permise de pescuit pentru 2007

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nelufish
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 25 Ian 2006, 23:06
Localitate: Ploiesti

Mesaj de nelufish » 10 Mar 2007, 12:14

da , foarte de bun simt aceasta prevedere a lui miky , .
4 carlige IN APA bine zis , de capatai prevedere intr-o lege ce se vrea foarte buna

oanavictor
junior
junior
Mesaje: 73
Membru din: 18 Oct 2005, 22:13
Localitate: COMUNA TAMADAU ,SAT DARVARI ,JUDETUL CALARASI
Contact:

Mesaj de oanavictor » 11 Mar 2007, 10:03

In nici un regulament de pescuit al nici unei tari nu ai voie sa pescuiesti cu mai mult de 2 lansete ,cu cate un singur ac fiecare ,iar in Canada numai cu o singura lanseta cu un singur ac .
De ce aveti nevoie de mai multe lansete cu mai multe ace pe fiecare lanseta ??/?nu cumva pentru a fi sigur ca vei prinde cele 5 kg pe care ti le da voie legea ?

Avatar utilizator
nelufish
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 25 Ian 2006, 23:06
Localitate: Ploiesti

Mesaj de nelufish » 11 Mar 2007, 10:32

da corect aici este de discutat oricum trebuie sa se fixeze un numar maxim de carlige cu care poti sa dai . sunt de acord ele pot fi 2 sau cel mult 4 .
mi-a placut extrordinar de mult formularea CARLIGE EXISTENTE IN APA
si oricum au si muscarii dreptate

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 11 Mar 2007, 10:35

la musca nu poti pescui cu doua bete deodata . Daca poti esti as . Si de aceea e nevoie de mai multe muste . Bineanteles nu ma refer la taparina .

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 11 Mar 2007, 10:46

maxim 4 bete in apa e suficient si e si de bun simt, nu mi se pare mult
si nu e vorba neaparat de a face cota pentru burtihan, cat de a testa mai multe momeli sau a incerca mai multe specii
ex. crap/somn pe dunaredaca respecti legea si retii 5 kile care-i problema ?
mai bine s-ar concepe o restrictie cu privire la spatiu de apa/mal pe care ai voie sa-l ocupi, per pescar
de exemplu, sa ai in apa maxim 30 m intre monturile plasate la extremitati

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 11 Mar 2007, 10:52

eu personal nu am o problema cu cate lansete va fi voie sa se pescuiasca,..., in mod uzual pescuiesc la musca cu un bat cu 2 muste (foarte rar 3) si mi se pare decent si de bun simt asa cum procedez,...
nu e cazul sa le sustin eu cauza celorlalti, sunt sigur ca ar putea si singuri s-o faca, insa...o parere am...
in alte tari unde conditiile de pescuit is mai restrictive exista deja de multa vreme o cultura si o educatie civica in directia asta, asa ca e mai usor de respectat,... pe cand la noi, acum, e tara nimanui, plina de braconieri, fomisti si tot felul de "talentati", care se ghideaza dupa reguli proprii dictate de "muschiul lor",...
deocamdata cred ca obiectivul principal este sa se faca primul pas inspre atragerea in legalitate a cat mai multi dintre noi, si asta nu se poate face punand conditii la sange,... cu cat vor fi mai usor de respectat, cu atat vor fi mai atractive pentru cei vizati,... apoi ... dupa ce respectarea legalitatii devine o obisnuinta, ...se poate face si educatie...
deocamdata cred ca sunt potrivite reguli mai lejere (dar sa existe !), si sanctiuni cat mai drastice pentru nerespectarea lor,...
nu e cazul sa ne laudam cu o lege dura .... pe care majoritatea nu o s-o respecte,....
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
nelufish
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 25 Ian 2006, 23:06
Localitate: Ploiesti

Mesaj de nelufish » 11 Mar 2007, 11:01

:lol: loc mal per pescar ?
sa-mi aduci aminte sa-ti fac cinste cu un vin bun de la mine de la tara :bere:
mi-a placut
punct ochit punct lovit

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 11 Mar 2007, 20:17

E o discutie care nu va multumi pe nimeni si ajungem la vorba,''cate bordeie atatea obiceie'',craparul va da cu 4,5,6 bete cu 2 carlige,5 carlige(placa)sau 7 carlige(bomba), ca doar a dat 3 galeti momeala,cel care da la obleti are 5 carlige,cel cu spinningul da cu naluca cu 2 sau 3 ancore,distanta pe care da un pescar pe malul apei(am vz pescar pus pe 80 de m,nu radeti,e trist),etc si uite asa nu vom cadea de acord.
Problemele mari sunt altele,braconierii,poluatorii sau statul si autoritatile locale care au facut lucrari proaste pt amenajarea teritoriului sau au concesionat ilegal multe ape.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
florentiniuga
junior
junior
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2006, 21:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 11 Mar 2007, 21:43

Jonin scrie:E o discutie care nu va multumi pe nimeni si ajungem la vorba,''cate bordeie atatea obiceie'',craparul va da cu 4,5,6 bete cu 2 carlige,5 carlige(placa)sau 7 carlige(bomba), ca doar a dat 3 galeti momeala,cel care da la obleti are 5 carlige,cel cu spinningul da cu naluca cu 2 sau 3 ancore,distanta pe care da un pescar pe malul apei(am vz pescar pus pe 80 de m,nu radeti,e trist),etc si uite asa nu vom cadea de acord.
Problemele mari sunt altele,braconierii,poluatorii sau statul si autoritatile locale care au facut lucrari proaste pt amenajarea teritoriului sau au concesionat ilegal multe ape.
Am vazut o gramada de "crapari", in general riverani, care vin cu un singur bat, stau 1-2 ore si iau mai mult decat unul cu 8 lansete. Naspa e ca astia vin zilnic, cunosc bine locul si paznicii si pescuiesc sa vanda peste. Noaptea mai baga si pripoane.
Intr-adevar problemele mari sunt cele mentionate dar mai e una. Nici acolo unde exista paza din belsug (a statului), nu-si face datoria. Exemplul cel mai elocvent este DD. De cate ori ati fost controlati de cineva in Delta in ultimii 2 ani? Eu am fost de mai multe ori in ultimii ani si nici macar nu am vazut pe cineva, desi sunt 3 organe diferite de control acolo. Putem vorbi despre formarea constiintei civice la noi, in lipsa oricaror masuri coercitive? Puterea exemplului e mare si daca exemplul pe care il da statul este eliberarea imediata a braconierilor, ce sa mai speram? Cunoasteti vreo masura luata de autoritati, in sensul refacerii populatiei piscicole, in urma poluarii vreunui rau de catre o societate comerciala? Legea trebuie modificata iar sanctiunile nu trebuie sa fie exagerate, pentru a putea fi aplicate si trebuie aplicate ferm, fara exceptie. Numai asa vor intelege unii ca trebuie sa renunte la practicile ilegale. Ii frigi o data, de doua, trei ori si pana la urma renunta ca devine pagubos braconajul. Iar poluatorii ar trebui fripti "la sange" si pusi sa plateasca depoluarea si repopularea apei depreciate.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 12 Mar 2007, 11:18

No cum o ramas?
S-au adus propuneri, par OK, s-au adunat toate, s-a refacut textul?
Celelalte asociatii sustin au ba?

Scrie răspuns