Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RelaxSpinning
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 128
Membru din: 07 Noi 2014, 17:31
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de RelaxSpinning » 08 Feb 2016, 12:34

Toata gama de jiguri, monturi, offseturi turnate pe carligele japoneze FUDO vor fi disponibile in standul C9 (Relax Spinning Expert)
Imagine

Avatar utilizator
cristi.albu
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 23 Sep 2005, 19:59
Localitate: bucuresti

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de cristi.albu » 09 Feb 2016, 21:22

Imagine

Prima expoziție adevărată dedicată pasionaților de pescuit și vânătoare, Fishing& Hunting Expo își va deschide porțile în perioada 12-14 februarie 2016, în cadrul Complexului Expozițional Romexpo, Pavilioanele C4 și C5.

Programul de vizitare este de vineri până duminică între orele 10:00 și 18:00, pe o suprafață totală de peste 5000 mp, în care se vor regăsi scenă de prezentări, restaurante, simulatoare de pescuit și vânătoare, piscină pentru demonstrații de spinning, bibliotecă și loc de joacă pentru copii, spații destinate pentru socializare.

Pescarii, vânătorii sau iubitorii de activități outdoor pot găsi în cadrul expoziției F&H Expo: echipamente, accesorii și îmbrăcăminte pentru pescuit, armament, muniţie şi îmbrăcăminte de vânătoare, bărci, caiace și alte tipuri de ambarcaţiuni, motoare de bărci, asociaţii de pescari şi cluburi de pescuit sportive, ghizi de pescuit și vânătoare, bălți, lacuri sau alte destinații de pescuit și vânătoare, pensiuni din destinațiile de pescuit sportive din Delta Dunării și nu numai.

De asemenea, în cadrul F&H Expo vom regăsi workshop-uri de pescuit alături de vedete internaționale dar și de cei mai titrați pescari din România, începând cu primele ore ale dimineții: Ronny de Groote – consultant Nash, Dome Gabor – consultant Haldorado, Piotr Piscorski – Salmo Polonia, care alături de Andrei Vlădeanu, Gabi Tomulescu, Alex Matea, Eugen German, Andrei Zabet, Lucian Constantin, Mălin Mușatescu, Zsolt Benzar, Eugen Bîltac, Andrei Ghioghiu, Vlad Tocae, Rareș Boeriu, Dan Ghiorghiu și mulți alții, care vor încerca să vă explice trucurile lor de competiție.

La restaurantul aflat în vecinătatea pavilioanelor C4 și C5, în premieră pentru expozitiile și târgurile din România se va servi mâncare tradițională, făcută la ceaun și asistată de cunoscuți bucătari de pe plan intern și internațional. Borș de pește, ciorbe alese, ciolan cu fasole, varză cu afumătură și gulaș făcut ca la mama lui acasă de Zoltán Andrejszky, realizatorul seriei de emisiuni Bucătăria iubitorilor de pește, de la F&H Channel. Chef Cătălin Scărlătescu va avea un LIVE COOKING SHOW unde va pregăti pentru pofticioși cârnații ce apar sub brandul propriu. Nu în ultimul rând, în colțul TV Paprika, sâmbătă 13 februarie, între orele 12:00 - 14:00 va avea loc un cooking show marca Antonio Passarelli, urmat de o sesiune de autografe din partea celebrului bucătar.

Va asteptam la prima editie Fishing & Hunting EXPO cu multe alte surprize.

Ned
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 08 Apr 2012, 09:04

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de Ned » 10 Feb 2016, 17:25

Lasand la o parte surprizele cam ce firme si-au anuntat prezenta?


T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de T.Adrian » 12 Feb 2016, 12:33

Tocmai ce m-am intors de la targ. Ca prima impresie, ca in fiecare an vanatorii si craparii fac legea.
Din cate ma pot pricepe la vanatori oferta era destul de variata, atat pe partea de echipamente cat si pe partea de arme si cutite.

Deoarece nu ma puteam duce maine, am trecut azi rapid pe acolo. 30 de minute la coada ca sa iau bilet si vreo ora inauntru. Biletul a fost 30 de lei si cadoul pentru primii vizitatori era o undita de 3m no name dar branduita cu Energofish, o sapca Fishing and Hunting (pt oameni cu capul mic) si un mar sau o portocala.

