PERMISE PESCUIT - 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Maniacs » 18 Mar 2016, 12:37

Nu neaparat, comenteaza cel de la ghiseu dar te-ntelege pana la urma ...
Vremurile frumoase au trecut ...

chiscaru'
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 04 Ian 2015, 20:34

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de chiscaru' » 18 Mar 2016, 14:28

Maniacs scrie: Chiscaru ... Pai daca tot au bagat niste bani in permisele plastifiate (normal ca a avut cineva profit de pe urma lor, doar suntem in Romania, trebuie sponsorizate niste campanii electorale) de ce sa nu se foloseasca?
Cand au fost tiparite ultimele plastice ? Ca de anul trecut eu stiu deja unii care n-au mai primit plasticul si au pescuit cu chitanta !
Grosul a fost tiparit, micul tun s-a dat atunci, la inceput... de-acum ar fi o pierdere totala pentru cineva sa tipareasca din cand in cand cate unu, doua carduri... Crezi ca mai intereseaza pe cineva o astfel de tzeapa ?
Cum am zis, cardurile sunt si raman o prostie !
Suntem singura tara din Europa, poate chiar din lume, care avem permis de pescuit plastifiat, sa ne mandrim cu el, iar peste in apa... ioc ! :twisted:
Dupa mine, mai bine am fi ramas de la bun inceput la invechitul pescuit cu chitanta, dar in ape cu pesti,...tot ca in vremurile vechi ! :lol:

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Maniacs » 18 Mar 2016, 19:08

Eu si inca vreo 5 cunoscuti de-ai mei ne-am facut anul trecut permisele ... in aprox 2 luni de la depunerea actelor ne-am ridicat permisele ... Imi mentin pozitia si spun ca permisele plastifiate + viza anuala (sticker+stampila) raman in continuare o optiune buna ... Daca se schimba formatul macar ar trebui ca detinatorii astora de plastic sa le foloseasca pana le expira valabilitatea (8 ani parca era) ...
Vremurile frumoase au trecut ...

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de jhonny » 18 Mar 2016, 19:21

Da, foarte corect, plasticele sunt un pas inainte, iar chitantele sunt instrumente fiscale in orice incasare/plata.
Daca vrem sa simplificam, nu trebuie sa inventam nimic, precedentul exista, exemple- permis biosfera(la automate), parcari, bariereautoband, etc.
Asa ca nu bulina pe plastic este importanta ci chitanta fiscala ca instrument de plata. :| :respekt:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de adrian99 » 18 Mar 2016, 20:30

bulina pe plastic este rezultatul platii chitantei fiscale :)

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de boistean » 19 Mar 2016, 19:52

APSHD scrie::respekt: Daca informatiile mele sunt corecte saptamina asta se publica in M.O. noul O.M. privind pescuitul sportiv .
Vor fi surprize atit pentru Asociatii cit si pentru pescari (independenti). :respekt:
... corecte sau nu (informatiile...), saptamana a trecut fara nimic nou pe frontul de est! :roll:

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de flydb » 20 Mar 2016, 17:02

Se va mai intarzia putin cu publicarea in MO. A fost retras de la publicare pentru modificarile ce trebuiesc aduse, astfel incat sa putem procura permisele prin metode nebirocratice( online, benzinarii, magazine de art.pescuit, Posta Romana) :lol:

Dannte
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 01 Mar 2016, 16:49

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Dannte » 21 Mar 2016, 14:56

Buna ziua,

Ma puteti ajuta si pe mine cu cateva informatii pentru obtinerea permisului?

- achit la trezorerie taxa de 30 Ron + timbru

Care este urmatorul pas? Ma pot duce direct cu chitanta la Politia de frontier pentru viza de grantia? (Intentionez sa dau pe Dunare si mai rar pe Olt, sunt din Teleroman)
Sau de unde imi iau permisul, fizic? Pe Muntenia e specificat la Bucuresti sau Giurgiu + timp de asteptare

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Maniacs » 21 Mar 2016, 22:39

vezi aici: http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3- ... ivsportiv/

pentru aviz de pescuit pe frontiera poti rezolva prin mail: http://feedershop.ro/Blog/permise/
Vremurile frumoase au trecut ...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 23 Mar 2016, 10:52

Mai apare ordinul ala ?

Scrie răspuns