metro braconeaza?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

oanavictor
junior
junior
Mesaje: 73
Membru din: 18 Oct 2005, 22:13
Localitate: COMUNA TAMADAU ,SAT DARVARI ,JUDETUL CALARASI
Contact:

Mesaj de oanavictor » 11 Feb 2007, 09:11

Cred ca pe eticheta scria PROVENIENTA -ACVACULTURA ,LUCRU CE DA O DOZA DE LEGALITATE ACESTUI LUCRU,dovedind ca pestele a fost recoltat din crescatorii.

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 11 Feb 2007, 09:33

Cred ca intrebarea corecta este:
"Furnizorii lantului 'Metro' braconeaza ?"
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 11 Feb 2007, 09:51

oanavictor scrie:Cred ca pe eticheta scria PROVENIENTA -ACVACULTURA ,LUCRU CE DA O DOZA DE LEGALITATE ACESTUI LUCRU,dovedind ca pestele a fost recoltat din crescatorii.
Voi face fotografii cu primul drum acolo. Pe etichetele puietului de stiuca si salau scria CAPTURA (spre deosebire de cele de la crapi, unde era intr-adevar mentionata acvacultura) ceea ce ii trece IN PENAL, daca se confirma. Daca nu, inseamna ca incearca sa induca in eroare consumatorul, adica se incadreaza la contraventii. Teama mi-e, insa, ca nu e vorba despre nici un fel de neintelegeri. Nu stiu daca cunoasteti modul in care Metro face aprovizionarea. Din cate stiu contractele mari se fac la nivel national. Celelalte, si in special cele pt. marfa perisabila (gen legume, fructe, lactate, etc.) sunt lasate la nivel local. Aici asa numitii "buyer-i" si chiar sefii de raion, au dreptul de a cumpara marfa de la diversi furnizori. Nu m-as mira ca ei sa fie chiar mandri ca achizitioneaza peste "salbatic" (asimilat probabil cu vanatul - apropos, mistretii lui Tiriac tot in reteaua Metro ajung), intr-o dulce ignoranta in ceea ce priveste legislatia referitoare la pescuit. Si, cum nimeni nu-i trage de maneca, eventual una dupa ceafa, habar n-au ca de fapt incurajeaza braconajul.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 11 Feb 2007, 10:18

Teodor scrie:Cred ca intrebarea corecta este:
"Furnizorii lantului 'Metro' braconeaza ?"
Da, e corect. Bineinteles ca nu Metro pescuieste, ci furnizorii lui. Pe care Metro ii alege. Nu sunt jurist, nu stiu care e partea de raspundere care revine celui care comercializeaza marfa provenita din braconaj si nici nu am timp sa fac cercetari. Eu am de gand sa semnalez problema unor ziare, doar pt. ca nu pot sa fiu indiferent. Pescuiesc sportiv, 99% spinning, rarisim mai duc acasa cate un peste prins, restul intorcandu-se in apa (nu am nici macar vanitatea de a face fotografii cu ei), asa ca nu pot sa intorc capul cand vad o crima. Daca braconajul "se vede" prin retele cum este Metro, va dati seama ce amploare a ajuns sa ia. Brrr... Ma cutremur! Nu stiu daca rezolv ceva cu acest minim demers, sunt chiar pesimist, dar e tot ce pot face, atata timp cat nici macar nu stiu care ar fi alte cai de atac. Bogdank zicea ceva de Inspectia piscicola. Voi face sapaturi sa vad care ar fi calea de adresare si spre ei. Sper ca nu sunt pe-o mana cu faptuitorii...

P.S. i-am cautat pe internet; in afara de referiri la aceasta Inspectie, n-am gasit nimic concret (o pagina web, un e-mail, ceva); ANPA are un site idiot care nu te trimite nicaieri.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 11 Feb 2007, 14:14

Da, interesant. ANPA avea o lista cu inspectorii pe fiecare judet si nr. de telefon. Nu o mai gasesc :twisted:
Aici http://www.maap.ro/pages/teritoriu.php?self=17&lang=2 ai in schimb datele de contact la CNAFP teritoriale. Incearca acolo.
Daca e peste provenit din acvacultura, dimensiunea nu conteaza, in schimb atunci intervine OPC (protectia consumatorului), ca scrie pe el "captura".

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 11 Feb 2007, 16:54

Pe link=ul dat de tine am gasit asta: Direcţia pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală Bihor. E totuna cu Inspectia piscicola? Iertata sa-mi fie ignoranta, dar n-am mai avut de-a face cu nici o institutie care are legatura cu pescuitul, in afara bineinteles de AJPS, unde mi-am paltit dreptul de a pescui.

florinescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 20 Dec 2006, 18:42

Mesaj de florinescu » 11 Feb 2007, 16:55

pe ciotaneii aia scria crap de dunare si erau salbateci dar unii din ei nu depaseau 200 g.asta la metro suceava.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 11 Feb 2007, 16:57

florinescu scrie:pe ciotaneii aia scria crap de dunare si erau salbateci dar unii din ei nu depaseau 200 g.asta la metro suceava.
Se cheama ca avem un fenomen la scara nationala. Nu e vorba doar de vreun sef de raion neinspirat sau rauvoitor.

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 11 Feb 2007, 18:47

smecherii se pot face si legal.nu cred ca la preturile care se practica acu la peste in magazine sa nu se braconeze.acolo se poate sa fie vorba de o neintelgere.dar sa fi tu sigur ca peste prins pe dunare e bagat ilegal in cel declarat ca provenind de la crescatorii.pai la fileul de salau la 600.000 lei/kg sau la 200.000 lei/kg salau neeviscerat cum sa nu se faca daca pescarii de pe dunare il vand cu 70-80.000 lei/kg.stiuca cu icre se vinde cu 70-80.000 kg.si numai kg de icre e la magazin peste 1,5 mil lei /kg.asa s-a prins mereu peste pe dunare numai ca acum de cand se pescuieste la curent electric e masacru.si cel mai tare fapt e ca se pescuieste mana in mana cu politia,cu garda de coasta cu toti aia care sunt pusi sa apere legea.ca ai vazut tu o eticheta cu CAPTURA e de vara.faptul ca se pescuieste cu curent si se folosesc plase monofilament de la un cap la celalalt al dunarii e crima.o sa vedeti ca in 2-3 ani in nu o sa mai ai acces decat cu barca cu vasle in delta si o sa te uiti la peste cum trece pe sub barca..iar in restul dunarii nu o sa mai fie decat un peste la 5 pescari...
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
faurstelianlucian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 05 Feb 2006, 22:15
Localitate: Arad

Mesaj de faurstelianlucian » 11 Feb 2007, 23:28

D-le Mihai V! Cred ca mesajul meu era pro ihtiologiei! Nu voi intra cu dvs. in polemica despre cultura sau captura...! Nu este cazul
Pestii sunt sub apa!

Scrie răspuns