Braconaj sau nu?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 12 Mar 2007, 08:31

Va respect parerile, dar prinsul pestilor cu mana este pt mine o pasiune care nu cred ca o sa treaca vreodata :D Sa nu uitam ca acest lucru este limitat de apa in care se pescuieste: adancime, temperatura, structura malurilor etc.
Pestii pe care-i prind cu mana se reintorc imediat in apa. Nu au parte nici macar de sedinta foto :lol:
Si de pastrav sa nu mai vorbim. E mult prea rar in zona mea :( :cry: pt a incerca macar sa-l pescuiesc. E un monument pe cale de disparitie :cry: :cry:

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 12 Mar 2007, 11:07

Pana la urma eu nu mai inteleg nimic din stufarisul asta legislativ.Este ilegal sa prinzi sau sa retii pestele???;indiferent de modul de prindere,specie,perioada de prohibitie,etc.
Deci,inca o data intreb:ce este interzis ???? prinsul sau retinutul???? :shock: :shock:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 12 Mar 2007, 18:31

meas scrie:Pana la urma eu nu mai inteleg nimic din stufarisul asta legislativ.Este ilegal sa prinzi sau sa retii pestele???;indiferent de modul de prindere,specie,perioada de prohibitie,etc.
Deci,inca o data intreb:ce este interzis ???? prinsul sau retinutul???? :shock: :shock:
Probabil si una si alta :lol: Dar din ce am inteles e specificat doar la salmonide; la celelalte specii de peste e discutabil :shock: :shock:
Chiar as vrea sa stiu raspunsul la intrebarea ta

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 12 Mar 2007, 22:37

meas, in lege spune ca este "interzis pescuitul" speciei respective in perioada
deci, daca eu acum sunt surprins cu lingura in apa, nu se poate dovedi ca dau la stiuca deci e legal
daca am o stiuca in drill, poate fi sau nu contraventie, pentru ca in momentul ala tocmai pescuiesc o stiuca, desi poti argumenta ca a fost un accident si tu nu urmareai acest lucru
poti demonstra ca nu a fost fost cu intentie, dar exista forme de vinovatie care nu presupun intentia directa sau indirecta, de exemplu culpa cu previziune ( ia zi tu costica )
adica ar fi trebuit ca sa prevezi ca ar fi putut sa-ti dea o stiuca :lol:
daca ai eliberat stiuca si nu te suprinde organul cu ele in sacosa, nu ai stiuca deci nu ai pescuit stiuca
una peste alta, cred ca se poate pescui acum la naluci, si daca da o stiuca si se elibereaza totul e legal

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 13 Mar 2007, 01:44

atentie la struna, daca o pui e cam clar ce vizezi.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 13 Mar 2007, 09:00

unde scrie in lege ?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 13 Mar 2007, 09:26

poti pune struna si la shalau sau somn, desi acestia taie mai greu, sau poti pune struna ca pescuiesti intro apa care tine si stiuca si vrei sa fi sigur ca nuti taie daca e in zona :P

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 13 Mar 2007, 14:55

Ai calcat pe bec ,doar cand te prinde cu matza in sac,pardon ,cu stiuk in sac.Gresesc?

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 13 Mar 2007, 15:25

Din raspunsurile voastre imi dau seama ca,la fel ca majoritatea lucrurilor din tarisoara asta,legea este interpretabila.Partea proasta ESTE ca "organu"o interpreteaza asa cum "vrea ei",adica sa te scoata contravenient si sa incepi targuiala in ideea ca PPC(poate pica ceva)
NU NE MAI FACEM BINE :( :( :( :(
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 13 Mar 2007, 18:44

danr scrie:unde scrie in lege ?
nu scrie dane dar nah stii tu cantecelul ala din copilarie cu viermele in carlig invatzat sa inoate :))

Scrie răspuns