Inauntru, super aglomerat, mai ales la standurile MimTeam, Energofish. Total fishing mi s-a parut destul de slabut anul asta din pacate.
La xxx era lume dar fara sa fie foarte aglomerat. Fratii Berti saritori, dornici sa vanda si sa ofere sfaturi :) Desi anul asta nu am cumparat mare lucru de la ei pentru ca mai am rezerve, ramane unul din standurile in care mergi cu placere. Jigurile Berti cam scumpe, asta asa, ca si nota, in caz ca citeste cineva pe aici.
Cel mai aglomerat stand, de departe, Relax. Cu greu iti faceai loc printre oameni, cu atat mai mult sa ai timp sa te uiti cu atentie dupa gume. Mi-am luat ceva gume de biban si niste jiguri Fudo. 3 pachete de gume si 2 de jiguri 54 de lei. Rezonabil as putea spune. Rober Boanta la casa parea ca nu mai rezista mult :))) Ilie foarte amabil, in stilul caracteristic, m-a ajutat sa aleg un plic de raci. Sava, sper sa nu fie cu suparare, parea ca un strain acolo :)

La un stand am vazut o oferta destul de variata de linguri Misu, asta pentru cei interesati.
La alt stand am vazut o barca gonflabila cu baloane mari, podina din aluminiu si placa motor (nu stiu daca avea si chila) la 1700 RON. Excelent! Sper ca nu erau Euro :elkgrin:

Caiace de pescuit la niste preturi, parerea mea, exorbitante. Cred ca ar putea sa fie festul de populare si in Romania dar la preturile alea nu multi si le permit, cu atat mai mult cu cat nu sunt tocmai usor de transportat si nu iti ofera confortul unei barci.
Tot aici, un caiac gonflabil, foarte scurt (sub 2m) dar de calitate buna, era 799 de euro. Nu prea merge asa din pacate.

Pe acelasi subiect, nu am vazut nicaieri belly boats. Chiar nu inteleg de ce nu le aduce nimeni. Sunt si modele mai ieftine si mai scumpe, o optiune pe care cei care nu au bani de barca/caiac sau spatiu de depozitare ar accepta-o cu placere. Nu inteleg de ce nimeni din pescarii cunoscuti de la noi nu pescuiesc asa. In Franta de exemplu sunt foarte populare.
In fine, poate om vedea si ziua aia.

Gyorg a facut o figura buna la standul Rapala. Sper ca a reusit sa ii convinga pe oameni sa cumpere voblere de +15 cm pentru stiuca. A facut si niste glume destul de reusite si cu greu s-a abtinut sa nu se laude cu stiucile nu tocmai modeste pe care le-a prins cu alte stiuci in gura :lol:
Nalucile prezentate aveau o evolutie excelenta (Rapala).

Inchei cu Malin, care parea cam plictisit dar nu e exclus sa fie pe seama oboselii. Plimba foarte anost un spinner bait prin piscina. Noroc cu colegul sau care era ceva mai activ, atat in piscina cat si cu vorba.
Grija lui Malin era ca si colegul sa nu intepe fundul piscinei cu voblerul...

O ultima remarca. Sunt atatea naluci weedless pe care oamenii le-ar incerca dar nimeni nu face demonstratii cu ele. Bazinele erau pline cu apa, fara nici un obstacol. Doar cel de la Relax avea 2 salai si niste crapceni pe langa bolovani dar era atat de mic incat nu puteai face cine stie ce domentratii.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de adrian99 » 12 Feb 2016, 12:39

Abrevis nu a venit?

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de T.Adrian » 12 Feb 2016, 12:52

Ba da. Erau si ei acolo dar nu am intrat la standul lor pentru ca am uitat :) Am trecut pe langa el cu gandul sa il vizitez inainte sa plec.
Ca si mentiune. Eu unul nu am vazut nici o oferta iesita din comun pentru cei care dau la rapitor. Poate in ultima zi sa apara cate ceva.

EDIT: Acum am vazut ca standul R_E_L_A_X apare ca xxx in primul mesaj.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de T.Adrian » 12 Feb 2016, 13:08

:lol1: iar am gresit. xxx vine de la P_E_A_P_A. Scuze de spam.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de dilobi2 » 12 Feb 2016, 13:36

hmm, editia 2016 "aceeasi Marie dar cu alta palarie" (locatie).
"Foame dupa bani baieti" vorba lui Puia.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fishing & Hunting EXPO - 12-14 februarie 2016

Mesaj de T.Adrian » 12 Feb 2016, 14:16

Sugestie pentru anul viitor. Ar fi foarte frumos sa fie si ANPA invitati, cu posibilitatea de lua permisele pe loc.
Mi se pare inadmisibil ca cei care reglementeaza fenomenul de pescuit si vanatoare sa nu aiba standuri la targurile de profil.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Scrie răspuns