prohibitie 2014

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: prohibitie 2014

Mesaj de zavera » 21 Feb 2014, 12:41

rcorbu scrie:dar la ANPA nu vrea nimeni sa dea un telefon ?
De ce nu încercaţi dvs ? Sau cei care au nedumeriri. Cel mai bine este sa se primeasca informatiile de la sursa.

ANPA are urmatoarele numere de telefon: 021.634.44.29, 021.634.44.30.....pana la 021.634.6136.
numar de fax: 021.332.61.32

Succes

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: prohibitie 2014

Mesaj de boistean » 21 Feb 2014, 12:50

ANPA nici la ora asta n-a publicat ordinul pe site. iar tabelele cu asociatiile sunt neactualizate de vreo 3 ani. e multa munca acolo...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: prohibitie 2014

Mesaj de rcorbu » 21 Feb 2014, 13:17

Rezolvat.
Am dat telefon la ANPA si raspunsul a fost ca se instituie prohibitie generala, inclusiv stiuca, pastrav, e.t.c. in perioada 1 Aprilie - 30 Mai.

Unul din motive: cine da la stiuca poate prinde si alti pesti.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: prohibitie 2014

Mesaj de zavera » 21 Feb 2014, 13:21

rcorbu scrie:Rezolvat.
Am dat telefon la ANPA si raspunsul a fost ca se instituie prohibitie generala, inclusiv stiuca, pastrav, e.t.c. in perioada 1 Aprilie - 30 Mai.

Unul din motive: cine da la stiuca poate prinde si alti pesti.

Aşa este, tot astfel mi-au răspuns şi mie.
E bine că se confirmă, aşa că punctul de vedere al ANPA pare clar.
:respekt:

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: prohibitie 2014

Mesaj de iovys » 21 Feb 2014, 19:17

@rcorbu
1 ...dar nu ete nici in crestere, chiar daca prohibitie a fost tot timpul, si chiar mai mult decat ar fi fost necesar pt unele specii
2...sigur ca este mai simplu, la fel se intampla in toate domeniile la noi, se interzic anumite lucruri, dar de respectat interdictiile, doar unii. La fel s-a intamplat si cu drumurile in iarna asta lunga(de cateva saptamani). Decat sa le curete sau sa fi fost pregatiti dupa experientele din alti ani, le-au inchis. E bine, nu? Si pe urma merg cu elicoptere si alte acareturi care ii costa mai mult pentru eventuale interventii
3...cred ca pestii ar trebui "regulati" pentru ca sunt pescar, si asta ar trebui sa fie placerea unui pescar. Daca din 12 luni, in cazul pastravului imi raman 2,5 luni in care il pot pescui(pescui, nu retine, nu am retinut si nu voi retine pastrav) atunci tu poti zice ca il regulez dupa depunere
4...problema e ca nu uneltele enumerate de tine i-i extermina, ci alte unelte, care oricum se vor folosi, chit ca e prohibitie sau nu
Si in concluzie, degeaba interzici ceva, daca nu esti in stare sa aplici interdictia si sanctiunile de rigoare. Cei care o vor respecta din principiu, vor fi tot pescarii de buna credinta, adica tot cei care se revolta, iar ceilalti i-si vor face treaba in continuare. Asa ca eu nu vad rolul acestei prohibitii prelungite doar cu scopul comunicat tie de catre cei de la ANPA. E un fel de apa sfintita, sau frectie la picior de lemn.

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: prohibitie 2014

Mesaj de iovys » 21 Feb 2014, 20:49

Si inca ceva:
"Cine da la stiuca poate prinde si alti pesti"
Alti pesti se pot prinde in orice moment Ex: lipan, mihalt, sturion.. etc pesti care sunt protejati pe tot parcursul anului. Hai sa facem atunci prohibitie generala pe tot parcursul anului, poate e mai bine pt pescari

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: prohibitie 2014

Mesaj de iovys » 21 Feb 2014, 20:54

[quote="George1985"]Asta e buna!
"Sa mergi in alte tari la pescuit" e ieftin si accesibil banuiesc :shock:
Poti sa adaugi un pret pt o astfel de aventura?
Sa vedem cati iti dau dreptate :wink:[/quote]


Poate tu ai o balta sau mai multe private cu potential la cativa kilometri de casa, dar multi sunt mai aproape de alte ape private din tari straine, cu potential mult mai mare decat cele din tara. Nu vreau eu sa par ca nu sunt "roman', dar are si asta o limita

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: prohibitie 2014

Mesaj de MARIUS POPA » 21 Feb 2014, 20:57

Vezi ca ai postat de 3 ori consecutiv, mai usor :) !
Toti suntem frustrati, legea-i lege , nu-i tocmeala...din pacate !
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: prohibitie 2014

Mesaj de old_radu » 21 Feb 2014, 21:12

MARIUS POPA scrie:Vezi ca ai postat de 3 ori consecutiv, mai usor :) !
Toti suntem frustrati, legea-i lege , nu-i tocmeala...din pacate !
Mariuse , scuza-ma , scrie undeva ca nu ai voie sa postezi consecutiv ?
...cred ca este perfect sa-ti exprimi parerile indiferent care si cate ar fi ele
...ori suntem pe un forum ori nu mai suntem....
...si la urma urmei, "sa-i chish in freza" (vorba lui "iovys") ca prea "ne tin pe banca" anul asta cu prohibitia astfel stabilita
...cat despre lege , se pare ca este "tocmeala" destula in tara asta si inca mai incape..... :oops:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: prohibitie 2014

Mesaj de MARIUS POPA » 21 Feb 2014, 21:19

Old_radu o data nu era permisa, sunt situri , care nu permit, si care-si rezerva dreptul de a sterge a 3-a postare, aici nu mai poti modifica dupa cateva minute, din pacate!
Sunt intru totul de acord cu voi, si eu sunt frustrat !
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Scrie răspuns