BOMBA PERMISE 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Mai 2016, 16:33

Chiar asa sa fie, APC 21 a eliberat sau vizat permisele de pescuit si pescarilor care nu sunt membrii in asociatie ? nu prea cred, poate doar la prieteni.


Ei uite ca e chiar asa,pentru detalii intreaba-l pe d-l Cezar.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Mai 2016, 16:48

Tavi scrie:
semlecangheorghe scrie:
In acelasi timp nu scrie nicaieri ca daca o asociatie imi elibereaza ''cartonasul'' musai sa ma inscriu in aceasta asociatie.
Corect, nu scrie in ordin asta.
semlecangheorghe scrie: Daca mi-ar pretinde acest lucru , asociatia respectiva ar incalca Constitutia..
Incorect. Asociatia poate decide sa elibereze permise doar membrilor. Nu scrie nicaieri ca nu poate face asta. :D
semlecangheorghe scrie: In acelasi timp , ordinul ANPA obliga asociatiile sa elibereze permisele.
Nu scrie asa ceva in ordinul 369/2016...
Asociatiile nu sunt "obligate" sa elibereze permise, o pot face daca vor. Nefiind obligate, pot da doar membrilor dupa cum ziceam, si nu incalca nimic...
E o smecherie aici, in ordin au lasat posibilitatea ca permisele sa fie eliberate prin ANPA sau asociatiie iar prin decizia 100 se subintelege ca se elibereaza DOAR prin asociatii....desi cuvantul DOAR lipseste... :lol: :lol: Astfel incat decizia sa nu fie in contradictie cu ordinul dar totusi sa poate fi interpretata dupa cum bate vantul.
Mie imi pare o tentativa nereusita de a mentine afacerea cu permisele, businessul traditional a SRL-urilor mascate de tip AGVPS si altii, care va fi afectata de ordinul 369.
Numai ca pisica moarta nu e la asociatii, e la ANPA, daca vor refuza sa elibereze permise direct pescarilor, pot fi acuzati ca incalca ordinul 369 si eventual Constitutia daca chiar vreti.
ANPA zice asa..
Incepand cu data prezentei permisele de pescuit recreativ sportiv se elibereaza prin asociatile de pescari ai caror membri practica pecuitul in scop recreativ sportiv
''iIncepand cu data prezentei''??..pai pina acum nu tot prin asociatii se eliberau??Sau ce asociatiile de pina acum nu erau constituite din membrii care parcticau pescuitul in scop r-sportiv??

Ordinul 369 zice asa..
Art. 2.
Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării", se face în baza permiselor emise de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură şi eliberate direct de aceasta sau prin asociaţiile de pescari în scop recreativ/sportiv, persoane juridice nonprofit legal constituite.

Art. 3.
Adica ordinul ANPA bate un ordin de ministru :!: :?: ANPA e subordonata unui minister.. :lol1:

Asociatia poate alege sa elibereze doar membrilor insa la fel de bine poate sa aleaga sa elibereze si ne-membrilor,pentru ca in contextul ordinului astuia tampit asta ar insemna sa oblige pescarii sa intre in asociatie pentru ca sa obtina un drept al lor..mie asa mi se pare..E adevarat ca depinde din ce unghi privesti problema,oricum ar fi anpa nu face dact sa sporeasca haosul existent..niste nemernici iresponsabili..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de rcorbu » 08 Mai 2016, 17:28

@semlecangheorghe , da cel mai bine ia fa o incercare la o asociatie de pescari, ia ordinul si vezi daca o sa-ti elibereze permis de pescuit, si pe urama tragem concluziile ! :D :D

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de boistean » 08 Mai 2016, 17:52

interesant este (si) faptul ca decizia respectiva (care pare scrisa la o betie agvps-ista....) nu face nicio trimitere, in preambul, la ultimul OM privind pescuitul :headbash:

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de flydb » 08 Mai 2016, 19:04

Iata ce gasim in OUG23/2008, actualizata:
ART. 23
(1) Prin pescuit recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa sau cu lanseta, în scop de agrement/performanţă, pe baza unui permis nominal emis de către administratorul resurselor acvatice vii şi eliberat de acesta sau de asociaţiile de pescari sportivi, după caz.

