Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de chiscaru' » 07 Ian 2016, 13:48

Tavi scrie:Semnat, pentru ca sunt de acord ca acel proiect de ordin nu e deloc ok.
IDEM !
si IDEM si la ce zice dupa "DAR"...
Din pacate si petitia asta e facuta tot de unul care s-a trezit intr-o dimineata suparat, si... vazand ca-i singur, restul lumii fiind cufundata (parca vesnic ! :twisted: ) in somnul ratiunii, s-o apucat sa scrie... ce-o crezut el !
Nuuu ! Nu autorul petitiei trebuie criticat, nici continutul ei,... ci kktul ala de ceas desteptator care s-o stricat de mult timp si nimeni nu-l repara !
Trezindu-ne cu randul, tot cate unul, vom constata de fiecare data ca in jurul nostru restul lumii, doarme !
Si daca incerci sa le tulburi somnul, cel mult se vor ridica cativa in fund, si vor bagui ultimele cuvinte din visul pe care tocmai l-ai stricat: "sa se faca"...
dupa care se vor intoarce pe parte a cealalta si-si vor continua visarea !...

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de Maniacs » 07 Ian 2016, 20:25

Macar sa vedem cate semnaturi se aduna ...
Vremurile frumoase au trecut ...

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de ticairlandezu » 08 Ian 2016, 00:19

Maniacs scrie:Macar sa vedem cate semnaturi se aduna ...
Ca se aduna mai multe decat...a avut, are, sau va avea vrodata, ca si nr. de membrii federatia!!!!....asta e clar :wink: :lol: :lol: :mrgreen:
Q.E.D = e clar ca nu e reprezinta!!!(ceea ce cred eu ca se vrea mai mult a se demonstra prin aceasta petitie).

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de Gyorg » 08 Ian 2016, 12:06

Tavi scrie:Semnat, pentru ca sunt de acord ca acel proiect de ordin nu e deloc ok.
DAR
Petitia nu e clara in ceea ce priveste solicitarea. Bun, nu dorim ca Federatia sa fie considerata unicul for de reprezentare, total de acord pana aici. acord.
Dar vrem ca la consultari pentru elaborarea legilor pescarii sa fie reprezentati? Daca da, de catre cine???
Salut Tavi si La Multi Ani,

Cum de catre cine, de catre orice ONG pe profil, nu doar de federatia organizatoare de simulari de campionate nationale!
Tavi scrie: Pe de alta parte argumentele nu sunt foarte relevante. E dreptul Federatiei si al oricui sa deschida procese...ce are asta cu reprezentarea?
Iarasi nu vad relevanta insirarii rezultatelor Ligii...
Eu am extras din petitia trimisa catre minister numai cateva puncte, printre care si caracterul procesoman al presedintelui federatiei). Am vrut sa demonstrez ca acesta federatie de carton a fost constituita pentru a impiedica si inregimenta fortat pescarii de competitie, si pentru reprezentarea acestora!
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de Gyorg » 08 Ian 2016, 12:10

chiscaru' scrie: Din pacate si petitia asta e facuta tot de unul care s-a trezit intr-o dimineata suparat, si... vazand ca-i singur, restul lumii fiind cufundata (parca vesnic ! :twisted: ) in somnul ratiunii, s-o apucat sa scrie... ce-o crezut el !
Nuuu ! Nu autorul petitiei trebuie criticat, nici continutul ei,... ci kktul ala de ceas desteptator care s-o stricat de mult timp si nimeni nu-l repara !
Trezindu-ne cu randul, tot cate unul, vom constata de fiecare data ca in jurul nostru restul lumii, doarme !
Si daca incerci sa le tulburi somnul, cel mult se vor ridica cativa in fund, si vor bagui ultimele cuvinte din visul pe care tocmai l-ai stricat: "sa se faca"...
dupa care se vor intoarce pe parte a cealalta si-si vor continua visarea !...
De acord, numai ca este bine ca se mai trezeste cateodata si acesta, decat intr-o latenta (ca sa nu-i zic impotenta) totala cum ne-am obisnuit!

