Spinning Lac Taureni

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

mariusshobo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 01 Dec 2013, 18:41

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de mariusshobo » 12 Mai 2014, 07:25

Mersi Agabi, merg astazi prin zona si poate ma bag pe brat catre seara.
Interesant este ca ai mentionat atacuri vizibile la suprafata. Mai pescuiesc pe o balta langa Iernut (fosta albie a Muresului, acum brat mort) si vad atac de salau (stiu ca e salau pt ca uneori mai si prind). In schimb pe Taga (vreo 7 partide anul asta) n-am vazut niciodata vreun atac la suprafata. Ma rog, o singura data am auzit o lovitura in buza trestiei, dar putea fi stiuca.
Cred ca are legatura cu pestele prada si cu zona in care sta acesta : mai jos, mai sus ...
Poate "meshterii" la salau au explicatii mai pertinente!
Marius

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de agabi » 12 Mai 2014, 07:45

La Ludus cele mai multe ,,rapiri,, vizibile sint in partea opusa fabricii de zahar-acolo apa e mai mica.Oricum strapazanii vineaza frecvent la suprafata sau sub pelicula.De multe ori,pescuind dupa avat cu lingura,intrau si salai

mariusshobo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 01 Dec 2013, 18:41

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de mariusshobo » 12 Mai 2014, 08:29

Rus scrie:Salutari ! Stie cineva dragi pescari daca se poate pescui la spinning pe Taureni (jud Mures) ???am inteles ca este interzis pescuitul la naluci artificiale :( ! Mersi :lol:
Sunt in ceatza cu regulamentul pe Taureni. Si vad ca si altii.
Am fost in primavara si paznicul nu prea stia nici el daca ii voie la spin sau nu: ba ca ii, ba ca nu-i, da ca ne intelegem... :lol1: Lui varu-mio i-a sarit tandara dupa vreo 2 minute: "Pai ce pixu'meu, dau 40 Lei : II VOIE ORI NU-I VOIE?". In final am ajuns la Iernut la Termo, unde macar stiam clar ca era voie!
De 1 Mai am trecut iarasi pe la Taureni, am stat o ora sa vina paznicu, dar nu l-am gasit. Regulament scris pe undeva, nici vorba.
M-am saturat sa astept si am plecat in plimbare; pe dig erau 2 domni care jigareau, dar stationaristii ziceau ca nu-i voie.
Daca afli ceva concret, spune-ne si noua.

Numai bine.
Marius

Rus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 06 Mai 2014, 08:00

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de Rus » 12 Mai 2014, 10:39

Buna intrebare ! Jud Cluj ???? Candva ,, mai de mult ma bucuram de partide reusite : zau de campie (mures)ciurila ,suatu,aruncuta la stiuca ,geaca,(cluj) era peste e istorie :(((a fost salau , acum parca cautam ceva pe cale de disparitie:(((

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de Zamfi » 12 Mai 2014, 11:58

Deci ...la Taureni exista un tovaras inginer foarte ciudat! :lol: Asa ca ,in functie de buna lui dispozitie ,le spune la paznici ce si cum :twisted: Anul trecut ,in toamna, cand a scazut apa pentru recoltare , a vazut niste clujeni care au cam dat in salau la artificiale.Un pic neseriosi se pare si baietii ... S-a suparat baiatu' teribil si anul asta ...asta-i rezultatu! In iarna ii s-a sufocat o gramada de peste sub gheata ,deoarece nu a lasat firma de paza sa faca copci ca cica prind pestele! Asa am inteles ca s-a plans de o paguba de ceva sute de milioane ...
Acestea fiind spuse ,nu va mirati ca nici macar paznicii nu stiu ce si cum! Nu stiu patronul de drept daca stie cam ce prejudicii de imagine (cel putin)are din partea stimabilului inginer . :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Rus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 06 Mai 2014, 08:00

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de Rus » 12 Mai 2014, 14:01

Ma duc maine sau miercuri pe Toldal (faragau) sa vedem ce parere au salaii de gumele mele ! Zamfi , acolo ai pescuit ? Vad ca esti pescuit ! Si ai informatii corecte !!! Ms anticipat si fir intins !!!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de Zamfi » 12 Mai 2014, 14:18

Nu am fost niciodata pe Toldal. Dar sunt curios ... :lol: In general imi plac locurile noi ! Fir intins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

eu
senior
senior
Mesaje: 358
Membru din: 14 Dec 2004, 13:04
Localitate: Cluj

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de eu » 19 Mai 2014, 20:02

Pentru a evita deschiderea unui topic nou, ati putea sa-mi oferiti ceva detalii despre bratul mort de la Ludus:
- locatie, cum pot ajunge din Ludus, ca pana acolo ma descurc
- regulament
- aspect (ai un copac sa stai la umbra???)
- orice altceva ce credeti ca ar merita precizat.
:respekt:
Multa lume, putini oameni...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de Zamfi » 19 Mai 2014, 20:35

eu scrie:Pentru a evita deschiderea unui topic nou, ati putea sa-mi oferiti ceva detalii despre bratul mort de la Ludus:
- locatie, cum pot ajunge din Ludus, ca pana acolo ma descurc
- regulament
- aspect (ai un copac sa stai la umbra???)
- orice altceva ce credeti ca ar merita precizat.
:respekt:
Deci :lol: :
-in Ludus este o intersectie cum vii dinspre Campia Turzii si mergi spre Iernut.Cam la 500 m dupa intrarea in oras pe dreapta.Acolo faci dreapta si mergi tot inainte,treci podul peste Mures si dupa ce treci de Lidl (sau Penny) ,faci dreapta (este sens unic) si mergi pana se gata strada ,apoi un pic stanga si ar trebui sa fii in zona :lol: Daca am gresit pe undeva ,scuze dar eu sunt din Aiud :headbash:
-regulament: poti da la spinning cu ce vrei tu ,taxa este 30 lei/zi si 20 lei/jumate de zi.Poti retine pestele :elkgrin: in limita permisului de pescuit -adica 5 kg ,etc.
-este somn ( frumos!) ,stiuca,salau, avat, biban .
-bratul este spectaculos! Lung ,destul de lat (un lanseu , un lanseu jumate),adanc pe alocuri (maxim 6-7 m cred),plin de pomi atat pe mal cat si ...cazuti in apa! Partea de jos a bratului este despartita de un gard metalic ,tras prin apa, care delimiteaza zona unde pescuiesc ,din cate am inteles, pensionarii pe baza de ceva abonament.Taxarea se face pe balta. Multi stationaristi ,insa bratul fiind lung ai si tu loc.Accesul este permis cu masina pe toata lungimea bratului ,fiind un drum de tara.Atentie la ploaie! Se poate pescui 24 /24 !
-peste este ,insa este educat si are perioade...Pentru mine este ,recunosc, o apa grea :oops: E drept ca merg o data sau de doua ori pe an.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Spinning Lac Taureni

Mesaj de agabi » 20 Mai 2014, 10:31

Bine punctate.Poate ar trebui insistat cu niste gume....

Scrie răspuns