proiect de lege emis de ANPA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de cezar.ch » 17 Oct 2013, 16:44

flydb scrie:Proiectul descentralizarii prevede ca, acolo unde nu exista in momentul de fata filiale ANPA, se vor infiinta Directii Judetene pentru Pescuit si Acvacultura, iar in judetele unde exista filiale ANPA acestea se transforma in Directii Judetene pentru Pescuit si Acvacultura.
Foarte probabil, această reorganizare, în sensul amintit de dvs, se va face după apariţia Legii privind reorganizarea administrativ-teritorială, care, la randul ei, merge sincron cu modificarea Constituţiei.
Se pare că va mai curge multă apă pe Dunăre pană atunci!

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de boistean » 17 Oct 2013, 17:07

cezar.ch scrie:
flydb scrie:Proiectul descentralizarii prevede ca, acolo unde nu exista in momentul de fata filiale ANPA, se vor infiinta Directii Judetene pentru Pescuit si Acvacultura, iar in judetele unde exista filiale ANPA acestea se transforma in Directii Judetene pentru Pescuit si Acvacultura.
Foarte probabil, această reorganizare, în sensul amintit de dvs, se va face după apariţia Legii privind reorganizarea administrativ-teritorială, care, la randul ei, merge sincron cu modificarea Constituţiei.
Se pare că va mai curge multă apă pe Dunăre pană atunci!
daca va fi asa (si eu cred la fel), cel mai probabil vom avea, intr-o forma sau alta, o lege a pescuitului, premergatoare acestei reorganizari.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de flydb » 18 Oct 2013, 10:12

cezar.ch scrie:
flydb scrie:Proiectul descentralizarii prevede ca, acolo unde nu exista in momentul de fata filiale ANPA, se vor infiinta Directii Judetene pentru Pescuit si Acvacultura, iar in judetele unde exista filiale ANPA acestea se transforma in Directii Judetene pentru Pescuit si Acvacultura.
Foarte probabil, această reorganizare, în sensul amintit de dvs, se va face după apariţia Legii privind reorganizarea administrativ-teritorială, care, la randul ei, merge sincron cu modificarea Constituţiei.
Se pare că va mai curge multă apă pe Dunăre pană atunci!
Nu confundati reorganizarea administrativ-teritoriala (regionalizarea) cu descentralizarea. Aceasta descentralizare se va face foarte repede( se va emite OUG in cateva saptamani) si practic de la 1 ianuarie 2014 multe din atributiile de la nivel central vor fi date consiliilor judetene si consiliilor locale. Pentru a descentraliza pescuitul si acvacultura este nevoie sa se modifice si legea pescuitului. Probabil ca acest lucru se va realiza rapid, tot prin OUG!

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de cezar.ch » 18 Oct 2013, 12:04

Adică vor fi 41 de directii sau servicii sau birouri ? ANPA Muntenia are doi consilieri (dintre care unul şef), un inspector (+ un post liber-blocat) şi o contabila part-time.
Mă rog, poate vor să creeze locuri de muncă. :wink:
Adevărul este că se poate întampla orice, în Romanica noastră.

Acuma, serios, eu cred că descentralizarea se va face pe regiuni de dezvoltare, nu pe judeţe.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de boistean » 18 Oct 2013, 12:43

cezar.ch scrie: Acuma, serios, eu cred că descentralizarea se va face pe regiuni de dezvoltare, nu pe judeţe.
pai e inflatie de baroni locali, cum sa se descurce, saracii?


Avatar utilizator
fish4funn
veteran
veteran
Mesaje: 3236
Membru din: 27 Sep 2013, 21:36

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de fish4funn » 22 Oct 2013, 18:59

URAAAA !!! Asa ne trebuie,ca doar suntem o tzara de tampitzi ! Se instituie din nou un monopol cum a fost cel al AJVPS ???
Daca cititzi art. 2 punctul 3,acolo scrie "Perscuitul sportiv se desfasoara in baza unui permis nominal emis de ANPA (ATENTZIE !!!) in acord cu Federatia Romana de Pescuit Sportiv si ELIBERAT de FEDERATZIE "- am incheiat citatul,cu sublinierile de rigoare . ??!!!?? De cand Federatia,o asociatie de persoane privata,trebuie sa fie de acord cu ANPA pentru eliberarea unui permis de pescuit,iar apoi eliberarea luisa se faca de FEDERATIE ??!!

Este cel putzin ciudat,ca sa nu spun grotesc,desi acest ultim epitet a devenit palid in comparatie cu lichelismul dambovitean.

walhala
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 07 Ian 2012, 22:34

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de walhala » 23 Oct 2013, 17:39

Batem campii degeaba , parca refuzam sa constietizam ca traim in Romania. Acest popor de rahat a trait in coruptie, spaga si cu jugul pus pe gat de mii de ani, credeti ce se poate schimba ceva acum cand este apogeul nonvalorii , a spagii si a degradarii umane ????? Eu refuz sa cred ca in urmatorii 20 ani se va face ceva in domeniul piscicol , bineinteles in afara de braconaj. Este posibil sa se repopuleze unele ape ,dar numai ,in cazul in care nu vor mai avea braconierii ce peste sa prinda.
Eu pescuiesc pe Olt si ii rog pe toti pescarii de pe acest rau sa imi spuna daca exista un singur baraj , din intreg lantul de Hidrocentrale , pe care sa nu se braconeze.
:respekt:

Avatar utilizator
spin-er
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 12 Sep 2011, 16:55
Localitate: negresti-oas

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de spin-er » 23 Oct 2013, 20:09

Ce parere aveti despre pescuitul cu pestisor la rapitor? Tinand cont ca nr de bete nu se respecta,iar capturile sub dimensiune legala nu prea au sanse de a fi eliberate. Eu cred ca ar trebui un proiect care sa interzica pescuitul cu pestisor viu.
La mine in zona sunt pescari .braconieri le zic eu,care baga bete dimineata si vin sa le recupereze seara,de multe ori din dorinta de ami elibera un loc le scoteam afara 1-2 bete,ultima data doua aveau in carlig stiuci la 250-300g,(marlite) am incercat sa le eliberez dar fara sanse de reusita deoarece ancorele erau foarte bine inghitite.
Ar fi ok??? Eu zic da? Am trimis si un mail la FRPSC poate ei ar avea o sansa sa faca ceva,dar nu stiu daca ar fi si interes.
Astep pareri pro si contra. :respekt: FIR INTINS!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: proiect de lege emis de ANPA

Mesaj de adiwolf » 24 Oct 2013, 17:16

walhala scrie:Batem campii degeaba , parca refuzam sa constietizam ca traim in Romania. Acest popor de rahat a trait in coruptie, spaga si cu jugul pus pe gat de mii de ani, credeti ce se poate schimba ceva acum cand este apogeul nonvalorii , a spagii si a degradarii umane ????? Eu refuz sa cred ca in urmatorii 20 ani se va face ceva in domeniul piscicol , bineinteles in afara de braconaj. Este posibil sa se repopuleze unele ape ,dar numai ,in cazul in care nu vor mai avea braconierii ce peste sa prinda.
Eu pescuiesc pe Olt si ii rog pe toti pescarii de pe acest rau sa imi spuna daca exista un singur baraj , din intreg lantul de Hidrocentrale , pe care sa nu se braconeze.
:respekt:
Izbiceni. :twisted:
acolo nu se braconeaza, se pescuieste legal cu
setca cu fire sudate
- citatul ii apartine politiei locale chemata la sesizare,care considera legala aceasta scula
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Scrie răspuns