Permisele ptr. ape de munte la asociatii nou-infiintate

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Dahinten
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Ian 2007, 12:44
Localitate: sebes

Permisele ptr. ape de munte la asociatii nou-infiintate

Mesaj de Dahinten » 06 Feb 2007, 13:16

Adrian Ionascu,
daca nu cer prea mult as avea si eu o rugaminte referitoare la lista apelor de munte din judetul Alba unde se poate pescui fara autorizatii speciale ci doar cu prmisul de munte(egal de cine e liberat).Se poate sa mi-o trimite-ti?
Va multumesc!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Feb 2007, 14:13

Lista o gasesti in Sebes, la Casa Pescarului, la domnul Cioflica. ANPA o detine tot de la noi. Am o rugaminte; imi arati si mie cum arata un permis de munte si cine la eliberat?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 06 Feb 2007, 15:11

Pentru PITYU
Dosarul penal a fost trimis de la Parchetul de pe linga judecetoria Hunedoara la Politia municipiului Hunedoara pentru cercetarea penala prealabila.
Promit sa va tin la curent cu desfasurarea anchetei.
Ori cum ancheta va dura citeva luni bune.

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Permise ptr.ape de munte la asociatii nou-infiintate

Mesaj de pityu » 06 Feb 2007, 19:41

APSHD ! Sa fie intr-un ceas bun ! Doamne-ajuta !
Ptr. Dahinten.
Singurul organ de stat abilitat sa elibereze permise de pescuit sportiv este Compania Nationala de Administrare a Fondului Piscicol (CNAFP).
RNP-Romsilva si AGVPS prin eliberarea unor asazise autorizatii de pescuit sau permise ptr. ape de munte incalca grosolan legile tarii, cazul fiind de natura penala.
Nu fi lenes(ca e in interesul tau). Mai citeste si tu topicurile din urma sa vezi ca s-a tot scris despre asta. Oamenii mai vor sa stie si altceva, nu putem vorbi la la nesfarsit aceleasi chestii. Nu te supara, despre asta s-a scris cel putin atat cat are debit Sebesul!
Sorry ! :(

Dahinten
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Ian 2007, 12:44
Localitate: sebes

Permisele ptr. ape de munte la asociatii nou-infiintate

Mesaj de Dahinten » 06 Feb 2007, 21:27

Pityu & Apsalba.
Nu ma supar asa usor si din pacate eu sunt incepator si unele discutii ma depasesc deaceea imi plac raspunsurile concrete gen Adrian Ionascu .Referitor la permisul de munte APSALBA stiu ca este de fapt o chitanta unde se specifica taxa pentru apele de munte nu e un permis propriu-zis si este elibereta da AJVPS.
Eu am platit un permis sa pot pescui legal in toata tara si din pacate nu am stiut ca am mai multe variante.Am discutat cu o cunostinta din APSALBA si de la anul o sa incerc alta varianta dar acum e prea tarziu si as fi vrut doar sa stiu exact unde pot sa pescuiesc fara sa nu intru in conflict cu nici o autoritate.
Eu nu doresc sa intru in polemici si desi am platit la AJVPS am abonament la "Aventuri la pescuit" care se pare ca sunt in tabere diferite,sau?

EU RESPECT PESCARII !

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Feb 2007, 22:04

Chitanta pe care ai platit-o poti sa o arunci pe Sebes la primul pescuit sportiv pe care il vei face anul acesta, dupe ce o vei arata sotiei sa stie pe ce ai aruncat banii. Domnii care ti-au vandut aceasta gogoasa ar trebui sa le-o bagi pe gat, intrucat (daca ai fi citit legea) banii din pescuit se varsa la bugetul de stat, nu in pusculita maharilor AJVPS Alba. Nu iti face probleme; capitalismul lucreaza serios, si din cei 700 de pescari pe care i-au avut anul trecut, 300 au venit si s-au inscris in APS ALBA.Asa ca (din declaratiile unor persoane chiar din comitetul de la Sebes), cosmelia se afla in faliment si isi va inchide portile cat de curand. Poate le mai da ceva cascaval Selaru cum le-a dat anul trecut din cele 32 miliarde lei (nu este gluma), din despagubirile pe care fostul ministru Flutur le-a dat caracatitei ca despagubiri pentru gripa aviara. Poate afla si cico ce gen de afaceri face Selaru si da cu ele la revista.
Noi nu suntem in tabere diferite cu AVP ci cu un oarecare domn care crede ca detine adevarul absolut si oricine altcineva este un jeg.

