PERMISE PESCUIT - 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de boistean » 14 Ian 2016, 20:27

S-au trezit "fonctionarii" de la ANPA (se vede ca merg dupa calendarul vechi, iulian) si au modificat, cu mare greu, cateva cuvinte/o cifra, vizavi de permisele de pescuit in 2016: http://www.blogdepescar.ro/2016/01/perm ... -2016.html

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de Mister Fisherman » 14 Ian 2016, 21:17

NOU – ELIBERAREA / VIZAREA PERMISELOR DE PESCUIT RECREATIV / SPORTIV PENTRU ANUL 2016

PROGRAM:



SEDIUL CENTRAL – Miercuri și Joi 09:00–15:00

Filiala Regionala Moldova – Vineri 08:30–16:30
Filiala Regionala Muntenia – Vineri 08:30–16:30
Filiala Regionala Oltenia – Vineri 08:30–16:30
Filiala Regionala Transilvania – Vineri 08:30–16:30 la toate punctele de lucru (Timisoara,Arad,Oradea,Deva,Satu Mare,

Baia Mare,Cluj,Sibiu,Tg-Mures)

Directia Maritima – Vineri 08:30–16:30


DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERARE

Pentru permisele cu valoare integrală – 30 lei:

actul de identitate, original şi copie;
dovada plăţii taxei de eliberare a permisului conform, HG nr. 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură având codul de cont nr. 20A1603, deschis la unităţile Trezoreriei Statului, original şi copie;
timbru fiscal sau chitanţă reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru – 2 lei.

Pentru permisele cu tarif redus – 10 lei:

actul de identitate, original şi copie;
adeverinţa din care să reiasă că este elev/student;
dovada plăţii taxei de eliberare a permisului conform, HG nr. 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură având codul de cont nr. 20A1603, deschis la unităţile Trezoreriei Statului, original şi copie;
timbru fiscal sau chitanţă reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru – 2 lei.

Pentru permisele gratuite:

actul de identitate, original şi copie;
talon de pensie, original şi copie;
timbru fiscal sau chitanţă reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru – 2 lei.



DOCUMENTE NECESARE PENTRU VIZARE

Pentru permisele cu valoare integrală – 30 lei:

permisul de pescuit recreativ/sportiv tip card plastifiat;
dovada plăţii taxei de eliberare a permisului conform, HG nr. 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură având codul de cont nr. 20A1603, deschis la unităţile Trezoreriei Statului, original şi copie;
timbru fiscal sau chitanţă reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru – 2 lei.

Pentru permisele cu tarif redus – 10 lei:

permisul de pescuit recreativ/sportiv tip card plastifiat;
adeverinţa din care să reiasă că este elev/student;
dovada plăţii taxei de eliberare a permisului conform, HG nr. 1016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură având codul de cont nr. 20A1603, deschis la unităţile Trezoreriei Statului, original şi copie;
timbru fiscal sau chitanţa reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru – 2 lei.

Pentru permisele gratuite:

permisul de pescuit recreativ/sportiv tip card plastifiat;
talon de pensie, original şi copie
timbru fiscal sau chitanţa reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru – 2 lei.

Cont plata permise trezorerie : 20A1603
Vaaaaaaaiiiiiii ! :lol: Dar nu se poate asa ceva :lol:
Cum pot fi eliberate permisele de pescuit fara a fi obligat pescarul sa obtina mai intai licenta de "pescar sportiv" ... eliberata de infama cooperativa ? :lol: :lol: :lol: Nici macar nu se pomeneste nimic de infama cooperativa :lol: :lol: :lol:
Este incredibil cat de crunt isi pot bate joc unii de regulamentul cooperativei !


:lol: :lol: :lol: Muahahahahahahahahahahahahahahaha :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de kleniacul » 15 Ian 2016, 07:20

Nici Halep nu a mai putut sa se concentreze de suparare si a pierdut meciul .Ce rusine! Il lasa pe fanica cu ochii in soare.Astept sa vad daca le mai plateste cazarea, rimele,etc, celor invitati in Februrie la campionatul de pescuit la copca :lol:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 15 Ian 2016, 08:06

Sa fie de la faptul ca pe 7 Ianuarie le-am trimis mail, rugandu-i sa faca actualizare pentru 2016 !

alonien
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2016, 11:03

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de alonien » 08 Feb 2016, 11:09

