Voblere scumpe sau ieftine?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 15 Mar 2007, 18:44

as da lejer 300.000 !poate si mai mult dar pina in 500.000 :D

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 15 Mar 2007, 18:52

sa fi nebun sa renunti la un vobler oricat de ieftin sau scump ar fi el...daca este vara nu este problema ...daca este iarna ,.....iar nu este problema ...faci pe dreaq in patru si tot il scoti Intreg si nevatamat....

Maxim asi da pe un vobler...35ron mai mult nu prea....dar mai are obiceiu tata sa mi le piarda prin salcii...si el nu se suie vezi maram k nu i pasa......Normal k daca ar fi dat el bani pe vobler mar suna sa vin sa ma sui dupa el :lol: :lol:

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 15 Mar 2007, 18:59

Asa e Salmo sunt niste voblere ffoarte bune pt apele noastre mai bune decat Rapala uneori in special pt clean pe Olt.
primul meu peste artificial a fost un Cozma, mandrie pt Ro, apoi mi-am mai luat, am trecut ma DAM cele mai bune pana acum, nu se mai fac din modelele ale si nu se mai gasesc > apoi a aparut Salmo si ceva Rapala mi-am luat si dinastea dar la pret cum se vede sunt in ordine crescatoare, iar de un an mi-am luat Lucky Craft ffoarte scumpe la naiba dar sunt bune rau mai ales Lucky Craft Live Pointer.

paul.
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 17 Sep 2004, 19:25
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de paul. » 15 Mar 2007, 19:25

nu zice nimeni ca nu ar fi bune dar ...daca salmo sau rapala nu sunt bune ????...atunci ce....in fine fiecare are fixurile sale dar sunt modele de la salmo atat de dragi mie incat nu cred ca este nevoie sa dau mai multi bani pe un vobler.....pe langa asta invatam in fiecare zi si descoperim modele noi.... :D :D :D dar de la aceleasi firme...in plus ma baieti...nu va place cum merg cozma????ce naiba...sunt excelente...si nu sunt scumpe defel.
in nici un caz 80 ron.... :shock: :shock:

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 15 Mar 2007, 19:34

Lucky Craft a venit cu lucruri noi (nu fac reclama) daia merita mai mult, tehnologia avanseaza ca si pestii ba nu pestii ii prinzi si azi cu tabla.
Sunt woblere care fac cat 3 la un loc, dar fiecare face ce vrea cu banii, io ii dau atat cat imi permit, asta tine de fiecare pescar. Nu cred ca e cineva care are salar` de 1000euro si sa zica eu nu dau mai mult de 200mii/wobler, aici se vede daca pescuitul tzi-e hobby sau distractie. :|

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 15 Mar 2007, 20:46

salut,

diferentza dupa mine intre voblerele mai ieftine si cele mai scumpe tzine in durabilitatea lor in timp de ex rapala vs. salmo, o rapala din balsa tzine mult mai mult ca un salmo datorita materialelor folosite de producator, amandoua merg excelent, potzi nimeri daca ai bulan si `breloguri` din piatz care merg excelent si sa si prinzi cu ele (dar nu tzin), dupa mine daca ar fi sa-mi iau voblere as opta pentru cele de max 30-35 ron, ce-i mai mult de atat este tot dupa mine un pretz artificial datorita marketingului (vai a aparut o firma noua care isi face reclama si umfla pretzul cam exagerat), nu intotdeauna (parerea mea) un vobler de 80 ron este mai prinzator ca si unul de 15 ron sau mai fiabil ca si unul de 15 ron :wink:, sa mai dau un ex. ar fi DAM vs salmo, dam-ul este cam la pretzul la o rapala in Arad dar ca si calitate este net inferior.

sal... :)
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 15 Mar 2007, 21:00

ai dreptate, cu durata in timp, rapala tine tata am unele de 10ani cu care dau si prind, le-am schimbat ancora de 3ori
am si salmo care se cojeste dupa un an
dar mai e o chesti, unele marci specifica sa nu le expui la mai mult de 50grade (adica vedeti unde le puneti)

a si inca o chestie, nu stiu daca numai la mine se intampla dar barbetele de la DAM sunt proaste rau, la vreo 5 le-am rupt barbeta chiar si la alea groase, nemtzi astia nu au plastic?

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 15 Mar 2007, 21:09

Maxim 40-45 ron pe un vobler.La pretu asta deja iau rapala.Dintre toate marcile care le am rapala mi se par cele mai rezistente in timp.Apoi ar veni salmo.Cozma sunt bune si ele dar unele evolueaza rau inca de cand le scoti din cutie si trebuie sa le ajustezi ochetul des.Pe marcile no-name si ieftine nu prea merita dat banu asa numa sa-l ai in trusa decat daca ai un prieten care a prins cu modelul respectiv si iti spune si cum evolueaza(am si eu tot felu de voblere ieftine-nu vreau sa dau nume- care in general merg prost si am prins putin cu ele).
De exemplu ieri am skimbat vreo 2 cozma si 2 no-name care mergeau cam aiurea pana m-am enervat si am bagat un ratlin rap si am si avut rezultat.
Au aparut acum o gramada de modele no-name la care nici nu ma prea uit pentru ca majoritatea sunt copiate (mai bine sau mai rau-de obicei) dupa modele ale marcilor de renume.

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 15 Mar 2007, 21:36

Treaba sta in felul urmator: daca modelul respectiv imi place si prinde , dau oricit pe el ; cumpar si doua , trei voblere de acelasi model, daca s- a dovedit eficient (chestie de gust si de oarece siguranta.., pt. ca mai tirziu sa nu ma oftic ); am trecut de mult.., cred de mania de colectionar(desi asa m-am ales cu citeva zeci de voblere care zac acolo..., dar poate o data vor fi o solutie salvatoare!!!).
Regula e simpla: de cite ori am ocazia si banii evident, cumpar in draci ceea ce cred ca merita luat; de fapt e un mic capriciu, deliciu personal si de ce nu.. un hoby!

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 16 Mar 2007, 01:30

edi_curiosul scrie:cum sa-l lasi in apa? nu ai dezgatator?
hai ma cum sa nu dai 800ron, 1 viata ai
Chiar 800 ron pare cam mult, dar pana in 30-35 este un pret corect.
PS: sunt adept strict Rapala, in sensul ca are suficiente modele si culori care sa acopere toate situatiile intalnite.

Scrie răspuns