Petitie antibraconaj!!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Ned
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 08 Apr 2012, 09:04

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de Ned » 26 Mar 2014, 18:34

Plus o semnatura

Avatar utilizator
legionarul
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 18 Dec 2013, 01:04
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de legionarul » 26 Mar 2014, 20:03

semnat
"daca te doare-n cot de tot...vezi ca le-ai devenit complice.."

fdata
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 03 Mar 2013, 22:18

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de fdata » 26 Mar 2014, 20:37

care-i faza cu zisu cand semnezi?...

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de spiridusul » 26 Mar 2014, 20:38

Semnat si popularizat pe FB. Poate e bine sa o trimiteti si voi listei de prieteni de pe FB sau alte retele de socializare, daca sunteti membri ai vreuneia.

Avatar utilizator
iiulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 16 Ian 2013, 10:58
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de iiulian » 26 Mar 2014, 21:17

fdata scrie:care-i faza cu zisu cand semnezi?...
faza e ca o tii mereu sus,in prim-plan, o vad mai multi, e important..
te deranjeaza? :elkgrin:
mult, bun si ieftin - intotdeauna vei putea avea maxim doua

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de adiwolf » 26 Mar 2014, 21:30

daca in aceasta petitie se facea referire la pescuitul comercial pe apele interioare ale Romaniei, era altceva si avea alt impact si alt target
daca aceasta petitie facea referire la braconajul salbatic de pe apele interne ale Romaniei, era altceva
daca aceasta petitie facea referire la incalcarea sistematica a legilor Romanesti ce privesc pescuitul si exploatarea durabila a apelor interne, era altceva
si asa am putea continua cu alte enumerari, dar................de ce draqu nu intelegeti ca pe nimeni nu intereseaza ca in judetul Bacau se comit anumite incalcari ale legii?!!
Bacaul este o mica pata pe harta Romaniei, (fa suparare pt bacauani) si fara angrenarea tuturor celorlalti din tara nu poate realiza nimic, ori daca veniti si propuneti o petitie care sa rezolve doar problema regionala a bacaului, ce sustinere sau ce impact credeti ca veti avea?!!! - (cateva sute de semnaturi nu rezolva absolut nimic, mai ales in mediu virtual)
sustinand si promovand doar probleme regionale, slabe sanse (adica ZERO) sa obtineti ceva sau sa capatati reprezentativitate.
acuma, fiecare intelege ce vrea de aici..........
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de spiridusul » 26 Mar 2014, 21:38

Adi, Bacaul este dat drept exemplu. In cazul in care jandarmeria ar primi atributiile solicitate prin aceasta cerere, s-ar aplica la nivel national, ca doar nu are jandarmeria Bacau regim special.
Se pleaca de la un caz particular, cunoscut, care sa constituie baza unei cerinte cu aplicare nationala.
Mi-a atras si mie atentia Bacaul din primul paragraph...dar dupa ce am citit ceea ce se spera sa se obtina, am ajuns la concluzia ca este ok.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de old_radu » 26 Mar 2014, 22:00

...corect !
...legile sunt la nivel national
...initiatorul topicului nu cred ca putea sa generalizeze , el s-a referit strict la aria lui , stiind ca legea odata modificata va avea acoperire nationala...cu cartela sau abonament :headbash:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de adiwolf » 26 Mar 2014, 22:13

mah baieti, eu inteleg foarte bine ce spuneti voi, cum sunt la fel de convins ca si voi intelegeti ceea ce vreau sa spun eu, numai ca idiotii si cretinii care ne conduc nu inteleg decat daca au interes!!!
interesul il poti obtine prin cateva mijloace, dar cel mai direct si specific cu garantare 100% este mita si santajul tipic romanesti.
cum faci asta?!
pai ori ai o caruta de bani ca sa poti umple buzunarele fara fund ale legiuitorilor, ori santajezi.
santajul poate fi de ordin sentimental, economic sau politic si cum de primele doua nu se pune problema in cazul nostru, nu ne ramane decat varianta politica
adica, daca reusesti sa obtii atat de multe semnaturi incat sa poti santaja politic cu viitoarele voturi, ai o sansa sa poti obtine ceva, macar sa te faci auzit, altfe...........rahat in ploaie (ma scuzati, dar asta e realitatea)
ca sa obtii multe semnaturi trebuie sa faci cumva sa cointeresezi pe cat mai multi, iar cand faci o referire la o problema regionala, va asigur ca pe cei din Ardeal ii doare la basca de problema Oltenilor si invers sau Bucurestenii care se cred buricul pamantului si nu ii prea intereseaza ca si asa ei pescuiesc pe ape private cu plata
haideti sa fim realisti sa si sa nu ne mai ascundem dupa diverse semnaturi date auirea in tramvai, pentru ca la o adica, garantez ca nici jumate din cei care semneaza nu se vor implica fizic in ceva ce ar trebui sa sustina cu adevarat.
de vorba si din gura nu ne intrece nici draqu, dar...............
subiect incheiat pt mine.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Petitie antibraconaj!!!

Mesaj de MatrixVR5 » 27 Mar 2014, 08:53

Intrebare !
Braconier prins de politie cu plase monofilament , ii confisca plasele dar barca nu - de ce ?
Exista undeva stipulat in lege ca nu ai voie sa-i confisti barca unui braconier , duar sculele cu care braconeaza ?
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Scrie răspuns