permise 2017

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: permise 2017

Mesaj de Tavi » 11 Apr 2016, 14:10

Nu vad de ce e nevoie de licenta. Cu atat mai putin de angajament semnat de respectare a legislatiei care oricum e obligatorie si sunt dator sa o cunosc ca orice cetatean recreativ/de agrement/sportiv etc. :D . Birocratie inutila.
Sper ca la consfatuirile din toamna asociatiile sa sustina (printre altele) macar obtinerea la liber a permiselor ANPA (internet, posta, benzinarii, etc).
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: permise 2017

Mesaj de cezar.ch » 11 Apr 2016, 14:33

rcorbu scrie:Domnule Chioibasu,
Daca tot a inceput prohibitia mai umplem si noi forumurile aste cu ceva ca sa treaca timpul mai repede ! :D
Oricum din cate vad ca atat dumeavoastra cat si domnul APSHD scrieti, se pare ca ANPA va incepe discutii cu asociatiile de pescari in vederea atribuirii/concesiunii sau poate o alta forma prin care sa delege administrarea dreptului de pescuit pe apele publice !
Incep sa cred ca se va dorii ca si in Romania sa fie aplicat modelul din alte tari europene !
Daca ne gandim la proiectul Snagov, si poate altele pe care nu le cunosc prea bine, au fost de succes si poate ca merita sa fie continuate.

Cat despre cei care fac "caderi de calciu" ce sa le faci: "ghinion" :D :D, oricum ei sunt dedicati "pescuitului sportiv" si nu se amesteca cu noi astia mai "fomisti"
Dacă va fi invitată și asociația noastră, eu voi susține același punct de vedere pe care l-am mai susținut și cu alte ocazii:

- asociațiile să nu devină chioșcuri de eliberat pemise în numele ANPA, ci să se ocupe de chestii mult mai benefice pescuitului și pescarilor recreativ/sportivi...de fapt asta să fie rațiunea funcționării lor,
- permisele să poată fi procurate prin asociații sau individual, pe orice cale legal acceptată, deci inclusiv online.
- să se instituie permise fracționate (pe zi, pe săptămână, pe lună sau anuale); cele anuale să fie valabile 365 de zile, începând cu data plății

Ca element de noutate, a propos de Snagov (si nu numai) acest contracte care vor fi încheiate pe baza "unor planuri de management".

- acestea să fie considerate parteneriate public/privat, cu drepturi și obligații din partea ambilor contractanți. ANPA să controleze implicarea și eficiența partenerului privat în administrarea resursei halieutice, ANPA să asigure legătura instituțională cu instituțiile de forță ale statului (poliție, jandarmerie etc.). În rest, să rămână simplu management de dezvoltare cu costuri/bilanțuri echilibrate, așa cum stă bine unei asociații non-profit.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4614
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: permise 2017

Mesaj de vali stratonov » 11 Apr 2016, 14:40

In rest, să rămână simplu management de dezvoltare cu costuri/bilanțuri echilibrate, așa cum stă bine unei asociații non-profit.
Cam asa e peste tot unde buna credinta primeaza....sper sa se implementeze si la noi odata pt totdeauna modelele care sunt fiabile de ani de zile.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: permise 2017

Mesaj de cezar.ch » 11 Apr 2016, 14:42

Tavi scrie:Nu vad de ce e nevoie de licenta. Cu atat mai putin de angajament semnat de respectare a legislatiei care oricum e obligatorie si sunt dator sa o cunosc ca orice cetatean recreativ/de agrement/sportiv etc. :D . Birocratie inutila.
Sper ca la consfatuirile din toamna asociatiile sa sustina (printre altele) macar obtinerea la liber a permiselor ANPA (internet, posta, benzinarii, etc).
Am înțeles că este ceva legat de recunoașterea dretului românilor de a obține drept de pescuit recreativ/sportiv in unele țări UE...fără cursuri/examene/condiționări la fața locului...este posibil.

Le Mertois
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 18 Feb 2016, 14:44

Re: permise 2017

Mesaj de Le Mertois » 11 Apr 2016, 14:58

posibil sa fie asa cu licenta,zilele astea am tot batut netul , in ungaria sigur,in germania posibil la fel,daca ai licenta in tara ta(membra ue),platesti permisul si atat,daca nu ai licenta,platesti o suprataxa...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: permise 2017

Mesaj de rcorbu » 11 Apr 2016, 15:02

Oare cei de la firmele private de paza si protectie au voie sa ceara la control, nu sa aplice sanctiuni, permisele de pescuit ?
Uneori ma gandesc daca un control efectuat de reprezentantii asociatiei impreuna cu o firma de paza este mai eficient decat un control al politiei !

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: permise 2017

Mesaj de jhonny » 11 Apr 2016, 15:49

" Dacă va fi invitată și asociația noastră, eu voi susține același punct de vedere pe care l-am mai susținut și cu alte ocazii":

Va citez d-l Cezar si va reamintesc ca am avut o propunere ca dumneavoastra(sunte-ti acolo aproape si aveti vorbele la dvs.) si nu singur, sa ne reprezentati la discutiile-consultarile cu ANPA, va aduceti aminte. Faceam propuneri mai acum 3 ani si nu am continuat. Ei acum a venit timpul sa vorbim coerent, in cunostinta de cauza, cu implicare in fenomen(ceea ce rezulta din experienta), pentru interes general si nu marunt si meschin.
Ce ziceti, deschidem din nou discutia, acum in prohibitie vorba colegului.
PS: Daca nu o facem nici acum, o s-o faca iar altii care...nu stiu sa pescuiasca recreativ!!!!!
PPS. Nu asocire, federatii, sindicate. Numai imputernicire de la asociatii legal constituite. Sti ANPA cate si pentru ce fel de asociatii a distribuit autorizatii pentru ultimii 5 ani de zile, asta impotriva falsurilor sau rau voitorilor. CE ZICETI????? :respekt: :respekt:

