STIATI CA..........................(e de citit)

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

ptr danr

Mesaj de pescuitorul » 24 Mai 2006, 09:21

ideea era sa vad reactia unora care nu a intarziat sa apara in legatura cu noul topic.m-am convins .
cat despre populari acum cativa ani s-au bagat vreo 20.000 buc de alevini de somn care a inceput sa se si prinda la bat.
nu stiu daca cunosti zona dar sincer cred ca are cam tot ce ii trebuie si ca sa bag o specie noua nu e chiar asa de usor si trebuie mai multe aprobari.
plus apele de munte care sincer iti spun ca de cand sunt aici am bagat in fiecare an cate 5.000-10.000 alevini pe fiecare rau pe care il gestionam.pana anul trecut am avut un rau care a devenit cel mai bun de pastrav din judet.
de ce va deranjat intrebarea care am lansat-o???????????
poate ca da de gandit si altora care intra pe acest topic
cu stima,

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Mai 2006, 09:22

pescuitorule, daca veneai si spuneai: INFORMARE: uite tata, eu sunt x din ajvps sibiu, la noi se pazeste, avem grija de ape, se populeaza, ne pasa, atunci toata lumea te aplauda fi sigur
dar la modul in care ai abordat discutia nu avea cum sa se intample treaba asta......

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Mai 2006, 09:27

iti spun eu ce a dreanjat la intrebare
retine in primul rand ca eu n-am nici o legatura cu treaba asta

ai pus intrebarea in mod tendentios, la modul in care se intelege ca noul organism va face ceva grav, nemaiauzit

cand de fapt apele sunt concesionate in tara pentru pescuit industrial de multi ani, dunarea, delta, chiar si oltul inferior, si ajvps nu stiu sa fi facut ceva impotriva
pentru ca treburile asta au fost facute de presedintele ajvps dl. bombonel, care pe de o parte a handicapat ajvps-ul, si pe cealalta parte si-a tras juma de delta, etc, si a patronat jaful salbatic din apele publice

e asa sau nu e asa ?

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Re: asta e tot

Mesaj de JONES » 24 Mai 2006, 09:58

Si trebuie sa faceti o diferenta intre a controla si a incheia contraventii, mari capitalisti ce sunteti(pacat de noi astia din provincie.............................ca va avem langa noi).
Va pup..................................din mers.


parca braconajul e infractiune nu contraventie .

relativ la pescuitul comercial la cat sunt de salbatic braconate apele din romania nu stiu ce ar mai putea strica cineva.

CONTRA PUPATURI 8)
the angler is catching xxx, not by the lure

grecu_kid
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 17 Mai 2006, 14:01

Mesaj de grecu_kid » 24 Mai 2006, 17:03

Pt Dahr.... intru pe acest site pt ca inima imi bate alaturi de romania si sunt mult mai patriot decat multi dar .... ma doare tare cand niste persoane care nu au facut nimic sau aproape nimic pt pescuitul romanesc sa arunce cu noroi in persoane care de multe ori si-au riscat viata.... fara sa exagerez... eram intr-o zi la o actiune de combatere a braconajului cu Pescuitorul ... am prins niste Romi cu o setca mono care ... in momentul in care le-am zis ca suntem de la filiala au sarit cu toporul la noi.... + multe nopti in care ne-am lasat iubitele singure.... cand s-a incheiat Festivalul International de Teatru Sibiu... toata lumea era la distractie, bere, focuri de artificii..... eu cu pescuitorul cu jeep-ul impotmolit pe urma braconierilor... Si voi aruncati cu noroi in noi.... nu m-a platit nimeni sa scriu asta si nu as face asa ceva pt nimic in lume.... FIR INTINS!!!!!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: ptr danr

Mesaj de Tavi » 24 Mai 2006, 18:17

pescuitorul scrie: cat despre populari acum cativa ani s-au bagat vreo 20.000 buc de alevini de somn care a inceput sa se si prinda la bat.
...
plus apele de munte care sincer iti spun ca de cand sunt aici am bagat in fiecare an cate 5.000-10.000 alevini pe fiecare rau pe care il gestionam.pana anul trecut am avut un rau care a devenit cel mai bun de pastrav din judet.
cu stima,
Popularile cu somn au fost pe Olt, asa-i?

Exagerez daca intreb care-i raul ala de pastrav?