Eu .. incepator si la pescuit si pe forum va salut cu respect.
M-am chinuit sa inteleg chestia cu permisele dar tot neclar mi se pare.
Vreau sa ma duc la un baraj de exemplu .. merg si achit la finante taxa de 30 ron .. mai trebuie si altceva ?
Pana la urma e obligatorie inscrierea in asociatii si tot balamucul respectiv ?
Nici nu stiu prea multe "balti publice" .. dar cateodata parca nici in cele private nu e de mers tot timpul.
Rezum .. cu taxa de la finante, ma pot duce "la intamplare" in orice balta fara pazinic (exclus cele pentru care e necesar PG-ul) ?
Multumesc.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 08 Feb 2016, 21:50

alonien scrie:Eu .. incepator si la pescuit si pe forum va salut cu respect.
M-am chinuit sa inteleg chestia cu permisele dar tot neclar mi se pare.
Vreau sa ma duc la un baraj de exemplu .. merg si achit la finante taxa de 30 ron .. mai trebuie si altceva ?
Pana la urma e obligatorie inscrierea in asociatii si tot balamucul respectiv ?
Nici nu stiu prea multe "balti publice" .. dar cateodata parca nici in cele private nu e de mers tot timpul.
Rezum .. cu taxa de la finante, ma pot duce "la intamplare" in orice balta fara pazinic (exclus cele pentru care e necesar PG-ul) ?
Multumesc.

Faptul ca achiti taxa la trezorerie nu este suficient.
Trebuie sa obtii permisul ANPA ( un card plastifiat) fie apeland la o asociatie de pescari , acest lucru insemnand ca vei fi nevoit sa achiti si cotizatia de membru + o taxa de luare in evidenta.
A doua variant este sa obtii permisul ANPA direct de la sediul ANPA Bucuresti sau un reprezentant ANPA regional.
Prima variant chiar daca este mai costisitoare are avantajul ca asociatia se va ocupa de toate demersurile pentru obtinerea permisului.

In legatura cu pescuitul pe orice balta fara paznic, si aici sunt cateva observatii:
- ANPA a atribuit dreptul de administrare in vederea practicarii pescuitului recreativ/sportiv asociatiilor de pescari, pentru cele mai multe ape din tara.
Desigur ca raman unele baltoace sau ape neimportante fara stapan si acolo poti pescuii in liniste.
Pentru a putea pescuii in apele unei asociatii trebuie sa platesti o taxa de acces pentru nemembrii, daca esti intr-o asociatie ai avantajul ca poti pescuii in apele acelei asociatii fara sa mai platesti ceva in plus.
In general nu prea se fac controale pe ape asa ca poti sta oarecum linistit din punctul acesta de vedere, dar poti sa ai si norocul sa vina un control, dar poti platii pe loc taxa de acces.
Lista cu apele arondate o poti vede pe site-ul ANPA.

Daca mai vrei ceva informatii, intreaba !

alonien
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2016, 11:03

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de alonien » 10 Feb 2016, 09:26

Multumesc mult pentru raspuns. Scurt si clar.
Intentionez sa achit taxa si sa merg la ANPA prin zona Moldovei. Cred ca au la Iasi , Focsani , Galati.
Am inteles si aspectul cu arondarea anumitor ape asociatilor de pescari.
Intentionez sa vizitez cateva lacuri din zona Tulcea .. observ ca nu sunt "arondate" .. am vazut ca pentru anumite zone e nevoie si de PG .. da' toate pe rand.
Intai permisul .. si pe urma vedem noi .. important e sa vina caldura sa ne luam "doza" .

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 10 Feb 2016, 10:35

alonien scrie:Multumesc mult pentru raspuns. Scurt si clar.
Intentionez sa achit taxa si sa merg la ANPA prin zona Moldovei. Cred ca au la Iasi , Focsani , Galati.
Am inteles si aspectul cu arondarea anumitor ape asociatilor de pescari.
Intentionez sa vizitez cateva lacuri din zona Tulcea .. observ ca nu sunt "arondate" .. am vazut ca pentru anumite zone e nevoie si de PG .. da' toate pe rand.
Intai permisul .. si pe urma vedem noi .. important e sa vina caldura sa ne luam "doza" .

Cat te costa sa te plimbi pe la Iasi, Focsani sau Galati ?
Vorbeste la telefon poate te rezolva prin posta, dar pana atunci ( cateva luni) stai si te uiti !
Nu stiu cum este pentru Delta, te pot lamurii altii!

alonien
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2016, 11:03

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de alonien » 10 Feb 2016, 14:23

Sunt din Barlad.. nu e mare deranj sa dau o fuga pana la Iasi.
Ma gandeam ca iti da permisul pe loc. Am vazut ca schimba iar modelul .. n-ar mai fi card de plastic, ci ar trece din nou pe modelul de carton.
Pana se deschide sezonul .. ne facem moftul prin baltile din zona ..
@rcorbu : ceva recomandari din zona ta ? inclusiv balti private ? indiferent de regim.
Multumesc

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2016

Mesaj de rcorbu » 10 Feb 2016, 14:24

Multi se duc pe Mihailesti, intre Mizil si Buzau !
Restul baltilor cu aceleasi problem ca in toata tara !

Scrie răspuns