Decizia presedintelui ANPA este nelegala, in mod evident. Poate ca cine sustinea la un moment dat ca presedintele ANPA face parte din structura centrala a AGVPS avea dreptate. Aceasta decizie este un cadou nesperat pentru asociatiile din AGVPS.


Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Mai 2016, 05:26

rcorbu scrie:@semlecangheorghe , da cel mai bine ia fa o incercare la o asociatie de pescari, ia ordinul si vezi daca o sa-ti elibereze permis de pescuit, si pe urama tragem concluziile ! :D :D
Eu am permis ,si nu am timp de experimente.Spuneam doar ca unele asociatii pot alege sa elibereze permise fara sa conditioneze cu inscrierea,si am dat exemplu APC 21..nu inseamna ca toate vor face acest lucru,insa un pescar ar putea invoca precedentul ..asta am vrut sa spun..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de APSHD » 09 Mai 2016, 06:50

Motivatia Presedintelui ANPA a fost citez: Noi nu avem personal retribuit pentru eliberare de Permise ,Inspectorii nostri trebuie de acum sa stea pe ape in control , de aceea sunt platiti . In atributiile ANPA nu intra si eliberarea de permise iar organigrama nu permite angajarea de personal aferent.

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de Le Mertois » 09 Mai 2016, 07:18

Pai zic sa citeasca aici-

.OUG 23/2008 Art. 23.
(1) Prin pescuit în scop recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa sau cu lanseta, în scop
de agrement/performanţă, pe baza unui permis nominal ELIBERAT de Agenţia Naţională pentru
Pescuit şi Acvacultură.

3.ORDINUL Nr. 369/2016 din 25 martie 2016 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv,
regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit
recreativ/sportiv
Art. 2.
Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei
Biosferei "Delta Dunării", se face în baza permiselor emise de Agenţia Naţională pentru Pescuit
şi Acvacultură şi ELIBERATE DIRECT de aceasta SAU prin asociaţiile de pescari în scop
recreativ/sportiv, persoane juridice nonprofit legal constituite.
Are sau nu in atributii eliberarea de permise anpa? :lol1:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: BOMBA PERMISE 2016

Mesaj de razvan m. » 09 Mai 2016, 07:31

Art.23 al.1 din OUG nr.23/2008, in forma aflata in vigoare in acest moment zice asa:

Art. 23. - (1) Prin pescuit recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa sau cu lanseta, în scop de agrement/performanţă, pe baza unui permis nominal emis de către administratorul resurselor acvatice vii şi eliberat de acesta sau de asociaţiile de pescari sportivi, după caz.
___________
Alineatul (1) a fost modificat prin punctul 5. din Ordonanţă de urgenţă nr. 127/2010 începând cu 31.12.2010.

Din perspectiva acestui text decizia este legala, in opinia mea. Permisul nominal se elibereaza de administratorul resursei sau de asociatii. Ordonanta nu spune ca se elibereaza obligatoriu de amandoi. Ca sa fie asa, acolo ar trebui sa fie un "si".
Pana in acest moment permisul s-a eliberat de administrator si de asociatii. De acum incolo, se elibereaza de asociatii. Maine poate veni o decizie care sa spuna ca se elibereaza de administratorul resursei, care ar fi la fel de legala.

Cel putin la noi in plan local, am auzit ca inspectorul ANPA s-a bucurat foarte mult cand a auzit ca a scapat de treaba cu permisele. Deci este posibil ca masura sa fi fost luata la solicitarea inspectorilor, asa cum a fost si treaba cu dubla prohibitie la stiuca. Au prea mult de lucru.

E clar ca masura va aduce un ban in plus in buzunarele unor asociatii care nu fac nimic.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns