La ce peste pescuin in perioada decembrie.....febroarie????

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
remus s
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 110
Membru din: 03 Iul 2006, 13:14
Localitate: Oradea

Mesaj de remus s » 11 Feb 2007, 20:08

Ca bine zici empthy , pe Cris ''rupea '' azi babusca si toata lumea era fericita ... :(

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 11 Feb 2007, 20:18

remus s scrie:Ca bine zici empthy , pe Cris ''rupea '' azi babusca si toata lumea era fericita ... :(
aia-i bine, la mine in `ghetou` nici `baboiari` nimik, unu ceva clenutzi la 300 gr, altu cica o luat `ieri` 2 de 1 kil la `rama` binentzeless... las mai un pik :twisted: !
be smart be silent be deadly.....

Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 12 Feb 2007, 00:13

Am auzit, evident. Dar mai stiu ca Teleajenul e groaznic de poluat si tare ma mir ca mai traieste vre-o vietate in garla aia.
IN orice caz, impresia ca mi-ai raspuns obraznic sper sa fie doar o chestie vaga, insignifianta. Si cum INTODEAUNA prima impresie conteaza....sa fii mata' sanatos!

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 12 Feb 2007, 07:06

se pare ca si Muresul asteapta temperatura magica 9 grade in apa, nimik si la mine, un alevin de stiuk rapea in altzi alevini de lipusi, in rest PAUZA :evil:


la fel stiu si eu 8 grade , par parea ca mai avem de asteptat
the angler is catching xxx, not by the lure

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 12 Feb 2007, 09:26

sir.JONES scrie:se pare ca si Muresul asteapta temperatura magica 9 grade in apa, nimik si la mine, un alevin de stiuk rapea in altzi alevini de lipusi, in rest PAUZA :evil:


la fel stiu si eu 8 grade , par parea ca mai avem de asteptat
salut,

ma rog 8-9 grade tot acolo-i, eram tras aseara un pik la masea (tzuika) :lol: dupa o zi de vreme de rahat :)
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 12 Feb 2007, 17:09

Puiu Cristinel scrie:Am auzit, evident. Dar mai stiu ca Teleajenul e groaznic de poluat si tare ma mir ca mai traieste vre-o vietate in garla aia.
IN orice caz, impresia ca mi-ai raspuns obraznic sper sa fie doar o chestie vaga, insignifianta. Si cum INTODEAUNA prima impresie conteaza....sa fii mata' sanatos!
Nu a fost obraznicie... Imi cer scuze daca a parut asa... Ideea este ca acesta este un rau micut, chiar necunoscut pentru pescari! Sincer sa fiu nici mie nu mi-a inspirat nimic pana in momentul in care m-am hotarat sa il incerc si am inceput sa si prind... De anul trecut il tot bat... Are locuri foarte putine, atat cat il cunosc eu, dar imi este la indemana.
Scuze inca 1 data!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 12 Feb 2007, 18:37

In judetul Hunedpara in aceasta perioada se prinde bine pe Mures la Briznic in balastiera : morunas, albitura, platicuta, iar in zona Deva se prinde : mreana si scobar la larva de libelula si vierme. Pe riul Strei in zona Calan maninca scobaru la vierme si bobita din miez de piine
Pe lacul de acumulare Cincis din Hunedoara maninca bine : babusca albitura si cite o platica la larva de libelula si vierme.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 12 Feb 2007, 19:52

APSHD scrie:In judetul Hunedpara in aceasta perioada se prinde bine pe Mures la Briznic in balastiera : morunas, albitura, platicuta, iar in zona Deva se prinde : mreana si scobar la larva de libelula si vierme. Pe riul Strei in zona Calan maninca scobaru la vierme si bobita din miez de piine
Pe lacul de acumulare Cincis din Hunedoara maninca bine : babusca albitura si cite o platica la larva de libelula si vierme.
APSHD, esti dus cu pluta! Vezi-ti nene de asociatie! Chiar nu poti sa intelegi pe ce site esti? www.RAPITORI.ro

Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 12 Feb 2007, 22:44

K man! Poate si eu m-am grabit un pic. Peace! Ideea este ca sunt atat de shucarit pe boii care au proiectat "amenajarile hidro" de pe Buzau (si nu e singurul rau distrus de factorul antropic) incat imi vine sa ma mut mai langa Dunare, zau asa! Ma mir ca putorile de la asociatie nu au luat atitudine vis a vis de treaba asta. De fapt, n-are nimeni nici o treaba in tzara asta sarmana de ea.
Vin des la Ploiesti si mi-ar place sa "bat" o data apa cu niste artificiale. Pare insa incurajator faptul ca totusi se prinde ceva in ditamai poluarea.

Avatar utilizator
MaryS_27
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 08 Feb 2007, 06:08
Localitate: Rm Valcea

Mesaj de MaryS_27 » 13 Feb 2007, 08:06

In judetul Hunedpara in aceasta perioada se prinde bine pe Mures la Briznic in balastiera : morunas, albitura, platicuta, iar in zona Deva se prinde : mreana si scobar la larva de libelula si vierme. Pe riul Strei in zona Calan maninca scobaru la vierme si bobita din miez de piine
Pe lacul de acumulare Cincis din Hunedoara maninca bine : babusca albitura si cite o platica la larva de libelula si vierme.[/quote]

APSHD, esti dus cu pluta! Vezi-ti nene de asociatie! Chiar nu poti sa intelegi pe ce site esti? www.RAPITORI.ro[/quote]


cata dreptate ai Mihai....io am mai spus si o mai spun pt mine stationaru nu reprezinta nimik...decat sa merg la stationar mai bine imi incerc nalucile in cada :lol: :lol: :lol: ..desi recunosc ca inceputul meu in materie de pescuit a fost la pesti pasnici(stationar)...cand am deschis acest topic ma gandeam ca o sa afluu niste lucruri pe care nu le stiu..de la persoane din Valcea la ce pescuiesc ei in aceasta perioada..dar majoritatea dintre valceni merg la dunare la stiuca...la sfarsitul saptamanii creca plec si io spre Dunare sa incerc ceva nou pt mine :D

Va doresc fir intins

Scrie răspuns