Poate pe privat...
Nu de alta, dar anul asta mi-am facut permis si la Romsilva :wink: [/quote]

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Mai 2006, 20:39

Si voi aruncati cu noroi in noi....
nu in voi, in ajvps
daca voi nu vedeti ce se intampla cu apele in tara asta si ce-a facut ajvps cu ele, discutia e de prisos
ce sa zic felicitari pentru ce-ati facut voi, dar ajvps-ul ramane un organism care ori trebuie reformat din temelii ori trebuie sa moara
si varianta se va alege in mod natural, cand o sa existe competitie intre organizatille de pescuit sportiv, cand nu o sa mai fiu obligat ca pescar sa platesc o taxa monopolista

eu merg pe dunare si pe oltul inferior ( ape publice )
- nici un control ajvps niciodata, nici o populare, setci monofilament peste tot
- taxa pe permis trebuie sa o platesc, vreau nu vreau, pentru ca prin zona mai apare politia de frontiera

tu ce-ai face in locul meu, ai lauda ajvps-ul sau ai avea o problema cu situatia asta ?

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

.

Mesaj de aZu » 24 Mai 2006, 20:46

Nea' pescuitoru, aveti fro problema ca va pierdeti monopolul in domeniul pescuitului sportiv? a?
Ce daca mai apar si alte asociatii?
Va e frica de concurenta? Sunteti slabi si nu faceti fata?
S-apoi, doar nu detineti numai voi marile secrete ale pescuitului, s-ar putea sa mai fie si altii interesati de acest fenomen.
Ce zici?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Mai 2006, 20:47

danr scrie:pescuitorule, daca veneai si spuneai: INFORMARE: uite tata, eu sunt x din ajvps sibiu, la noi se pazeste, avem grija de ape, se populeaza, ne pasa, atunci toata lumea te aplauda fi sigur
dar la modul in care ai abordat discutia nu avea cum sa se intample treaba asta......
:D :D :D :D :D Sunt PIKEMAN...din Brasov, student, la noi nu se pazeste...hai sa fim seriosi danr, pe bune stiu ca am fost un pic ironic dar nu te supara doar ca daca eu ,tu , x, y postam acel mesaj si nu stia nimeni ca lucram la ajvps discutia ar fi fost frumoasa si normala...tu acum faci o clara "discriminare" prin a spune ca topicul respectiv nu a fost deschis cum trebuie...analizeaza situatia si gandestete daca puneam eu acel topic nu miai fi zis niciodata ceea ce iai zis lui..discutia a degenerat prin faptu ca omul lucreaza la ajvps....si sincer ajvps fagaras unde am vizat permisu is de kkt rau de tot dar pentru simplu fapt ca in Sibiu nu am intalnit un asemenea braconaj ca in Brasov il apar pe acest om, personal nul cunosc si cu atat mai mult nu am dreptul sal jignesc cum fac unii oameni pe forum ...fara a fi amendati.

Spune-mi si mie te rog unde a gresit pescuitorul in postarea topicului???
Si de cand pana cand trebuie sami dau datele din buletin pentru a posta un topic, daca nui pasa ca apele din Sibiu vor fi abuzate de niste oameni cu aprobare BUCURESTI nu ar fi postat, sa ma anunti te rog si cand se va discuta ce scrie in topicul asta si nu ce functie are cel care il posteaza.

Si un ultim lucru...daca var pasa ati lua atitudine chiar daca este vorba de Sibiu, pentru ca maine va fi Alba, Iasi, Cluj.....si atunci veti fi voi cei care postati un astfel de topic pentru fiecare judet, cand veti ajunge la balta veti arunca voblerul, se va agata intro plasa si proprietaru va va flutura un permis sub nas (doamne fereste).

Cu stima si respect...fara dorinta de a va supara ci doar de a va face sa vedeti lucrurile asa cum sunt, nu cum vreti voi sa le vedeti.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Mai 2006, 21:02

sir.JONES scrie: O DOBITOCIE MAI MARE NU AM AUZIT LA CATI BRACONERI SUNT PE MALUL APEI AR TREBUI SA AI CAM 1.000 DE ANI ca cap patrat asta de la ajvps sa isi merite salariu.
1. catre site_admin...frumos ca tolerati astfel de iesiri?
2. Tg Mures nu apartine de Sibiu...cel putin asa am vazut eu pe harta
3. cel ce a postat chestia aia a fost provocat...fara nici un motiv
4. il cunoasteti pe om sau va place sa va bagati in seama?
5. cine a zis ca a amendat toti braconierii?
6. de unde stiti cate dosare a facut?
7. toate astea sunt o dovada ca vorbiti in "+" si ca va bagati in oala fara nici o treaba...binainteles ac domnului TG. Mures nui pasa de situatia Oltului la Sibiu si e pe mocca sa comenteze asupra persoanei ca deh...neam facut user sa ne luam de alti useri

...dupa mine domnule danr ca acest site sa functioneze cum trebuie la fiecare topic ar trebui facuta curetenie de mesaje "offtopic" stiu ca este destul de mult de munk, dar fara avertismente, excluderi si stergerea unor astfel de mesaje riscati ca acest site sa se transforme intr-un balci, si intr-o reglare de conturi (daca o pot numi asa) dintre useri

Scrie răspuns