Resuscitare pesti depresurizati

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de spiridusul » 20 Noi 2014, 18:33

Am o intrebare, cand scoti rapid un peste (rapitor) de la adancime, cum se poate resuscita pentru ca sa il eliberezi cu sanse de supravietuire? Poti sa-i spargi cu un ac umflatura care apare, in care se acumuleaza aer?

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de stefanflorin » 20 Noi 2014, 19:54

Din ce stiu, o solutie ar fi sa il arunci cu forta spre apa cu capul inainte (metoda pe care am adoptat-o si eu insa nu cu eficienta 100%), sfat primit de la niste pescari pe Olt, si la fel procedau intr-o emisiune tv niste pescari, germani parca. Intepatul basicii cred ca e fatal.
Urasc atarnatorii!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de SF » 20 Noi 2014, 22:25

Din cate stiu gazele din basica vin din sange , daca ii scos suficient de repede si se formeaza bule de gaze si in sange moare cam sigur . Basica se poate sparge si accidental , cu varfu carligului sau proprii colti , plus ca umflatura poate provoca leziuni ale organelor interne , chiar daca pleaca aparent sanatos , are multe numere sa crape dupa cateva ore .
Nu-mi imaginez cum se poate rezolva asta aruncand pestele in apa cu putere , chiar si cu capu in jos , daca paguba ii facuta .

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de stefanflorin » 20 Noi 2014, 22:28

probabil solutia e o baie de ulei incins :D
Urasc atarnatorii!

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de spiridusul » 20 Noi 2014, 23:20

La prima vedere, pestii din acest clip au scapat?
https://www.youtube.com/watch?v=clLxUvaJPcE

Am deschis acest topic pentru ca mi s-a intamplat anul acesta sa scot o stiuca mare de la 18 metri, repede, pana pe la 7-8 metri (cateva secunde), i-am facut poze, am eliberat-o si a dat impresia ca a plecat...dupa cateva minute a iesit la suprafata la 30 de metri, se zbatea saraca, nu reusea sa se scufunde, nu putea inota. Am intrat imbracat in apa la ea, am prins-o si am incercat inca vreo 7 minute sa o resuscitez, degeaba, nu a mai plecat. Avea o umflatura precum pestii din clipul precedent.

Si cum o sa mai pescuiesc in acel lac, vreau sa stiu cum trebuie procedat ca sa eliberez pestii cu sanse mari sa supravietuiasca.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Noi 2014, 07:26

Fa cum a facut Tudor cu salaii.Respect lui. :respekt:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de SF » 21 Noi 2014, 08:14

In pescuitu marin au gasit o solutie , sa intorci pestele inapoi , un sistem cu o greutate agatata de mandibula cu un carlig fara spin , prin curbura trece un lat cu un fir tinut in mana si pe care il controlezi , cand ajunge jos tragi de fir , carligu iese , recuperezi montura si gazele se comprima inapoi . Daca insa au aparut leziuni interne chiar nu ii nimic de facut , scafandri de intors se intorc , moartea vine la cateva ore dupa , cam asa si pestii , aparent pleaca sanatosi .

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de tudor » 21 Noi 2014, 09:21

Stiucile rezista bine in general cand sunt prinse la adancime mare. Eu le fac sa plonjeze cu capul inainte si nu am vazut una sa iasa la sprafata.
Cu salaii fac la fel. Merge cand sunt prinsi pana in 20m adancime.
Daca sunt scosi de la 30-35m de multe ori ajung morti la suprafata. Drill zero. Mai bine stau acasa.
Somnii rezista foarte bine cand sunt scosi de la adancime si daca sunt manipulati cu grija si repusi repede in apa pleaca fara probleme. Exemplarele mici se umfla ca o minge, ajung sa se scufunde dupa ce ragaie puternic. :lol:

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de DEM » 21 Noi 2014, 09:48

Ca si la scafandri,paliere de decompresie,adica adusi la suprafata mai lent,foarte lent :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de grizzly » 22 Noi 2014, 12:26

uite aici un fel de tutorial de la un tip care traieste din pescuit.

Scrie răspuns