Regulamentul de practicare a pescuitului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de SF » 19 Dec 2014, 11:56

kingofbeasts scrie:Majoritatea dintre cei cu care am vorbit ma intrebau de ce nu mai e bun sistemul de pescuit ca doar de zeci de ani e acelasi si pe vremea lu Ceausescu era o gramada de peste?
Ceea ce ei uita este insa asta:
1. Pe vremea lu Ceausescu erau poate nici 10% din pescarii de azi (si la catagoria profesionisti si la amatori)
2.Pe vremea lu Ceasusescu nu erau nadele, momelile si nalucile de azi si nu era tehnica de azi.
3. Pe vremea lu Ceausescu nu erau sculelele de azi (daca la pescuit sportiv e si nu e asa o mare dieferenta la capitolul "pescuit" industrial intre timp au aparut, aparate de curentat ,plasele mono si plasele mixte -mono+ sfoara- )
4. Pe vremea lu Ceausescu oamenii erau atat de scarbiti de peste (cam singurul aliment ce se gasea din belsug in magazine) incat si sa vrei nu prea aveai cui sa vinzi
5.Pe vremea lu Ceausescu exista un respect (sau frica) fata de lege (nesanatoasa ce-i drept)
6. Pe vremea lu Ceausescu nu existau proprietati multiple si nu existau excursii afara si u existau o gramada de alte posibilitati de a cheltui banii deci era si o lipsa de interes in a avea prea multi.
7.Pe vremea lu Ceausescu ti se dadea job cu forta, deci nu exista o categorie intreaga de muritori de foame care sa-si indrepte sperantele spre pescuit (legal sau ilegal) ca unica sursa de trai si/sau de venit.

Ei bine in ziua de azi chestiunile s-au cam schimbat, si la vremuri noi nu mai poti avea pretentia de a face performanta cu reguli vechi. Unele sunt inca bune dar unele trebuie schimbate. Daca nu reusim sa intelegem curand asta nici macar nu va mai fi cazul fiindca pescuitul se va face electronic din taste (apele fiind pustii).
S-au schimbat , dar nu in bine . Am spus de cateva ori , promovarea pescuitului a fost o adevarata Cutie a Pandorei , si efectele le simtim . Is la nivel global , pescaru inarmat cu barca , sonar , scule si informatie ajunge pe ultimu atolon virgin , sau in strafundurile junglei , de multe ori din dorinta de a trece pe raboj o specie, deschide partie in spate si pe acolo intra restu .
Promovarea pescuitului la asta o dus , trist ii ca inca sant persoane care vorbesc de respectu fata de peste , in timp ce pun in mana tuturor informatii gratis , unii cu scopdirect economic , altii doar pentru a fi mai cunoscuti in breasla , sa fie cineva , un fel de fiinte benevole , gata de ajutor oricand , cu nevoie de recunostiinta (practic asta sta la baza ) insa inconstienti daca adunam toate datele despre cum am ajuns la asta , inconstienti atata vreme cat vorbesc de respect fata de peste .

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de Robert517 » 19 Dec 2014, 12:00

kingofbeasts scrie:nu poti aplica pedepse exemplare daca oamenii nu stiu in primul rand ce sa faca ca sa fie in regula sau ce sa nu faca . Prin examen nu faci altceva decat sa le aduci la cuostiinta regulile si sa li-l ei pe "n-am stiut" din brate atunci cand ii intalnesti pe apa. Abia apoi poti sa-i arzi pe cei ce au gresit .
1.Necunoasterea legilor nu te absolva de pedeapsa in cazul incalcarii lor !(parca era un principiu de drept...)

2.Insusirea /invatarea legilor , verificarea acestor lucruri prin cursuri + examene nu garanteaza si nu obliga la respectarea legilor/regulilor invatate .(vezi auto :D ) , doar pierdere de timp si bani (ma bucur ca ai ajuns la concluzia ca : nu e nimic gratis .....)

3.Nu am auzit de cursuri + examene la care sa fi instruit/examinat despre infaptuirea/neinfaptuirea crimelor, jafurilor ,etc....