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: permise 2017

Mesaj de cezar.ch » 11 Apr 2016, 17:39

jhonny scrie:" Dacă va fi invitată și asociația noastră, eu voi susține același punct de vedere pe care l-am mai susținut și cu alte ocazii":

Va citez d-l Cezar si va reamintesc ca am avut o propunere ca dumneavoastra(sunte-ti acolo aproape si aveti vorbele la dvs.) si nu singur, sa ne reprezentati la discutiile-consultarile cu ANPA, va aduceti aminte. Faceam propuneri mai acum 3 ani si nu am continuat. Ei acum a venit timpul sa vorbim coerent, in cunostinta de cauza, cu implicare in fenomen(ceea ce rezulta din experienta), pentru interes general si nu marunt si meschin.
Ce ziceti, deschidem din nou discutia, acum in prohibitie vorba colegului.
PS: Daca nu o facem nici acum, o s-o faca iar altii care...nu stiu sa pescuiasca recreativ!!!!!
PPS. Nu asocire, federatii, sindicate. Numai imputernicire de la asociatii legal constituite. Sti ANPA cate si pentru ce fel de asociatii a distribuit autorizatii pentru ultimii 5 ani de zile, asta impotriva falsurilor sau rau voitorilor. CE ZICETI????? :respekt: :respekt:
Multumesc acum, ca si atunci, pentru incredere. Tot asa, acum, ca si atunci, am anumite rezerve.
Dupa stiinta mea, exista cam 120-130 (sau ceva mai multe) asociatii cu activitate in domeniul pescuitului recreativ/sportiv. Acestea inseamna zeci (sau sute) de mii de oameni, la care se adauga alte zeci de mii de "individuali", ale caror interese trebuie aparate.

Unii dintre individuali refuza ideea de asociere, din diverse motive, de multe ori in mod justificat, pe baza unor experiente anterioare. Asta ar fi prima dificultate...mai mult decat recunoasterea dreptului de a-si obtine individual permisul, ce as mai putea cere pentru ei, ca sa fie multumiti?
Iar daca nu obtin ce-si doresc individualii, din motive care nu tin de vointa mea (am si eu limitele mele :( )...voi fi acuzat in mod sigur ca am aparat interesele asociatiilor, in special cea pe care o conduc.


Apoi, dintre cele, sa le zicem 130 de asociatii, unele sunt "agvpesiste", altele "ex-agevepesiste", unele particulare aparute mai recent...va dati seama ce paleta de realitati si interese? Asta-i a doua dificultate...in niciun caz nu vor fi toate asociatiile multumite in totalitate...daca voi insista pe ideea ca dreptul de a distribui permise sa se faca doar celor capabili sa dezvolte un plan de management, va dati seama ce as auzi? Sau daca ma bat pentru solutia contrara, adica permise =toata lumea, taxe speciale = doar cei cu plan de management viabil...cati ar fi nemultumiti, mai ales dintre cei care nu pot (sau nu vor) sa faca ceva?

A treia dificultate...ce facem cu pescarii "captivi", adica cei din zonele/judetele unde nu exista decat structura judeteana AGVPS? Sau cu cei din zone ale caror realitati si dureri nu le cunosc. Ce fac cu cei de la Gorj, Salaj, Vaslui etc, despre a caror activitate nu stiu mai nimic...sau chiar nimic:

Cred ca maximum pe care mi-l pot asuma este ca sa propun o "platforma minimala", adica o lista scurta de propuneri agreeate de mai multi, sa o afisez pe site-uri, iar cei care sunt de acord sa fie astfel reprezentati, sa-mi confirme in scris.

Timp este, am sa ma gandesc la asta...poate iese ceva. :)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: permise 2017

Mesaj de Tavi » 11 Apr 2016, 18:16

Subscriu la ideea cu platforma minimala.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: permise 2017

Mesaj de attilaf » 11 Apr 2016, 18:27

Le Mertois scrie:posibil sa fie asa cu licenta,zilele astea am tot batut netul , in ungaria sigur,in germania posibil la fel,daca ai licenta in tara ta(membra ue),platesti permisul si atat,daca nu ai licenta,platesti o suprataxa...
In Germania, atata timp cat pentru obtinerea permisului de pescuit romanesc nu se va sustine cel putin o examinare scrisa, permisul romanesc NU va fi recunoscut, iar romanii, ca oricare alti cetateni europeni aflati in aceeasi situatie, vor trebui sa sustina un examen, precedat de un curs de minim 30 de ore.
Pentru romanii turisti, exista posibilitatea obtinerii unui permis "de turist", cu o perioada de valabilitate de 3 luni, eliberat pe baza unei copii traduse a permisului romanesc. Nu se sustine niciun examen si se elibereaza de primarii. Costul 22.50 Euro parca.

Dupa obtinerea permisului de pescuit, fara plata unei taxe de acces suplimentare catre "administratorul apei", nu vei putea pescui niciunde.

Ceea ce am scris mai sus, se refera strict la landul Bayern (Bavaria). In alte landuri, am auzit de exceptii de la regula de mai sus, dar in Bayern...ba!

Scrie răspuns