dezvoltare ,progres

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Mai 2016, 05:02

Inseamna ca speciile pe cale de disparitie nu-s rare , doar bine ascunse . Gigi...te rog !
:D Eram sigur ca iar o sa citesti pe viteza..au am scris ''intr-un 1la1''....adica tu pescar,pescuind corect (asta inseamna sa respecti cantitatea de peste c duci acasa) nu faci cine stie ce paguba in ecosistem, oricat ar zice savantii aia superdestepti.

Pagubele vin de la aia care nu ''joaca '' fair play dar cel mai mult vin de la cei care distrug habitatele naturale,asa cum le stim noi prin poluari si modifcari majore ale acestora..

In zona mea de Mures erau avati f. multi in urma cu 20 de ani..acuma o inceput sa devina raritate, de ce??
Ca pescarul cu lanseta care da strict pe avat mai rar, si de saci indesati cu avat nu am auzit cum am auzit de saci de salai scosi cu plasele..Unde sunt atunci avatii??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de SF » 21 Mai 2016, 16:40

semlecangheorghe scrie:
Inseamna ca speciile pe cale de disparitie nu-s rare , doar bine ascunse . Gigi...te rog !
:D Eram sigur ca iar o sa citesti pe viteza..au am scris ''intr-un 1la1''....adica tu pescar,pescuind corect (asta inseamna sa respecti cantitatea de peste c duci acasa) nu faci cine stie ce paguba in ecosistem, oricat ar zice savantii aia superdestepti.
Timpu o sa dea dreptate la unu sau altu , legal , daca stii , poti sa ventilezi jumate din somnii reproductori dintr-o bucat larga de rau , daca mai sant cativa priceputi dispar cam toti :wink:
Cu batu-n mana Gigel , nu alte arte :wink:

Gandeam ca tine acum 5-6 ani , poti sa vezi postarile pe forum :wink:

Prefer sa se retina toti somoteii sub 50 si sa nu poti retine nimic peste , de ex. :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Mai 2016, 16:49

..daca zici tu..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de rcorbu » 23 Mai 2016, 09:37

Mai oameni buni, voi va certati intre voi iar trei sferturi din cei ce stau cu unditele pe garla habar nu au ce e ala permis de pescuit si ca exista o legislatie in domeniu, sau nu le pasa !

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de SF » 24 Mai 2016, 17:37

semlecangheorghe scrie:
Inseamna ca speciile pe cale de disparitie nu-s rare , doar bine ascunse . Gigi...te rog !
:D Eram sigur ca iar o sa citesti pe viteza..au am scris ''intr-un 1la1''....adica tu pescar,pescuind corect (asta inseamna sa respecti cantitatea de peste c duci acasa) nu faci cine stie ce paguba in ecosistem, oricat ar zice savantii aia superdestepti.
La fel si aia din vanatoare , vinovati nu-s aia care cumpara fildesu (logic , nici aia care-l vand )....si atunci ....

Berbecii Marco Polo rivalizeaza cu elefantii , orice mosorog paralitic cu bani poate sa se pozeze langa trofeu , cu "tehnicile moderne" in pescuit orice rahat poate sa prinda , intelegi .....

Pur si simplu avem armele sa casapim tot , in teorie ne opreste legea ( aiurea , atata vreme cat poti pescui 7 din 7 , "magarii" astia din zona au redus pescuitu in unele zone la 3 sau 4 zile pe saptamana , biologii aia destepti de care te razi tu Gigel :wink: ) ,

Vezi tu Gigel , topicu nu l-am desfacut ca sa-ti arat cat de scurt esti tu , pur si simplu is opiniile , parerile unuia care are vreo 30 de ani de balta in spate , si care vede ce se intampla imprejur , si comenteaza ....

Evident , nu o sa se schimbe nimic cu postarea mea , insa asta nu inseamna ca nu pot sa deschid o tema noua , desi ... :oops: ...lumea ii prea grabita sa se opreasca la un asa ....pierdere de vreme .. :wink:

Io ,ca pescar , nu mai tre sa demonstrez nimic :wink:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de anem » 24 Mai 2016, 21:51

o fi si asta pescuit:

https://m.youtube.com/watch?v=djSmxoHLEms

... de regula progresul este dictat de marketing in realitate fiind un regres. Dar na, fiecare vede lucrurile in felul lui.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de old_radu » 27 Mai 2016, 21:06

...inafara de "gargara" care unii o au "in sange" si o manifesta fregvent , mi se pare interesant topicul

@ anem
...filmuletul este un exemplu de "asa NU !" pentru ceea ce eu consider ca hobby pescuitul sportiv si crede-ma ca nu l-am urmarit pana in capat

@ all
....nu am nimic impotriva tehnicii moderne si dezvoltarii acesteia (in general) , dar cand vine vorba de pescuit , personal , gandesc ca satisfactiile maxime apar atunci cand reusesti sa prinzi peste folosind "tehnica traditionala" (asta e greu de explicat ce inseamna , dar fac referire la nalucile folosite de zeci de ani , la deplasatul "per pedes" in cautarea locurilor de pescuit , la o eventuala localizare a pestelui apeland la cunostintele acumulate in timp... fara sonar , barci sofisticate , GPS , camere subacvatice , sonare , imbracaminte breathable ,drone , elicoptere , sateliti sau ...extraterestrii ) ... :? :|
...poate unele lucruri (chestii , ar zice cineva ) ar merita sa ramana neschimbate , sa uitam de "dezvoltare ,progres"
...zic si eu :mrgreen:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de Jedi » 28 Mai 2016, 01:11

Deci un NU hotarit electronicii in pescuit... 8)
Singura gaselnita acceptabila o consider sistemul DC la baitcasting , in sensul ca ajuta la evitarea perucilor si poate un castig de distanta (util mai ales incepatorilor) dar toata aparatura menita sa gaseasca pestele...la dracu cu ea...
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: dezvoltare ,progres

Mesaj de SF » 28 Mai 2016, 16:18

Multumesc ! :respekt:

Scrie răspuns