Regulamentul de practicare a pescuitului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 19 Dec 2014, 13:38

ticairlandezu scrie:Sa introduceti C&R definitiv si irevocabil :wink: :respekt:
Asta poate fi o solutie buna si nici n-ar mai trebui atata paza pe ape ca nu prea ar mai avea pe cine sa controleze.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de rcorbu » 19 Dec 2014, 13:42

Am avut o asemenea discutie acum 2 ani, chiar aici pe forum, cu un reprezentant al unei asociatii cunoscute si care spunea ca poate sa-mi elibereze un permis ANPA dar pe la ora 2 noaptea.
Asa ca nu toti sunt dispusi sa faca acest lucru si mai ales pe gratis, probabil asociatia respectiva este cam singura din tara.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de Mister Fisherman » 19 Dec 2014, 14:07

kingofbeasts scrie:Bun am vazut ca la critica ne pricepem cu totii si gasim repede de vina in ceea ce zice un sau altul insa , intreb si eu , ceva constructiv pot auzi de la voi? Am inteles ca la ce nu e bine va pricepeti dar acum as vrea sa-mi spuneti si mie cum e bine. Ce trebuie facut ca sa fie bine in tara asta in materie de pescuit? :roll:
Hai sa iti spun eu cum sta treaba , din moment ce nu exista o separare si o definire clara , in lege ,intre pescuitul de competitie ,pe care si-l aroga impostorul si pescuitul de subzistenta (ca asa poste fi numit pescuitul recreativ din moment ce iti permite retinerea a 5 kg din capturi ) orice propunere , oricat de buna ar fi ,este sortita esecului
Ai citit proiectul de ordin in care pescuitul de subzistenta (recreativ) este unul si acelasi lucru cu pescuitul de competitie (sportiv) ?
Ai sesizat vreo diferenta sau stii de ce este atat de confuza exprimarea sau de ce a fost conceput astfel ?
Ce ce beneficii iti aduce tie ca pescar neafiliat acest proiect de ordin ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 19 Dec 2014, 15:08

Mister Fisherman scrie:
kingofbeasts scrie:Bun am vazut ca la critica ne pricepem cu totii si gasim repede de vina in ceea ce zice un sau altul insa , intreb si eu , ceva constructiv pot auzi de la voi? Am inteles ca la ce nu e bine va pricepeti dar acum as vrea sa-mi spuneti si mie cum e bine. Ce trebuie facut ca sa fie bine in tara asta in materie de pescuit? :roll:
I


Hai sa iti spun eu cum sta treaba , din moment ce nu exista o separare si o definire clara , in lege ,intre pescuitul de competitie ,pe care si-l aroga impostorul si pescuitul de subzistenta (ca asa poste fi numit pescuitul recreativ din moment ce iti permite retinerea a 5 kg din capturi ) orice propunere , oricat de buna ar fi ,este sortita esecului
Ai citit proiectul de ordin in care pescuitul de subzistenta (recreativ) este unul si acelasi lucru cu pescuitul de competitie (sportiv) ?
Ai sesizat vreo diferenta sau stii de ce este atat de confuza exprimarea sau de ce a fost conceput astfel ?
Ce ce beneficii iti aduce tie ca pescar neafiliat acest proiect de ordin ?
S-a cerut undeva o definire clară? Dacă da cine si unde . Total de acord ca asta e primul pas ce trebuie făcut o definire a pescuitului sportiv recreativ si a celui rcomercial. Din punctul meu de vedere distincțiile între diverse tipuri de pescuit (sportiv,recreativ,comercial) precum si regulile pentru fiecare dintre acestea tot in acest regulament de practicare a pescuitului își au locul.

