Cine este Lavinia Ghedan?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de steff » 05 Feb 2015, 12:14

"Vampire", imi pare rau dar imi lasi impresia ca esti limitat.
Noapte buna!

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de cezar.ch » 05 Feb 2015, 12:42

feugen scrie:
vampir scrie:Ma Steff topicul e clar. Daca vrei deschide alt topic si spuneti acolo pe cine balacariti defapt. Pe mine nu ma intereseaza intrigile astea. Eu atat am intrebat: merita sa balacareasca o fata atatia barbati?
Si Nuti Udrea este balacarita atat de barbati cat si de femei si nu se mai plange atat. Lavinia si-a dorit-o si mai ales... o cere. A inceput sa-mi fie scarba sa o tot vad pe facebuci. Macar de ar merita vazuta... Totusi ma vad nevoit sa remarc faptul ca baietii sunt prea blanzi si politicosi cu ea in discutii.
De fapt, nu este prea important că domnișoara (sau doamna) Lavinia Ghedan este urâțică (ca să fim blânzi și politicoși :wink: ), contează însă tâmpeniile pe care le debitează.

Scria mai sus despre vânătoare, dovedind o crasă neștiință. Știe dra Lavinia că asociațiile de vânători au contracte de arendă pentru toate fondurile de vânâtoare și plătesc arendă, indiferent cine este deținătorul terenurilor? Dar faptul că prin contract asociațiile se angajează să-și asume toate pagubele produse de fondul cinegetic (recolte de cereale, soia, cartofi, floarea soarelui, rapiță etc, ca și pepinierelor și plantațiilor tinere?

Adică, dacă îți propui o temă de actualitate, iar pe deasupra "populară" printre pescari, poți să emiți la nesfârșit inepții? Iar dacă ai făcut niște filmulețe (stupide, ca să fim iar blânzi și politicoși), poți crede că ai dobândit dreptul de a fi arogantă?

Dacă apărea la show-urile lui Capatos, mai înțelegeam...n-ai ce să ceri unor blonde siliconate...dar aici, la pescarii de răpitori, trebuie să fii măcar "alfabetizat", altfel "ți-o iei", pe bună dreptate.

Îmi pare rău, vampire, dar plângi pe mormânt străin! :mrgreen:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de rcorbu » 05 Feb 2015, 13:12

cezar.ch scrie:
Scria mai sus despre vânătoare, dovedind o crasă neștiință. Știe dra Lavinia că asociațiile de vânători au contracte de arendă pentru toate fondurile de vânâtoare și plătesc arendă, indiferent cine este deținătorul terenurilor? Dar faptul că prin contract asociațiile se angajează să-și asume toate pagubele produse de fondul cinegetic (recolte de cereale, soia, cartofi, floarea soarelui, rapiță etc, ca și pepinierelor și plantațiilor tinere?
Teoretic...., practic lucrurile nu stau chiar asa. La o emisiune televizata unde a fost invitata un SEF de AJVPS, vanator desigur, si fiind intrebat despre despagubirile pe care ar trebuii asociatia sa le acorde pentru pagubele produse de porcii mistreti, acesta a raspuns ca ei nu vor acorda nimic, iar ca respectivii proprietari ar trebuii sa-si ingradeasca terenurile, ba chiar sa faca asigurare pentru recolta, si alte nazbatii,... in concluzie el nu va despagubii pe nimeni si nu se considera vinovat ca mistretii strica recoltele oamenilor.

O sti fata asta ceva, dar nu vorbim de vanatoare ci despre pescuit.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de cezar.ch » 05 Feb 2015, 13:17

rcorbu scrie:
cezar.ch scrie:
Scria mai sus despre vânătoare, dovedind o crasă neștiință. Știe dra Lavinia că asociațiile de vânători au contracte de arendă pentru toate fondurile de vânâtoare și plătesc arendă, indiferent cine este deținătorul terenurilor? Dar faptul că prin contract asociațiile se angajează să-și asume toate pagubele produse de fondul cinegetic (recolte de cereale, soia, cartofi, floarea soarelui, rapiță etc, ca și pepinierelor și plantațiilor tinere?
Teoretic...., practic lucrurile nu stau chiar asa. La o emisiune televizata unde a fost invitata un SEF de AJVPS, vanator desigur, si fiind intrebat despre despagubirile pe care ar trebuii asociatia sa le acorde pentru pagubele produse de porcii mistreti, acesta a raspuns ca ei nu vor acorda nimic, iar ca respectivii proprietari ar trebuii sa-si ingradeasca terenurile, ba chiar sa faca asigurare pentru recolta, si alte nazbatii,... in concluzie el nu va despagubii pe nimeni si nu se considera vinovat ca mistretii strica recoltele oamenilor.
Fiecare poate zice ce vrea, dar până în final va plăti, pentru că-l va obliga instanța de judecată. În plus, are toate șansele să piardă fondul de vânătoare...treaba este mai complicată decât "nu plătesc pentru că nu vrea mușchii mei".

