Sa mai punem si noi ceva inapoi in balta

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 18 Feb 2007, 18:07

Poate ca pasnicii sunt pusi acolo pentru a fi hrana pentru rapitorii nostrii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Feb 2007, 19:21

Exista salau in lacul Cincis?????

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 18 Feb 2007, 19:32

@MihaiV

In anul 1988 am vazut pe Cincis , prins la peste viu, salau de cca 8 kg :lol: Cele mai mari capturi ale mele pe acest lac (pana in anii '90 , ca de atunci nu am mai pescuit acolo!) nu au trecut de 2,5 kg :oops: Ma refer la salau, normal. De atunci nu mai prea stiu ce-i cu lacul :roll:

PS: inainte de 1990 am prins si primele exemplare de stiuca pe acest lac :lol:
Si foarte bine zici , o populare cu salau pe Cincis ,ceva? Ca am vazut ,anul trecut, ca s-a populat cu ...vile si barci rapide :evil:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 18 Feb 2007, 21:17

Actalmente mai exista salau in lacul Cincis din Hunedoara.
De asemenea se mei prinde si citeo stiuca.
Din pacate populatia piscicola ezistenta in lac este foarte saraca. AGVPS-ul nu a mai populat lacul de cel putin 20 de ani. Noi am inceput de anul trecut dar avem multe de facut pentru a reface populatia piscicola a lacului.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 18 Feb 2007, 21:46

MihaiV lasl frate sa populeze cu caras si ce mai vrea omu k acolo traieste cumatra Stiuca si sa vezi bucurie pe noi cei de pe rapitori.ro :P

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 18 Feb 2007, 23:02

buna treaba cu popularea da degeaba daca nu o sa se faca controale periodice. Apropo, in ultimi 5 ani eu nu am fost controlat niciodata pe Cincis :twisted: :twisted: .... de fapt daca ma gandesc mai bine.... pe Cincis nu am fost controlat NICIODATA!! Face-ti si cotroale ca e foame mare si se da cu n-spe bete si se retine tot, inclusiv strapi de 12 cm :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 19 Feb 2007, 16:51

Facem controale periodice imopinante impreuna cu jandarmi si cu inspectorul piscicol.
Braconajul a scazut foarte mult mai avem de lamurit pescari in problema retinerii pestilor sub dimensiunea legala admisa. Daca nu vor intelege anul acesta vor curge amenzile,
Adevarul este ca marea majoritate au inteles ca este spre binele lor sa elibereze pestii sub dimensiune

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 19 Feb 2007, 17:08

Cam pe unde faceti controalele alea :?: :?: :?: sa ma feresc :lol: :lol:
In privinta braconierilor sunt perfect de acord sa-i mai starpiti.
Poate-i amendati si pe aia de lasa mizerie in urma lor ca peturile au inceput sa curga pe Dunare(pe langa alea aruncate de "oamenii" zonei) :twisted: :evil:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

hai sa facem ceva pt locul in care pescuim

Mesaj de luci_t » 19 Feb 2007, 21:56

de asta e plin aproape peste tot...
dar hai sa va spun ce mi-a venit azi in minte... la inceput ce m-a determinat sa va scriu lucrurile astea?
Pe balta (ghioroc, arad) unde mergem de obicei, am gasit un loc in care am prins destul de bine peste... si ca locul in care petrecem cateva ore de relaxare (stres) :twisted: :?: sa fie cat mai placut am strans mizeriile din jur... demn de retinut e faptul ca nu sunt aruncate gunoaie "en gros" pe balta. Locul are un aspect curat in comparatie cu alte locuri in care se pescuieste (chiar balti private). Saptamana urmatoare in acelasi loc... pachete goale de tigari, doze de bere, bucati de fire, hartii, folii de nailon, etc, etc... le adunam si pe alea......... saptamana urmatoare aceesi poveste... si tot asa.
Azi stateam de vorba cu un prieten. Printre altele vine vorba despre gunoaiele aruncate la intamplare. Ii spun necazul meu de weekend :cry: Din toata discutia am ramas cu o concluzie, care sper sa aduca si rezultate: o sa scot niste foi la imprimanta in care sa-l rog pe cel care pescuieste in acelasi loc cu mine sa pastreze curatenia. Eventual trec si un nr de telefon in situatia in care are nelamuriri...:D
colile, format A4 o sa le pun in folii din plastic pt a fi protejate de ploaie.
chiar sunt curios daca o sa aiba vre-un rezultat.
Si imi doresc sa aflu reactia celui care vine in acel loc la pescuit
astept si parerile voastre

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 19 Feb 2007, 22:25

Daca ai trai in Germania sau aiurea in Europa poate ca indemnul tau la bun simt ar avea vreun efect.Dar nu uita ca traim in Romania unde mentalitatea,bunul simt,moravurile sunt inca din mileniul trecut.
Din pacate cand Brucan a zis ca ne trebuie 20 de ani sa ne civilizam(democratizam)a fost un optimist.
La noi bunul simt trebuie implementat cu bata pana sa devina obisnuinta.
Sa ai parte numai de bine.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Scrie răspuns