Patron de magazin de pescuit-braconier=dosar penal

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 06 Ian 2007, 11:56

mrvily,am fost la mai multe concursuri si de fiecare data au fost probleme cu arbitrajul.Vorbesc in cunostinta de cauza si nu din auzite sau din discutii avute cu cineva.Pentru mine la Rogojesti au fost importante:
1.sa se prinda peste
2.sa se simta toata lumea bine-de,Moldova!
Si eu m-am saturat de multe!
Nu cred ca foloseste cuiva disputa asta!

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 07 Ian 2007, 17:47

mrvily scrie:Mihai
Este adevart ca nu am fost la Rogojesti (nu pista de la Rogojesti am criticato ci modul de organizare) dar am discutat cu multi din cei care au fost acolo la conc. din trofeul AVP si nu la celelalte.Cind am spus ca se va renunta (PROBABIL) am spus ca este o parere personala si mi se pare normal sa se renunte la o asociatie care nu sia prea dat interesu ca totul sa fie bine :
nucus
Despre arbitrajul de la Rogojesti nu am ce sa spun pentru ca cine se scuza se acuza.Au fost mai multe motive care au dus la acea situatie.Important este ca nu au fost probleme...zic eu,majore.

Sunt satul de afirmatii de genul celor de mai sus..
Sau poate tu crezi ca ar trebui sa se renunte la o asociatie care sa straduit si a si reusit sa faca un concurs (APROAPE) ca la carte?
Mie personal mi se pare normal sa renunti la cei mai slabi,daca tie ti se pare ca pentru afirmatia mea trebuia sa fi fost pee Rogojesti atunci poti face abstractie de parerea mea. Oricum e democratie si eu spre deosebire de "ALTII" am avut curajul sa-mi spun parerea....


MihaiV scrie:Ce nu inteleg eu e ca un singur om am vazut sa zica pe forum ca nu ar mai trebui sa se faca concursuri pe Rogojesti, iar acela nici macar nu a fost la vreun concurs de pe Rogojesti. Inainte de a promova in mod repetat aceasta idee, ar fi bine sa cititi ce au scris cei care au fost la acele concursuri.
Vasile ,chiar daca ai scris "probabil"ca se v-a renunta la Rogojesti iti spun ca esti intr-o mare eroare :
1. nu s-a discutat aceasta posibilitate
2.nu cred ca depinde de parerea ta.
Si imi mai permit sa iti fac o observatie cind vei mai compara organizarile de etape ,compara si "forta economica" a acestora caci altfel nu-i cinstit.
Sa te dai mare ca faci concursuri aproape ca la carte e mai usor in aceste conditii decit ceea ce a incercat de ceva ani incoace Nucu Buculei la Rogojesti.
Eu personal asi opta pt. ca Turneul AVP sa aibe un singur organizator in toate etapele si atunci poti face comparatii.Propune-i lui Dan si asa vei fi deveni arbitru sef la 6-8 etape si totul va fi perfect :roll: :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 07 Ian 2007, 18:45

valistrati scrie: Vasile ,chiar daca ai scris "probabil"ca se v-a renunta la Rogojesti iti spun ca esti intr-o mare eroare :
1. nu s-a discutat aceasta posibilitate
2.nu cred ca depinde de parerea ta.
Si imi mai permit sa iti fac o observatie cind vei mai compara organizarile de etape ,compara si "forta economica" a acestora caci altfel nu-i cinstit.
Sa te dai mare ca faci concursuri aproape ca la carte e mai usor in aceste conditii decit ceea ce a incercat de ceva ani incoace Nucu Buculei la Rogojesti.
Eu personal asi opta pt. ca Turneul AVP sa aibe un singur organizator in toate etapele si atunci poti face comparatii.Propune-i lui Dan si asa vei fi deveni arbitru sef la 6-8 etape si totul va fi perfect :roll: :roll:
1.Era o parere personala si nu am cerut sa se tina cont de ia, doar am exprimat parerea mea,e democratie si cred ca am voie,nu????????
2.nu cred ca este nevoie de forta economica ca sa-ti faci treaba ca arbitru constiincios si corect,sau poate ma insel eu?? La voi la asociatie ati avut nevoie de multi bani ca sa arbitrati corect??????
3. Daca ai opta pentru un singur organizator de ce sa nu organizati voi si sa devii tu arbitru sef la 6-8 competitii. Am spus eu undeva ca vreau sa devin arbitru sef la mai multe competitii din trofeu? Nu cred si chiar daca as ajunge cumva te deranjeaza?? Ma indoiesc.
Tu ai interpretat mesajul meu cum tia picat tie mai bine,se vede ca ai un cui impotriva unora care se descurca si isi fac treaba cu simt de raspundere, cu buget sau fara nu are importanta. dar asta este alta mincare de concursuri....