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de Robert517 » 19 Dec 2014, 20:09

kingofbeasts scrie:
Robert517 scrie:
1.Necunoasterea legilor nu te absolva de pedeapsa in cazul incalcarii lor !(parca era un principiu de drept...)
1. Corect dar numai teoretic. Practic ....
Pe bune ? PRACTIC ,intr-o sala de judecata , fiind acuzat de ...sa spunem crima - poti spune ca nu ai stiut ca nu ai voie sa infigi toporul in capul soacrei si atunci judecatorul da de doua ori din ciocanel si te trimite acasa .... :D

In fiecare zi aflu ceva nou ! :shock:

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de Robert517 » 19 Dec 2014, 20:30

kingofbeasts scrie:Bun am vazut ca la critica ne pricepem cu totii si gasim repede de vina in ceea ce zice un sau altul insa , intreb si eu , ceva constructiv pot auzi de la voi? Am inteles ca la ce nu e bine va pricepeti dar acum as vrea sa-mi spuneti si mie cum e bine. Ce trebuie facut ca sa fie bine in tara asta in materie de pescuit? :roll:
Asa mai vii de acasa !
Daca tot ai rabdare si stomac tare - trebuie asa ceva daca stai sa discuti/cu autoritatile de ce nu le propui urmatorul lucru :
Braconaj ZERO pe portiuni foarte mici ... :idea:
Daca tot se plag ca nu au bani , personal ,timp ,etc .... sa pazeasca/verifice /controleze /sa raspunda la sesizari(dar asa cum trebuie !) - 100 m de mal de rau , 100 m de mal de Dunare , 100 m mal de lac ,evident acest lucru sa se faca in zonele "fierbinti" (care de cele mai multe ori sunt si usor accesibile-avantaj ei !) - astfel si ei invata sa-si faca treaba si noi avem unde sa pescuim .....

Concluzionand - haideti sa aplicam legea intr-un punct ...(vedem cum e - poate ne place)....si apoi sa- extindem :D

Parca ar fi mai bine asa.... parerea mea ...
Ce dracu .... braconaj in Pantelimon mai ceva ca-n Delta :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de Robert517 » 19 Dec 2014, 20:41

Sau poate gresesc eu ... o fi mai bine sa facem : NIMIC PESTE TOT ca pana acum.... cine stie .....

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 20 Dec 2014, 01:33

Robert517 scrie:
kingofbeasts scrie:
Robert517 scrie:
1.Necunoasterea legilor nu te absolva de pedeapsa in cazul incalcarii lor !(parca era un principiu de drept...)
1. Corect dar numai teoretic. Practic ....
Pe bune ? PRACTIC ,intr-o sala de judecata , fiind acuzat de ...sa spunem crima - poti spune ca nu ai stiut ca nu ai voie sa infigi toporul in capul soacrei si atunci judecatorul da de doua ori din ciocanel si te trimite acasa .... :D

In fiecare zi aflu ceva nou ! :shock:
Mai intai intreaba-te cati ajung intr-o sala de judecata , daca nu sti ai ocazia sa afli ceva nou si maine ;) Tot practic mai exista si circumstante , conflicte de competenta si o gramada de alte chestiuni. S-au scris teze de doctorat in materie de "lege aplicabila" deci , din nou teoria difera de practica. Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca uneori nici macar legiuitorii nu stiu ce legi dau (votate prin expirarea termenului de dazbateri ). Repet principiul e teoretic in carti, practica-i luata din viata. Ce-mi place mie e ca mai toti aveti tendinta de a da exemple sangeroase din penal cand e vorba de lege , eu te intreb mai simplu din practica de pescar :Ce durata de valabilitate are permisul dumitale de pescuit domnule coleg ? ca tot zici ca nu exista necunoasterea legii :roll:

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de Robert517 » 20 Dec 2014, 06:28

kingofbeasts scrie:Ce durata de valabilitate are permisul dumitale de pescuit domnule coleg ?
Nu este specificata nicaieri....De ce intrebi ?

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de lucky_51 » 20 Dec 2014, 10:47

kingofbeasts scrie:
ticairlandezu scrie:Sa introduceti C&R definitiv si irevocabil :wink: :respekt:
Asta poate fi o solutie buna si nici n-ar mai trebui atata paza pe ape ca nu prea ar mai avea pe cine sa controleze.
:D :D :D Buna asta :!:

Scrie răspuns