peavey
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 15 Aug 2012, 19:22

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de peavey » 05 Feb 2015, 13:19

Bre,eu n-am timp de citit acum dar poate aveti voi bunavointa unui rezumat...Asta era primul articol pe pagina d-soarei... http://albuflorin.ro/ce-noutati-va-aduc ... numai-lor/
Doua lucruri ma alina si ma vindeca de boala
Damigeana cand e plina si mandruta cand e goala...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de rcorbu » 05 Feb 2015, 13:39

peavey scrie:Bre,eu n-am timp de citit acum dar poate aveti voi bunavointa unui rezumat...Asta era primul articol pe pagina d-soarei... http://albuflorin.ro/ce-noutati-va-aduc ... numai-lor/

Din cate stiu, repectiva lege a fost respinsa de comisiile juridice, am retinut doar 2 motive:

- se incerva trecerea de terenuri / lacuri din proprietate publica a statului in proprietatea privata a statului si usor de ghicit ce se intampla in continuare...adica devenea dintr-o data proprietate privata a lui XXX
- incercarea de a substitui organele statului cu drept de constatare si aplicare amenzi ( jandarmii, politie ) cu grupurile de paza ale asociatiilor.

prin urmare domsoara Lavinia nu prea are cum sa obtina avize pentru ca organizatia ei de lupta impotriva braconierilor sa poata constata si sanctiona. Doar daca vor fi insotiti in actiuni de un reprezentant al politiei, jandarmilor, ANPA.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de cezar.ch » 05 Feb 2015, 13:46

rcorbu scrie:
peavey scrie:Bre,eu n-am timp de citit acum dar poate aveti voi bunavointa unui rezumat...Asta era primul articol pe pagina d-soarei... http://albuflorin.ro/ce-noutati-va-aduc ... numai-lor/

Din cate stiu, repectiva lege a fost respinsa de comisiile juridice, am retinut doar 2 motive:

- se incerva trecerea de terenuri / lacuri din proprietate publica a statului in proprietatea privata a statului si usor de ghicit ce se intampla in continuare...adica devenea dintr-o data proprietate privata a lui XXX
- incercarea de a substitui organele statului cu drept de constatare si aplicare amenzi ( jandarmii, politie ) cu grupurile de paza ale asociatiilor.

prin urmare domsoara Lavinia nu prea are cum sa obtina avize pentru ca organizatia ei de lupta impotriva braconierilor sa poata constata si sanctiona. Doar daca vor fi insotiti in actiuni de un reprezentant al politiei, jandarmilor, ANPA.
La Senat au fost exact 11 motive, dintre care 4 se refereau la "neconstituționalitate", iar alte 3 la încălcarea unor reglementări UE.

Acuma, o lege nouă pentru pescuit poate că ar fi bună, dar să nu fie făcută pe picior, pe baza unor interese "de grup".

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de adrian99 » 05 Feb 2015, 13:51

si pana acum cei care putea sa controleze pe apele publice erau organele abilitate(politie,politie de frontiera,jandarmerie,jandermerie montana)insotiti de catre un reprezentant ANPA.
aceasta este forma legala.de multe ori vedeai cate un reprezentant agvps,ori padurar(zona montana)care intrebau de permis,fara a fi insotiti de nimeni dar cu mult tupeu

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de _Sanya » 05 Feb 2015, 13:59

parca in 2013 sau 2014 padurarii au primit inapoi dreptul de control ....

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Cine este Lavinia Ghedan?

Mesaj de rcorbu » 05 Feb 2015, 14:14

_Sanya scrie:parca in 2013 sau 2014 padurarii au primit inapoi dreptul de control ....
doar pentru apele administrate de RNP

Scrie răspuns