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 08 Ian 2007, 13:46

mrvily scrie:
valistrati scrie: Vasile ,chiar daca ai scris "probabil"ca se v-a renunta la Rogojesti iti spun ca esti intr-o mare eroare :
1. nu s-a discutat aceasta posibilitate
2.nu cred ca depinde de parerea ta.
Si imi mai permit sa iti fac o observatie cind vei mai compara organizarile de etape ,compara si "forta economica" a acestora caci altfel nu-i cinstit.
Sa te dai mare ca faci concursuri aproape ca la carte e mai usor in aceste conditii decit ceea ce a incercat de ceva ani incoace Nucu Buculei la Rogojesti.
Eu personal asi opta pt. ca Turneul AVP sa aibe un singur organizator in toate etapele si atunci poti face comparatii.Propune-i lui Dan si asa vei fi deveni arbitru sef la 6-8 etape si totul va fi perfect :roll: :roll:
1.Era o parere personala si nu am cerut sa se tina cont de ia, doar am exprimat parerea mea,e democratie si cred ca am voie,nu????????
2.nu cred ca este nevoie de forta economica ca sa-ti faci treaba ca arbitru constiincios si corect,sau poate ma insel eu?? La voi la asociatie ati avut nevoie de multi bani ca sa arbitrati corect??????
3. Daca ai opta pentru un singur organizator de ce sa nu organizati voi si sa devii tu arbitru sef la 6-8 competitii. Am spus eu undeva ca vreau sa devin arbitru sef la mai multe competitii din trofeu? Nu cred si chiar daca as ajunge cumva te deranjeaza?? Ma indoiesc.
Tu ai interpretat mesajul meu cum tia picat tie mai bine,se vede ca ai un cui impotriva unora care se descurca si isi fac treaba cu simt de raspundere, cu buget sau fara nu are importanta. dar asta este alta mincare de concursuri....

1.ca parere personala e ok.doar e democratie .
2.nu era vorba de bani pt. a arbitra corect pt. ca nici la Rogojesti nu au fost contestatii privind arbitrajul .Au fost probleme privind nr. de arbitrii ,nr.de sectoare si delimitarea lor ..
3.eu cred ca mai pot continua 2-3 ani sa fiu printre concurenti dupa care la retragere ma gindesc serios sa -ti fiu contracandidat la functia de arbitu sef :lol:
Nu am nici un cui impotriva nimanui dar" lauda de sine nu miroase-a bine "ceea ce face org. Cupei Salmo nu e meritul tau ci a unui colectiv de oameni pe care ii cunosc si ii apreciez in egala masura de la Buc-Cluj .
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 08 Ian 2007, 15:02

Vali nu mi-am arogat nici un merit eu, nu am spus ca eu si numai eu am facut....
Problema se punea ca acolo la rogojesri arbitri numai arbitraj nu au facut,dar sa deviat subiectul si uite unde sa ajuns ca eu as fi facut totul la cupa salmo si mi-as fi arogat toate meritele.Fals eu am spus ca am organizat destule concursuri si stiu cind un arbitraj este facut corect si cind nu atita tot.
Oricum te astept sa-mi iei functia asta care mi-ai trasat-o tu de arbitru sef la toate cele 6-8 competitii. Chiar si la cupa salmo. Sa stii ca n-ui usor sa faci rost de arbitri sai instruiesti si sai tii in friu la o competitie unde bautura este la discretie.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 08 Ian 2007, 17:04

