaza la hrana crapul.
Din punct de vedere economic nu este o specie rentabila , dar cind cresc mari sunt deosebit de frumoase .
Pe ape curgatoare babusca se dezvolta bine daca este o apa cu curs lina nu ii plac apele repezi. :respekt:
Care a fost cantitatea introdusa, ce inseamna "cateva" ?
Chiar daca nu este o specie "rentabila" cred ca poate oferii satisfactii pescarilor, cel putin eu chiar ma relaxez la o partida de babusca, iar pentru copii este "mortala"

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Populare cu babusca

Mesaj de APSHD » 24 Mai 2016, 09:37

Citeva sute de bucati .
Dar daca se retine prin pescuit nu vor apuca sa creasca si vor ramane exemplare din ce in ce mai mici .
La mine in balta se practica numai pescuit C&R de aceea au apucat sa creasca asa mari :respekt:

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Populare cu babusca

Mesaj de ticairlandezu » 24 Mai 2016, 09:40

Si nu ai nici pesti rapitori in balta!!!...poate cel mai important lucru.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Populare cu babusca

Mesaj de rcorbu » 24 Mai 2016, 10:16

ticairlandezu scrie:Si nu ai nici pesti rapitori in balta!!!...poate cel mai important lucru.
Cleanul ar putea fi un pericol ?
Nu cred ca se compara cu salaul sau stiuca !

Posibil tot pescarii sa reprezinte cel mai mare pericol .

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Populare cu babusca

Mesaj de mircea13 » 29 Mai 2016, 07:50

Rosioara este considerata un peste pasnic si cu toate acestea se pronde bine exemplare frumoase la momeli artificiale(musca,lingurite rotative mici OO,etc.)
In Anglia inaintea aparitiei concursurilor actuale de pescuit la crap erau unii pescari care practicau pescuitul la babusca in lacuri populate numai cu babusca. in sistemul C&R.Era considerat un sport al maestrilor asa cum e pescuitul la pastrav pe ape de munte la musca artificiala.Se pescuia numai cu varga,pluta si fire foarte subtiri o,o5--o.10 si carlige 20-24, Cand prinzi un exemplar mai mare ai niste emotii fantastice ca sa scoti pestele cu echipament de mare finete.deoarece drilul este palpitant.
Merita sa faci asemenea populari deoarece acum apele sunt aproape putii datorita poluarii si braconajului.
Spor la traba si felicitari.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns