De cind esti "rapitorist"???

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
exu...
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 271
Membru din: 01 Iun 2006, 22:00
Localitate: ora exacta
Contact:

Mesaj de exu... » 21 Aug 2006, 10:11

Raoul scrie:Pana mai deunazi pescuiam in draci carasei, crapi, si orice voia sa muste din ramele sau viermusii din carlig, dar de curand am descoperit farmecul pescuitului cu artificiale...
Nu te mai murdaresti, nu trebuie sa cari 5 feluri de momeala, pleci lejer la pescuit cu o lanseta si cutia cu voblere....
Tot ce mai imi lipseste acum este experienta..
dupa ce ma provizionez cu ceva experienta...ma duc si-mi iau si niste scule mai bune..
Sunt optimist
Toamna asta trebuie neaparat sa prind o stiuca! :)
Si unde mai pui, ca dind dupa un anumit peste, poti avea parte de vreo captura,
la care nu te'astepti, poate si din alta specie... 8)
ÃŽmi plac peştele...

Raoul
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Aug 2006, 23:52
Localitate: Galati / Roman
Contact:

Mesaj de Raoul » 21 Aug 2006, 10:23

...Asta e o constanta...nu poti "ochi" stiucile fara sa te astepti sa muste vreun salau sau avat.. Din cate am auzit, si somn se mai scoate, si orice alt peste curios :)
Si in balti infloresc nuferii, insa mereu ei se tin deasupra !

Avatar utilizator
exu...
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 271
Membru din: 01 Iun 2006, 22:00
Localitate: ora exacta
Contact:

Mesaj de exu... » 21 Aug 2006, 10:53

Raoul scrie:...Asta e o constanta...nu poti "ochi" stiucile fara sa te astepti sa muste vreun salau sau avat.. Din cate am auzit, si somn se mai scoate, si orice alt peste curios :)
Da, asta cu somnu' e tare, pt tine chiar este ma siplu de realizat, ai si unde incerca, data fiind locatia ta...cica i'ar place tare vobleru'...poate 'frodata o sa am ocazia sa testez si io, somnu' la vobler... :(
ÃŽmi plac peştele...

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

discutii generale despre pescuit

Mesaj de alexandru varga » 29 Aug 2006, 03:11

:? in legatura cu pescuitul de spining,cind mam apucat,sa fie cam trei ani si jumate dar in schimb la rapitori pescuiesc de 20ani.vorbesc foarte serios, cum umblind in special dupa clean cu prima mea bita din trestie chinezeasca,mulineta cu 10lei dind la tap,si daca mai tin minte cei de pe vremea lui nea nicu,se gaseau la magazinele agvps taparinele care se foloseau la mare .noi cei din partea locului**deva-hunedoara le foloseam pe mures cu care prindeam clean si mai rar cite un avat.si la stationar umblu si acuma dar tot la rapitori inclusiv iarna la copca

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

De cand esti rapitorist?

Mesaj de marcel gheorghita » 29 Aug 2006, 08:25

La mine a fost destul de hilar: aveam in trusa de stationar doua voblere Cozma cu care nu dadusem niciodata. Intr-o zi spune un prieten proaspat venit din Italia sa mergem pe Siret numai la rapitor. Nu pot descrie senzatia primului biban prins la vobler, apoi primul clean la sfert, si tot asa... Asta a fost acum un an... Acum mergem numai la rapitor, ne-am completat trusa de rapitori cu tot felul de minuni, nu se compara cu pescuitul la stationar, cu jdemii de bagaje, mamaligi, cutiute cu viermi, rame, etc., portbagaje pline.
Pentru rapitoristii din Botosani: poate ne intalnim pe undeva, cautam sa completam echipa, mai schimbam info, alea, alea...

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 29 Aug 2006, 11:46

Pai la mine ar fi vreo trei ani de cand dau dupa rapitor ! M-am apucat din lipsa de ocupatie si de nervi ca dadeam la stattionar si aveam niste avati prietenosi in zona care tineau neaparat sa ma stropeasca pe ochi! Si asa a inceput nebunia : bate si mulinete de spining , naluci si toate alea si plimbari pe maluri de ape! Capturi nu am reusit nimic extraordinar dar sunt multumit cel mai mare peste de cand sunt rapitorist fiind un avat de 4,5 kg ! In rest sunt foarte multumit de noul stil pe care l-am adoptat! Il recomand si altora! :D :P

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 29 Aug 2006, 12:19

....de cand am amintiri! :lol: ...

Avatar utilizator
exu...
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 271
Membru din: 01 Iun 2006, 22:00
Localitate: ora exacta
Contact:

Mesaj de exu... » 29 Aug 2006, 19:19

Adelin scrie:....de cand am amintiri! :lol: ...
Fericitule...sunt convins ca amintiri din cele mai frumoase...
ÃŽmi plac peştele...

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 29 Aug 2006, 22:31

Pai peste multi ani o sa ramanem decat cu ele , amintirile ! Macara astea sa fie frumoase ca de restu.................

Avatar utilizator
exu...
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 271
Membru din: 01 Iun 2006, 22:00
Localitate: ora exacta
Contact:

Mesaj de exu... » 30 Aug 2006, 11:04

rosu r. scrie:Pai peste multi ani o sa ramanem decat cu ele , amintirile ! Macara astea sa fie frumoase ca de restu.................
Inchipuiti-va ce-ar fi daca...
Daca s-ar interzice pescuitu de orice fel timp de doi ani...
Daca s-ar si respecta asta de catre "industriali"...
Daca "spotivii", n-ar retine deloc peste pentru cina...
Daca politia si garda de mediu, si-ar face datoria...
Trebuie sa fi auzit si voi asta...in delta este stiuca, somn, biban in draci, de multi ani n-a fost asa de mult peste...colcaie apele, iar sportivii, cu mici exceptii, iau la greu at home...io stiu 5 insi care-au facut capturi multe...au luat peste acasa, in cantitati enorme...cit greutatea unui porc mare...stiuca 2-4kile...somn la fel, doar moace...
Daca nu s-ar "electrifica" pestele, daca am fi putin mai responsabili, noi ceilalti, am avea amintiri placute de realizat...
ÃŽmi plac peştele...

Scrie răspuns