Braconaj sau nu?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 03 Mar 2007, 20:04

pastrav nu am prins niciodata :cry: . Nici cu mana nici cu undita, lanseta,etc.
Dar clean, mreana, somn pitic, porcusor, scobar am prins destui.
Cand am fost pusti (~16ani) am prins si o stiuca de vreo 2kg. dar atunci a fost o situatie deosebita. Un canal cu apa de 0.3-1.50m si lung de cel mult 500metri, plin de papuris si stiuca plus cinci copii nebuni care nu simteau zgaraieturile. Pana atunci nu am crezut ca stiuca de balta sta efectiv sa o mangai. De atunci sunt convins ca stiuca de rau este diferita, ca si comportament, de stiuca de balta.
Din pacate la o saptamana dupa aventura asta pe marginea canalului s-a "cazat" o echipa de pescari inarmati cu plase si cu coase. Au taiat toata papura cu coasa si efectiv au curatat canalul de peste. din povestile auzite "recolta" a fost impresionanta pt un canal asa mic: vreo 40 de stiuci, carasi, rosioare...
Si acum o intrebare cine a braconat? Noi sau ei?

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 03 Mar 2007, 22:44

N-as zice ca-i braconaj sa prinzi cativa pesti cu mana.....dar este diferenta intre a pescui sportiv si asa ceva....mai ales in cazul salmonizilor...
Nu-i mai frumos sa-i prinzi la o artificiala???? :wink: :wink:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 03 Mar 2007, 23:17

Sa admitem ca atzi platit cotizatzia si este legal...vreau sa stiu :cate carlige ai voie sa tzi intre degetele de la o mana;dreapta respectiv cea stanga?... :lol1:

marcel v
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 112
Membru din: 17 Sep 2006, 06:49
Localitate: OR.VICTORIA jud.Brasov
Contact:

Mesaj de marcel v » 04 Mar 2007, 07:58

"braconajul " ala cu mainile guale de pe vremea copilariei a facut ca mai tarziu ,sa tzin in mana primul batz cu pluta,apoi prima lanseta ...samd.......Eu unul nu i-as incrimina pe copii care incep asa sa descopere tainele a ce se ascunde in si sub ape,ci mai degraba cred ca e vb de educatia de care am avut parte la vremurile acelea.Copii mei de la 3 ani au facut cunostinta cu betzele de pescuit, acum au fiecare betzele lor si merg la balta toata vacantza.Ce zicetzi ,daca nu au permise (de copil-reducere= 50%=cat e la pensionari) e tot "braconaj "? :oops: :?
Vreme buna ,fir intins !

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 04 Mar 2007, 10:50

Eu ma refeream strict la aspectul legal. Unul sau mai multi, daca e vorba de pastrav, e clar o incalcare a legii, sanctionata cu contraventie. In cazul celorlalte specii insa, desi clar nu e considerat (de lege) "pescuit sportiv", nici nu e incriminat. Cind intervin diferite "ustensile" (plase, cosuri etc.), devine braconaj. Dar cind ii prinzi cu mina goala???

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Mar 2007, 12:31

bogdan, eu interpretez asa: orice pescuit in afara de cel cu lanseta si undita daca nu este specificata metoda este ilegal (=braconaj).
pt ca pedepsele sunt categorisite dupa gravitate, de asta se aminteste de pescuitul salmonidelor cu mana si nu de alte specii care se incadreaza la sanctiunile aplicate celor care pescuiesc fara permis de exemplu.

de exemplu tot pt a face o diferenta in metodele de pescuit, se aminteste ca pescuitul cu pripon este legal pe dunare, prut si lasa loc de interpretari pt pescuitul pe balta, precum si pt numarul de pripoane folosite.

asta e, nush cine fac legile astea dar se vede ca nu iau in calcul toate variantele si lasa loc de scapare... :evil:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 04 Mar 2007, 13:40

Aici vroiam eu sa ajung :lol:
E ca si faza cu dimensiunea minima la pastrav. De vreme ce bolovanii specifica in paranteza Salmo sp., inseamna ca pastravul curcubeu (Oncorhynchus sp.) poate fi retinut la orice dimensiune. :? Valabil si pt fintinel (Salvelinus sp.).

Pentru ca...
ANEXA 4
[...]
2. Speciile de peşti care nu sunt prevăzute la pct. 1 sunt libere la pescuit la orice dimensiune.
Le-a trebuit sa se bage in denumiri stiintifice :lol:

Daca minunile astea ar fi de azi-de ieri, treaca mearga, nimic nu e perfect, totul e perfectibil.
Dar la asta s-a "lucrat" serios: modificată şi completată ulterior prin LEGEA nr. 481 din 12 noiembrie 2003; LEGEA nr. 298 din 28 iunie 2004; ORDONANTA DE URGENTA nr. 69 din 16 septembrie 2004; LEGEA nr. 113 din 5 mai 2005; ORDONANTA DE URGENTA nr. 13 din 22 februarie 2006; LEGEA nr. 116 din 4 mai 2006. :lol:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 04 Mar 2007, 15:34

bogdan, ori cei care fac legile nu-s foarte dashtepti ori nu-s pescari sau cu un minim de cultura din domeniul piscicol...
am mai zis ca eu nu pun mare pret pe legea scrisa ci pe cea morala...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 18:01

Pana la urma indiferent de pescuitul cu mainile goale, cu momeli artificiale sau cu momeli naturale totul se rezuma la bunul simt al celui care pescuieste.
Ce credeti ca e mai grav: sa pecuiesti cu undita si sa retii tot, fara sa conteze dimensiunea sau specia pestelui sau sa prinzi pestii cu mana si sa-i eliberezi???
Salmonide nu am pescuit nici cu undita nici cu mana, din simplu fapt ca in zona in care as fi avut posibilitatea sa pescuiesc, pastravii sunt foarte rari. Personal consider ca e imoral sa pescuiesc si mai ales sa retin pesti care sunt pe cale de disparitie intr-o zona sau alta.
Din punct de vedere legal cred ca pescuitul cu mana se poate incadra si la braconaj :cry: Am un cunoscut care pentru pescuit cu mana, fara alte scule ajutatoare (plasa, cos etc) a facut aproape doi ani inchisoare pentru braconaj. A fost prins cu multi crapi prinsi din rau dupa ce s-a spart digul unei balti din apropiere. Culmea e ca in perioada respectiva foarte multi sateni au fost pe rau cu plase si au dus acasa cantitati mari de peste. El a fost singurul condamnat pt braconaj si cativa au mai primit amenzi
Cred ca am deviat de la subiect :twisted:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 04 Mar 2007, 18:17

luci_t scrie: Salmonide nu am pescuit nici cu undita nici cu mana, din simplu fapt ca in zona in care as fi avut posibilitatea sa pescuiesc, pastravii sunt foarte rari. Personal consider ca e imoral sa pescuiesc si mai ales sa retin pesti care sunt pe cale de disparitie intr-o zona sau alta.
Nu prea mi-e clar ce ai vrut sa zici aici. Eu pescuiesc la pastrav(cu undita:D ), mai retin cate unu sa-l manance fiu-meo si nevasta-mea ca-s topiti dupa pastrav adevarat, nu de metro. Majoritatea ii eliberez. Ce-i imoral aici?

Scrie răspuns