Dahinten
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Ian 2007, 12:44
Localitate: sebes

Mesaj de Dahinten » 06 Feb 2007, 23:53

APSALBA legea am inceput sa o citesc (am obtinut-o tot de la tine) insa cu regret ,umila mea parere e ca se poate interpreta ,contrar zicalei "Unde-i lege nu-i tocmeala" ,ca tot ce scot parlamentarii nostrii.
Eu sper sa o pot interpreta in favoarea mea.
RESPECT.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 06 Feb 2007, 23:55

Dahinten scrie:APSALBA legea am inceput sa o citesc (am obtinut-o tot de la tine) insa cu regret ,umila mea parere e ca se poate interpreta ,contrar zicalei "Unde-i lege nu-i tocmeala" ,ca tot ce scot parlamentarii nostrii.
Eu sper sa o pot interpreta in favoarea mea.
RESPECT.
uite un baiat destept
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Permise ptr.ape de munte la asociatii nou-infiintate

Mesaj de pityu » 07 Feb 2007, 21:46

Dahinten!
Eu nu am vrut sa te supar, daca recitesti postarea mea de adineauri vei vedea ca te-am rugat sa nu te superi, dar subiectul a fost asa de mult mediatizat incat ne-am cam plictisit de el si adevarul e ca ma irita faptul ca unii(stiu ca nu e cazul tau) tot revin cu aceeasi problema facand parca pe prostii. Probabil aia vor sa vada daca mai sunt valabile sau nu cele spuse atunci.
In alta ordine de idei, eu nu te-as sfatui sa arunci acel permis pe apa Sebesului, ci mai degraba ai putea da si tu o mana de ajutor lui Apsalba si semenilor tai daca ai face o plangere penala impotriva agevepeseului de la voi, care ti-a eliberat un permis fals.
Noi am avut un dosar penal fara sa facem nici un fals, doar ca am trecut in antetul legitimatiilor noastre de control, numele MAPDR si ANPA (lucru pe care-l voi sustine toata viata ca a fost corect), iar agevepeseii si Romsilva, care au primit somatie
scrisa semnata si stampilata de la ANPA ca nu mai sunt gestionarii apelor de munte conform unei hotarari judecatoresti, ei contunua sa elibereze aceste permise. In adresa ANPA catre RNP scrie clar ca nerespectarea hotararii respective constituie caz penal, asa ca poti linistit sa-i dai in judecata si mai castigi si ceva banuti de pe ei !
Te rog din suflet fa un bine tuturor pescarilor si da-i in judecata ! Asemenea mie, multi iti vor fi recunoscatori. Adresa respectiva ti-o pot trimite si eu sa ai dovada la dosar.
Fa-o ca merita !

Dahinten
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 26 Ian 2007, 12:44
Localitate: sebes

Mesaj de Dahinten » 07 Feb 2007, 22:41

Pityu!
Adresa daca o poti trimite e ok.Insa fara suparare daca am facut-o (permis de AGVPS) asta este ,un an n-o sa mor dar sunt convins ca APSALBA este o solutie mai buna si imi pare rau ca am aflat asta prea tarziu.Eu aflasem pe balta anul trecut de niste "Privati" care au probleme cu controalele pe apa,astfel stiind doar de AJVPS-ul din vremurile demult apuse am facut-o.Vina o port eu deoarece nu m-am informat suficient.
Eu am reluat acest hobby sa ma relaxez nu sa ma razboiesc.
RESPECT

Scrie răspuns