PS : ....ce subiecte nasoale se discuta Iarna ..... :wallbash:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 19 Dec 2014, 12:04

Mister Fisherman scrie:Crezi ca un individ de genul acesta te poate reprezenta pe tine si interesele tale ca pescar in relatia cu autoriltatile ?
Simti nevoia sa fi inregimentat cu japca intr-o structura ca nu te reprezinta ?
Evident ca nu ma simt reprezentat de asemenea persoane aspect pe care l-am si evidentiat de altfel in petitia privind prohibitia. Din acelasi motiv atunci cand consider ca am ceva de sesizat o fac direct si nemijlocit singur sau impreuna cu altii care vad lucrurile in aceeasi maniera cu mine.
Evident ca nu pot fi inregimentat cu japca in nici o structura din tara asta asa cum n-am fost nici pana in prezent. De altfel si in momentul de fata eu achit tarfi de pescuit nu cotizatie.
Scopurile lui fane au fost evidente inca de la inceput , si anume sa puna mana pe tot ceea ce inseamna pescuit recreativ-sportiv care-i poate aduce profit si chiar gras daca i se da sansa sa o faca. Problema e ca prin lipsa de implicare chiar noi i-am permis asta. fane face ceea ce face fiindca n-are "concurenta" pe masura si fiind ca e total implicat in timp ce ceilalti mai nu reusesc sa se adune pentru o pozitie comuna.
Daca noi pescari nu vom fi in stare sa ne asumam si sa cerem niste reguli asa cum ne dorim (mai mult sau mai putin) o sa ni le faca fane pentru ca la un moment dat astia or sa-i dea osu numa sa si-l dea jos pe fane din carca. :evil:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 19 Dec 2014, 12:16

Robert517 scrie:
kingofbeasts scrie:nu poti aplica pedepse exemplare daca oamenii nu stiu in primul rand ce sa faca ca sa fie in regula sau ce sa nu faca . Prin examen nu faci altceva decat sa le aduci la cuostiinta regulile si sa li-l ei pe "n-am stiut" din brate atunci cand ii intalnesti pe apa. Abia apoi poti sa-i arzi pe cei ce au gresit .
1.Necunoasterea legilor nu te absolva de pedeapsa in cazul incalcarii lor !(parca era un principiu de drept...)

2.Insusirea /invatarea legilor , verificarea acestor lucruri prin cursuri + examene nu garanteaza si nu obliga la respectarea legilor/regulilor invatate .(vezi auto :D ) , doar pierdere de timp si bani (ma bucur ca ai ajuns la concluzia ca : nu e nimic gratis .....)

3.Nu am auzit de cursuri + examene la care sa fi instruit/examinat despre infaptuirea/neinfaptuirea crimelor, jafurilor ,etc....

PS : ....ce subiecte nasoale se discuta Iarna ..... :wallbash:
1. Corect dar numai teoretic. Practic nici elefantul n-are cap destul de mare pentru toate legile d e care se loveste un om in tara asta asa ca o varianta de a-l obliga sa invete o lege e sa-i conditionezi un drept de ea (e tot un principiu de drept dar scris printre randuri ;) )
2. Aici ,inainte sa te exprimi poate vrei sa faci o excursie in egipt sau alte tari arabe.
3. Probabil nici pe la biserica n-ai fost fiindca daca ai fi mers ai fi auzit. Asta ca sa nu mai spun de cursurile de religie obligatorii din scoli .Singura diferenta e ca acolo nu li se spunea de sacntiunea cu parnaia sau amenda penala ci de "rasplata divina" de care multi au frica pentru simplu fapt ca nu stiu ce ar putea pati in viata de apoi. :twisted:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 19 Dec 2014, 12:22

Bun am vazut ca la critica ne pricepem cu totii si gasim repede de vina in ceea ce zice un sau altul insa , intreb si eu , ceva constructiv pot auzi de la voi? Am inteles ca la ce nu e bine va pricepeti dar acum as vrea sa-mi spuneti si mie cum e bine. Ce trebuie facut ca sa fie bine in tara asta in materie de pescuit? :roll:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de rcorbu » 19 Dec 2014, 12:50

Pe de alta parte introducerea unui examen pentru pescari va duce la obligativitatea ca toti pescarii sa faca parte, obligatoriu, dintr-o asociatie, asa e ?
Pe de alta parte tot noi dorim sa putem platii taxa de pescuit la orice benzinarie, trezorerie si sa nu mai avem de-a face cu aceste asociatii, cam vrem o independenta pe care sistemul actual ne-o permite.
Cele doua nu prea se potrivesc, prin introducerea examenului se pierde independenta...asa ca eu nu prea sunt de acord.
Cei de la ANPA sa nu crezica vor organiza ei cursuri si examene pentru pescari, iar asociatiile o vor face doar pentru membrii proprii.
Ideea ta cam duce la anularea independentei ! :respekt: :respekt: :respekt:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 19 Dec 2014, 13:08