De fapt nu am avut placerea sa te cunosc,mrvily!Ce arbitraj a fost incorect la Rogojesti?Vorbesti cumplit de tendentios si total in afara de realitate!Repet! Stiu probleme de arbitraj si la Belis si la Cupa celor trei lacuri, unde dupa tine si alti savanti,totul a decurs "ca la carte".Le stiu pentru ca am fost acolo si le-am trait.nu din spusele cuiva.Stii ce se spunea acum mai multi ani?Pentru a ajunge sa lucrezi in ministerul Silviculturii coditia de baza era sa ai buletin de Bucuresti!Nu crezi ca curajul contine si o anumita doza de inconstienta sau nebunie?Sau pe ambele!
Scuze pentru ton!N-am sa mai fac!
Sorin Buculei.

Avatar utilizator
mrvily
Moderator
Moderator
Mesaje: 476
Membru din: 30 Dec 2004, 23:03
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mrvily » 08 Ian 2007, 18:00

nucus scrie:De fapt nu am avut placerea sa te cunosc,mrvily!Ce arbitraj a fost incorect la Rogojesti?Vorbesti cumplit de tendentios si total in afara de realitate!Repet! Stiu probleme de arbitraj si la Belis si la Cupa celor trei lacuri, unde dupa tine si alti savanti,totul a decurs "ca la carte".Le stiu pentru ca am fost acolo si le-am trait.nu din spusele cuiva.Stii ce se spunea acum mai multi ani?Pentru a ajunge sa lucrezi in ministerul Silviculturii coditia de baza era sa ai buletin de Bucuresti!Nu crezi ca curajul contine si o anumita doza de inconstienta sau nebunie?Sau pe ambele!
Scuze pentru ton!N-am sa mai fac!
Sorin Buculei.

Asa este era o confuzie ,nu eram eu persoana cu care ati discutat la Caldarusani.prietenul dumneavoastra de la mag. colt alb (patronul) va poate spune cine este Mitrea Vasile si cind spun de modul de desfasurare al arbitrajului ma refer strict la ce mia povestit prieteni din bucuresti care au participat la concurs.
Este normal ca nu au fost nimic incorect atita timp cit a lipsit cu desavirsire.

Iata ce spunea Dan Iercosan intrun post mai sus:(In schimb mi-l aduc aminte bine pe Tomosoiu. Cu halba de bere pe burta, vegetand la terasa de la podul peste Siret. Se facea ca omul era arbitru-sef in exercitiul functiunii. Individul ragaia puternic si scotea cate o injuratura printre dinti catre copii care se avantau direct pe pod, tintind barca unui coleg-concurent, Cristi Anghelina.)
Eu daca ati fi fost mai atent nu am spus ca am arbitrat la Beilis nici la cupa celor trei lacuri,deci nu am de unde sa stiu daca au fost sau nu ca la carte. Dumneavoastra care la Beilis ati concurat pe mal din cauza valurilor ati avut timp sa studiati arbitrajul deci sunteti in masura sa spuneti daca prietemul dumneavoastra Vali Stratonov sa achitat bine de organizarea arbitrajului, nu de alta dar vrea sami fia concurent serios la functia de arbitru sef la turneul AVP.
O seara buna va doresc.
PSnu ma deranjeaza tonul ma deranjeaza cind uni fac afirmatii nefondate si iau apararea pe criterii de prietenie altora.
Eu nu contest ca v-ati dat toata silinta ca Lacul sa aiba peste dar recunoasteti ca arbitrajul a lipsit cu desavirsire, La un moment dat cred ca anghelina spunea ca un arbitru dadea drept capatul standului la urmatorul pod care era in tara vecina si asta spune totul.

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 08 Ian 2007, 18:19

domnilor!aici se discuta despre... pescuitul la pet-uri,nu despre arbitraj.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 08 Ian 2007, 18:21

As vrea sa ma lamureasca si pe mine cel ce mi-a sters mesajul de ce a facut-o ?
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 08 Ian 2007, 18:21

In ciuda faptului ca arbitrajul a lsat de dorit...a fost poate unul dintre cele mai fair-play concursuri. Din ce imi amintesc nu cred sa fi existat vreo acuza de frauda. Si sincer, sunt convins ca pentru acest an Nucu isi va face temele mult mai bine si va stii pe cine se poate baza.

Scrie răspuns