Oricum, nu ma voi opri aici. Daca pana la urma Ordinul Ministerului Agriculturii va fi publicat in Monitorul Oficial in forma acesta, il voi ataca in instanta. Iar, din discutiile cu avocatul am inteles ca avem toate sansele sa-l anulam!
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de rcorbu » 08 Ian 2016, 12:16

Gyorg scrie: Eu am extras din petitia trimisa catre minister numai cateva puncte, printre care si caracterul procesoman al presedintelui federatiei). Am vrut sa demonstrez ca acesta federatie de carton a fost constituita pentru a impiedica si inregimenta fortat pescarii de competitie, si pentru reprezentarea acestora!

Nu vrei sa pui si restul la vedere ?

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de Gyorg » 08 Ian 2016, 12:22

Nu, sunt multe detalii ce nu doresc sa fie cunoscute de "federal"
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de Mister Fisherman » 08 Ian 2016, 12:45

Domnule Gyorg , nu va suparati ca va intreb , un memoriu/petitie catre MTS in care sa includeti si prevederile OUG 23/2008 ati facut ?

Sa-i intrebati daca pentru asa ceva au eliberat CIS ?

Art. 24. – În scopul asigurării protecţiei şi conservării resurselor acvatice vii şi al evitării conflictelor de interese între activitatea de pescuit comercial şi cea de pescuit sportiv, se stabilesc condiţiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv în apele maritime şi continentale astfel:

a) în apele curgătoare şi stătătoare din zona montană, numai cu o singură undiţă cu maximum două cârlige sau cu o lansetă;

b) în apele din zona colinară şi de şes, pe tot cursul Dunării şi pe braţele sale, în Delta Dunării, cu maximum 4 undiţe sau 4 lansete cu câte două cârlige fiecare;

c) în apele teritoriale ale Mării Negre, cu maximum două undiţe, două lansete sau o ţaparină, cu câte 10 cârlige fiecare;

d) pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;

e) în apele din zona colinară şi de şes, pe Dunăre, în Delta Dunării şi în apele maritime un pescar sportiv poate reţine din captură maximum 5 kg de peşte/zi sau numai un singur peşte, dacă greutatea lui depăşeşte 5 kg;

f) în apele de munte cu salmonide se pot reţine de către un pescar maximum 10 bucăţi, în total, din speciile: păstrăv indigen, păstrăv curcubeu, fântânel, lipan şi coregon.
Si daca stiu ca infama cooperativa s-a erijat in "unicul for de reprezentare al asociatiilor de pescari" care pescuiesc conform prevederiloor OUG 23/2008 art 24 lit e) si f)
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
Vali Vesa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 21 Dec 2006, 09:10
Localitate: Constanta

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de Vali Vesa » 08 Ian 2016, 13:12

Ca sa nu mai fie loc de “interpretari” primul lucru care ar trebui sa dispara este formularea “pescar recreativ/sportiv”, asa cum a spus si rcorbu. Sa se faca delimitarea clara intre pescar recreativ – cu permis ANPA si pescar sportiv – care participa la competitii sportive. Asta ar trebui cerut in primul rand.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Petitie pentru modificarea Ordinului de Pescuit 2016

Mesaj de Gyorg » 08 Ian 2016, 13:25

Mister Fisherman scrie:Domnule Gyorg , nu va suparati ca va intreb , un memoriu/petitie catre MTS in care sa includeti si prevederile OUG 23/2008 ati facut ?
Si daca stiu ca infama cooperativa s-a erijat in "unicul for de reprezentare al asociatiilor de pescari" care pescuiesc conform prevederiloor OUG 23/2008 art 24 lit e) si f)


Petitii poate deschide oricine. Poti sa o faci chiar tu, iar eu o voi sustine!
La MTS am fost si am vorbit, dar ... nu pot sa-ti spun mai multe ptr ca federalu' urmareste. Urmeaza si acolo să se schimbe ceva :wink:
Problema este ca se va schimba mai incet, asa cum fac cei de la stat (sau statul degeaba).
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Scrie răspuns