rcorbu scrie:Pe de alta parte introducerea unui examen pentru pescari va duce la obligativitatea ca toti pescarii sa faca parte, obligatoriu, dintr-o asociatie, asa e ?
Pe de alta parte tot noi dorim sa putem platii taxa de pescuit la orice benzinarie, trezorerie si sa nu mai avem de-a face cu aceste asociatii, cam vrem o independenta pe care sistemul actual ne-o permite.
Cele doua nu prea se potrivesc, prin introducerea examenului se pierde independenta...asa ca eu nu prea sunt de acord.
Cei de la ANPA sa nu crezica vor organiza ei cursuri si examene pentru pescari, iar asociatiile o vor face doar pentru membrii proprii.
Ideea ta cam duce la anularea independentei ! :respekt: :respekt: :respekt:
Fals. In primul rand nici o lege nu poate institui obligativitatea la asociere . "libertatea de asociere " e un drept fundamental si nu poate fi transformat intr-o obligatie . In momentul de fata toate asociatiile emit permise atat pentru membrii cat si pentru nemembrii. Vor nu vor trebuie s-o faca pentru ca deocamdata asa prevede legea. In mod similar va fi si cu organizarea examenelor de permis. Cei de la ANPA vor organiza examene vor nu vor dat fiind faptul ca ei sunt autoritatea care elibereaza permisele iar daca nu vor sa o faca trebuie sa delege competenta de exminare caz in care se aplica cealalta varianta in care asociatiile organizeaza examene si pentru membrii si pentru nemembrii.
Independenta e ceva distinct care nu are legatura examinarea si dobandirea permisului de conducere. De altfel, e foarte simplu de stipulat o prevedere conform careia "asociatiile care refuza accesul la examinare unei persoane, sa piarda dreptul de a administra ape publice". :wink:
Solutii exista daca se vrea.
In plus eu nu sustin ca ideea mea e singura si universala motiv pentru care am si invitat pe toata lumea care are o propunere pe care o considera constructiva sa se exprime .
E timpul ca oamenii din tara asta sa invete sa nu mai voteze "impotriva" a ceva ci "pentru " ceva. E timpul sa nu mai existe idei unice ci pluralitate de idei din care sa alegem fiindca altfel regulile vor fi facute de unii ca fane care au sopuri proprii si paralele cu interesele noastre. :respekt:
Ultima oară modificat 19 Dec 2014, 13:10 de către kingofbeasts, modificat de 2 ori în total.

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de ticairlandezu » 19 Dec 2014, 13:09

Sa introduceti C&R definitiv si irevocabil :wink: :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de rcorbu » 19 Dec 2014, 13:15

kingofbeasts scrie: [Fals. In primul rand nici o lege nu poate institui obligativitatea la asociere . "libertatea de asociere " e un drept fundamental si nu poate fi transformat intr-o obligatie . In momentul de fata toate asociatiile emit permise atat pentru membrii cat si pentru nemembrii. Vor nu vor trebuie s-o faca pentru ca deocamdata asa prevede legea.
Lucrurile nu stau chiar asa, nicio asociatie nu elibereaza permise pentru nemembrii !
Poti sa incerci sa ceri permisul la orice asociatie doresti si o sa fi refuzat daca nu esti membru.
Cei care nu sunt membrii procura permisul direct de la ANPA si eventual platesc taxa pe care o cere asociatia pentru pescuitul in apele administrate de aceasta.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Regulamentul de practicare a pescuitului

Mesaj de kingofbeasts » 19 Dec 2014, 13:36

rcorbu scrie:
kingofbeasts scrie: [Fals. In primul rand nici o lege nu poate institui obligativitatea la asociere . "libertatea de asociere " e un drept fundamental si nu poate fi transformat intr-o obligatie . In momentul de fata toate asociatiile emit permise atat pentru membrii cat si pentru nemembrii. Vor nu vor trebuie s-o faca pentru ca deocamdata asa prevede legea.
Lucrurile nu stau chiar asa, nicio asociatie nu elibereaza permise pentru nemembrii !
Poti sa incerci sa ceri permisul la orice asociatie doresti si o sa fi refuzat daca nu esti membru.
Cei care nu sunt membrii procura permisul direct de la ANPA si eventual platesc taxa pe care o cere asociatia pentru pescuitul in apele administrate de aceasta.
Ai sa fi surprins sa aflii ca am permis obtinut prin asociatie desi nu mai am statut de membru de mult. Taxa aia se cheama tarif de pescuit si intradevar se plateste separat atunci cand vrei sa pescuieti pe apele pastorite de o asociatie. Inclusiv atunci cand esti membru al unei asociatii si pescuiesti pe apele alteia.
Mai mult, am aratat deja ca exista solutii cu privire la asigurarea independentei (fara sa am pretentia ca soluti propusa e singura sau cea mai buna) .

Scrie răspuns