De ce nu se aduce Biban american in tara

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de tudor » 25 Noi 2014, 21:28

Robert517 scrie:
tudor scrie:Nu-i nevoie sa introduci nimic. Romanii ajung !
Buna gluma dar....atat .
Din ce am observat in cei doi ani de cand sunt in Bucuresti , harnicii pescari traistari / braconieri ,care chiar pun suflet (sau ce or avea ei ....) ,nu reusesc deloc sa extermine aceasta specie din nici unul dintre lacurile mai mici sau mai mari din Buc.
Din ce am observat eu, nu ai citit subiectul topicului si nici ce urmeaza. Biban american = black bass. Capito ? Trebuie sa pun si poze sau desene ? :lol:

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de Robert517 » 25 Noi 2014, 21:50

Nu ca stiu cum arata , am citit si tilul dar si asta :
lupishor scrie:La Surduc am inteles ca ar fi cea mai buna solutie pentru eradicarea somnului american introdus acolo!
........ si nu am comentat decat ideea de a extermina o specie "exotica" (scapata de sub control) introducand o alta specie "exotica" .....
Era doar o parere .... nu sari asa ... :respekt:

lupishor
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 159
Membru din: 26 Oct 2011, 15:40
Localitate: Deva

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de lupishor » 27 Noi 2014, 21:15

Robert517 scrie:
lupishor scrie:Deci pana la urma se aduce sau nu? La Surduc am inteles ca ar fi cea mai buna solutie pentru eradicarea somnului american introdus acolo!
:shock: Si dupa aia .... pentru eradicarea Bass-ului ce mai introducem ? :wallbash:

Pe pescarii de rapitori! Daca vedeti cum au starpit lacul asta de peste atunci o sa imi dati dreptate! :respekt:

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de octavio79 » 28 Noi 2014, 00:11

Robert517 scrie:
lupishor scrie:Deci pana la urma se aduce sau nu? La Surduc am inteles ca ar fi cea mai buna solutie pentru eradicarea somnului american introdus acolo!
:shock: Si dupa aia .... pentru eradicarea Bass-ului ce mai introducem ? :wallbash:
Nu stiu cati cunoasteti si a-ti pescuit la bass dar bassul nu este invazor precum somnul pitic sau alte specii. Il pescuim destul de mult in baltile Spaniei in special in Extremadura. Avem ceva black bass si in jurul Madridului dar acum e f greu de gasit si mai mult in lacurile unde a aparut salaul a disparut bassul. Cu stiuca mai supravietuia dar cu salaul o duce rau. Am peste 3ani de cand nu am mai prins bass intr-un lac din apropiere din cauza salaului care e in numar considerabil.
Aici Salaul nu este bine vazut de pescarii sportivi pt ca este un peste care nu lupta nici pe departe precum bassul. Mai mult nu de mult in Ebro si in anumite lacuri din imprejurimi a aparut si bibanul care e la noi si s-a inmultit de nu mai gasesti bass. Bibanul romanesc e vazut ca plaga precum si salaul.
Aici Bassul este cel mai popular peste rapitor la pescuit si trebuie sa prinzi niste basi adevarati ca sa intelegi de ce. Eu unul il prefer inaintea salaului si stiucii cu diferentza.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de stefanflorin » 28 Noi 2014, 07:40

nici bassul, nici salaul, nici somnul, nici crapul, nici bibanul nu-s pesti autohtoni in Spania, deci sa se multumeasca si ei cu ce pica :D
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de octavio79 » 28 Noi 2014, 12:54

stefanflorin scrie:nici bassul, nici salaul, nici somnul, nici crapul, nici bibanul nu-s pesti autohtoni in Spania, deci sa se multumeasca si ei cu ce pica :D
Ai dreptate totuși se pescuiește f bine in lacurile lor. Nu e la fel cand ma duc la 10 Min de casa si scot 10-15 șalăi seara cu 50 euro taxa pe 3 ani ( comunitate de Madrid) sau cand ma duc in Romania cu 100roni pe zi si abia daca se mai gaseste cate ceva.
Sa nu mai vorbesc de Extremadura care e imensa si ale f multe lacuri si care te costa vre o 7 euro pe an si ai lacuri de bass superbe si unde intr o zi buna scoti 25-30 de bucati. Castilla la Mancha si Castilla Leon la fell stau bine cu lacurile sibse merita sa te duci pe acolo. Deci Stefan crede ma ca au cu ce se multumi si pica si mai si stiu sa elibereze tot ce prind. Acum ca a mai ramas putin din pestii autohtoni pai ce sa faca si ei se mulțumesc cu bassul ,somnul in loc de tenca. Ca nu stiu cum au ei noroc dar găsești si somni uriași pe Ebro intr un numar mare. Eu unul sincer sunt multumit cu ce mai pica pe aici.
Stima

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de suli » 25 Ian 2015, 23:28

Bine spus Octavian,nu se compara pescuitul din Spania cu cel din Romania..

oldheinz
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 21 Ian 2015, 13:37

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de oldheinz » 26 Ian 2015, 12:13

Ca sa ma bag si eu... Black bass reuneste in acest nume generic cam 15 specii ale genului Micropterus, care , culmea face parte din aceeasi familie cu bibanul soare (Lepomis Gibbosus) ce pe la noi pe la Arad se cheama regina. Ea si somul pitic (Ictalarus Nebulosus) au ajuns in Europa inainte de 1900, raspandindu-se apoi mai mult sau mai putin natural. Pe alocuri, de exemplu (propriu) pe Tisa moarta de la Atka, Ungaria, se mai prind somni pitici de peste 1 kg.Pe baltile de la Ghioroc (Arad), datorita alterarii fondului genetic, somnul pitic depaseste rar marimea unui mormoloc. La fel si regina, care si-a modificat coloritul, acum foarte spalacit, asa ca nu mai ai ocazia sa vezi masculii intens colorati in albastru in reproductie.Revenind la bass, in Ungaria s-a incercat aclimatizarea, fara prea mare succes, in cateva balti, pazite cum nu o sa vedem noi niciodata. Din motive neclare, creste greu, la reproductie pontele sunt mici si cu rata mica de supravietuire. Tot ungurii au incercat si cu tilapia (familia Tilapiine) dar nu amers , ca astia mor in ape mai reci de 20 de grade. Sa asteptam totusi, bass-ul. Mai stii?...

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de APSHD » 26 Ian 2015, 14:01

Am cumparat din Ungaria 128 de bucati de 150-250 gr. bucata si i-am eliberat in barajul Cincis din Hunedoara .Ma costat 100 de EU. Tot unguri mi-au spus sa nu ma astept la rezultate cine stie ce . Se inmultesc foarte greu iar in oceanul acela de apa rezultate vor apare peste aproximativ 50 de ani daca scapa puietul de rapitori autohtoni existenti . La ei au avut rezultate numai in balti unde nu este alt rapitor numai ei.
Daca am gresit sper sa pescari care ma vor judeca la judecata de apoi sa fie indulgenti cu sufletul meu. :respekt: :lol1: :headbash: :wallbash:

oldheinz
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 21 Ian 2015, 13:37

Re: De ce nu se aduce Biban american in tara

Mesaj de oldheinz » 26 Ian 2015, 14:30

Cincis... ce vremuri.. In 1978 am fost acolo la un concurs. Amintiri de aur... Cam frig acolo pentru bibanei, dar poti sa stii?...

Scrie răspuns