PERMISE PESCUIT - 2015

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
metaxa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2015, 13:08

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de metaxa » 15 Iun 2015, 13:43

Multumesc pt raspuns !!!

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 15 Iun 2015, 20:04

adrian te contrazic legat de eliberarea permiselor din plastic in 2015 ... eu mi-am depus actele in primavara si mi-am ridicat aproximativ dupa 2 luni permisul din plastic (la sediul din bucuresti) ...
Vremurile frumoase au trecut ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de adrian99 » 15 Iun 2015, 20:53

foarte bine

insa in alte zone din tara nu s-au trimis

eu il am din prima serie de permise care au fost emise
am asteptat(dupa cum se spusese)aparitia stikerelor...dar cum lucrurile s-au blocat la minister...
era o treab super,eleganta...nu cu hartii de la trezorerie prin buzunare....

revenind la permise vreau sa precizez ca sunt multi care nu s-au dus sa le ridice
lipsa de cominicare cu asociatiile,dezinteresul pescarilor("si asa nu vine nimeni sa ma controloze")...face ca ele sa zaca prin sertare

asa ca sa nu ne mai plangem ca nu se emit...iar atunci cand sunt emise pescarii nu merg sa le ridice :(

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 15 Iun 2015, 23:12

De chestia asta se plangea si doamna de la anpa ... ca sunt permise facute de ceva vreme pe care nu le ridica nimeni ... ba chiar cand am depus actele a verificat tabelele cu depunerile mai vechi de acte ca nu cumva sa ma numar printre cei cu permis neridicat ...

Cum spui si tu treaba cu stickerele lipite pe permis ar fi o treaba dar stim prea bine cum se misca lucrurile in Romanica ... ramane sa umblam cu mapa de hartii si documente dupa noi (eu anul asta scap ca am pe permis anul 2015) ...
Vremurile frumoase au trecut ...

radu st
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 28 Sep 2004, 12:52
Localitate: Bucuresti

epopee

Mesaj de radu st » 05 Sep 2015, 21:33

obtienerea permiselor este o aventura in tara Romania
sa va spun o intamplare
urmand procedura clasica (desi anormala , parerea mea, nu mai insist)
in anul 2014 platesc taxa la trezorerie sect 3, merg la sediul ANPA pe str Transilvaniei pentru "viza" :) fara card la mine
doamna de la ANPA, o dragura, accepta sa ma caute in "evidente" fara card in posesie
respectiv, incepe sa imi caute numele / CNP ul in cateva dosarele de plastic in care erau printate tabele cu pescarii din Bucuresti. Spun o draguta, pentru ca a insistat, au am ajutat ca fiind interesul meu ;) nu am fost de gasit : )) Incerc sa o ajut :) Nu aveti totusi in calculator tabelele pe care le-ati printat, un ctrl+f+cnp ar scurta efortul tuturor. Domle, tablele sint DOAR in calulatorul colegului meu care nu este la servici in acest moment ! ok ... se intampla, dar totusi, intr-o insitutie a statului , nu aveti "bazele de date" (tabelul word in speta :))) pe TOATE calculatoarele ? domle nu fi deplasat sa ne dai noua sfaturi ! :))
rezolv prin gasirea cardului in torpedou (da, recunosc), totul se rezova "elegant" cat a-i zice pescuit. Desi - efort nenecesar, dar asta = alta discutie.
vine 2015
merg la ANPA cu chitanta de le trezorerie, senin, pe la ora 15.30, invoit de la servici, situatie importanta ! :)
doamna de la ANPA ma ia la rost ca fiind in afara programului. Imi dovedeste ca sint mistret - programul este 9-15. Point taken. Nu ai card - point taken. Nu ai nici timbru fiscal - sint descalificat DE TOT : ))
Incerc sa marchez - totusi, nu ma puteti gasi rapid fara apel la dosarel prin ctrl+f .... ? Stiti , colegul meu, care este Detinaturul-Tabelelolr-In-Format-Electronic nu este la servici SI LIPSESTE 6 LUNI ! Pluseaza totusi - sa stiti ca de la 1 ianuarie se face reorganizare si se schimba procedura si de atunci nu cred ca o sa va convina . Spun (inconstient) : abia astept ! mi se raspunde : nu cred ! M-a pus la punct dna gospodina care lucreaza intr-o institutie de apartament a statului ...

Si totusi ... m-a speriat nitel, o fi loc de mai rau ???

P.s. mai incerc o data nu ma las : )

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de APSHD » 08 Sep 2015, 12:10

La ANPA este un haus general .
Anul viitor le voi trimite pe cap executorii judecatoresti pentru a recupera aproximativ 20.000 de euro cheltuieli de judecata .
Cheltuieli pe care le-am facut in cadrul unor procese totalmente aiurea si cretine cu ANPA.
Ma-r satisface teribil daca ar plati din buzunarul propriu cei care semneaza acte in totalitate in afara legii.

MihaiM
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 27 Mai 2015, 13:19

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de MihaiM » 12 Feb 2016, 10:37

Salutare tuturor.
Cam mort topicul acesta, dar imi incerc norocul.
Vreau sa merg sa vizez permisul pe anul acesta.
Acum vine marea intrebare.
Platesc la trezorerie 30 de lei si merg cu chitanta si timbrul de 2 lei la Agentia Fagaras. Este de ajuns? Mai trebuie ceva?
De ce spun asta. Pentru ca daca cititi mesajul meu scris cu ceva posturi in urma (din anul 2015), am platit 119 ron pentru permis ca si in primul an desi nu trebuia platita aceasta suma.
Ce trebuie sa fac? Nu mai vreau sa dau iar 120 de lei doar de dragul de a-i da.
Multumesc

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de wdec252002 » 12 Feb 2016, 11:09

Azibmi-am visat si eu chitanta pentru 2016 la Cluj. A fost nevoie de chitanta de 30 de lei de la trezorerie, timbru fiscal de 2 RON, copie de pe chitanta si copie buletin. Atât si nimic mai mult.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de boistean » 12 Feb 2016, 11:43

MihaiM scrie:Salutare tuturor.
Cam mort topicul acesta, dar imi incerc norocul.
Vreau sa merg sa vizez permisul pe anul acesta.
Acum vine marea intrebare.
Platesc la trezorerie 30 de lei si merg cu chitanta si timbrul de 2 lei la Agentia Fagaras. Este de ajuns? Mai trebuie ceva?
De ce spun asta. Pentru ca daca cititi mesajul meu scris cu ceva posturi in urma (din anul 2015), am platit 119 ron pentru permis ca si in primul an desi nu trebuia platita aceasta suma.
Ce trebuie sa fac? Nu mai vreau sa dau iar 120 de lei doar de dragul de a-i da.
Multumesc
ti-am raspuns la postul anterior. vizarea se face la cel mai apropiat sediu ANPA. daca prin "Agentia Fagaras" te referi la o asociatie de pescuit (pentru ca nu cred ca exista filiala ANPA la Fagaras), nu-i de ajuns, pt ca o sa-ti ceara si cotizatia de membru. :wink:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de lazarini » 25 Feb 2016, 23:26

....

Scrie răspuns