Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de Zamfi » 23 Mar 2013, 20:37

N-ai reusit sa ma inspaimanti nici de data asta! :lol: Pai eu la ora asta sunt membru AJVPS Alba ,care cred ca e membra AGVPS ,care cred ca e afiliata la FIPS ,CIPS sau cum naiba se numeste entitatea aia...Aaaa si multumesc pentru ani 80' ...Imi aduc aminte cu placere ca eram tanar si erau o gramada de pesti :lol:

Ps:apai in conditiile astea nu mai stau sa astept legea ca e clara ,asa ca maine ma duc pa pesti.Sau la sanie :mrgreen:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Mar 2013, 21:14

Nu se lasa el nea Fane...fiti pe pace..ii dizolva el pe toti..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de old_radu » 23 Mar 2013, 21:16

...majoritatea asociatiilor mai nou create (sunt sigur ca mai mult de 95% din ele) , inafara de a aduna banii de la "contribuabili" nu au facut absolut nimic in ultimii ani pentru pescarul de rand (pentru el)
...deoarece au apele in administrare , tot trebuie sa cotizezi la ei exact ca si in anii 80'...sau mai bine nu , ca tot nu vine nimeni sa te intrebe de sanatate
...pe pescarul de rand (pe el) il doare la "basca" de forma de organizare , de legea "misto" sau mai stiu eu , de presedinti de asociatii sau cluburi de pescuit .
...el (pescarul de rand) dupa ce isi achita darile vrea sa pescuiasca in liniste , pe ape curate , fara braconieri , sa fie deranjat de controale , de cat mai multe controale ...
...pescarul de rand (el) s-a saturat sa mai viseze ape curate , fara braconieri , cat mai multe controale ...
...asa ca pe el (pescarul de rand) il doare la"basca"...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de Zamfi » 23 Mar 2013, 21:31

Deci Radule nici tu nu te-ai inspaimantat de noua lege ...Nasol . Inseamna ca suntem cel putin doi ...Apai atunci somn usor in continuare :lol:

Ps: :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de rapace » 23 Mar 2013, 21:44

Eu unul asi fi de acord ca sa fie ca in anii 80 cu conditia sa revina si obligativitatea membrilor de a participa la ingrijirea apelor administrate,la controale ,la repopulari asa cum era in cuantum de 5 zile /an fiecare pescar(membru) sa participe la actiuni...cat si creerea unui numar verde fie el si la agvps sau... si mai practic o politie a pescuitului unde sa poti face sesizari in momentul in care se descopera o incalcare a regimului de pescuit sportiv legea sa interzica definitiv pescuitul industrial cat si cel in scop "stiintific" sau controlarea in mod strict al acestuia din urma ......Domnule miky ce ar fi sa puneti intr-un post intreaga lege sa putem citi si noi astia de nu prea avem acces la astfel de documente sau macar un linck sa putem sa vedem si noi ce aduc concret pentru pescari in afara inregimentarii obligative la agvps...ceva care sa ajute impotriva braconajului ceva legi de limitare a capturilor .....o stabilire exacta de reducere a cantitatilor si introducerea unei talii minime si maxime pt retinerea unui peste ...cine stie poate putem participa si noi cu ceva idei ce poate vor crea o lege mai corecta ....dar cum suntem in Romania nu noi contam ci cei ce trebuie sa isi umple buzunarele din noua lege ce va sa vie ,votata si facuta tot de ei ...deci astept multumesc

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de jhonny » 23 Mar 2013, 22:51

Cred ca doriti iar "partid" unic. Vanatorii abia asteapta sa se faca taxa la pescuit 250 lei ca sa scada la ei.
Voi nu vedeti cat braconeaza vanatorii, pe toti ii gasasti in teren cica au "autorizatie".
Pusca nu-i undita,basca zgomotul, dar ei tot se duc.
Vreti controale, pai asteptati la rand ca DIICOTUL si DNA-ul are de lucru de acum inca 15 ani, politia la fel.
Noi nu ne putem face dreptate, ca este democratie nu anarhie.
Deci ne ramane sa COTIZAM. Daca va fi MONOPOL, sa vezi atunci preturi si caterinca.
Asta este, eu plec la.....nu ca si acolo se braconeaza. Somn usor!!!

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de miky » 24 Mar 2013, 00:57

Zamfi scrie:N-ai reusit sa ma inspaimanti nici de data asta!...
Nici nu era asta scopul !
Cu topicul asta, am vrut sa dau o veste buna tuturor celor pe care nu i-a inspaimantat si nu-i inspaimanta niciodata nimica ! :lol: :lol: :lol:
De altfel, chiar si eu am spus, din prima, ca mi se pare fair ce va urma !
Atunci cand un popor, o societate, comunitate, grup de interese, etc., primeste ceea ce merita, urmeaza intotdeauna stabilitate si armonie, adica liniste si pace, pe o lunga perioada, pentru ca tehnic nu mai exista nemultumiri posibile ! Asa si noi, pescarii !
Niste ani, am avut ceva libertate si n-am stiut ce sa facem cu ea !
90% dintre noi (si aici nu ma refer numai la cei de pe forumuri, ci la toti pescarii de pe apa, asa pestriti cum sunt ei) nu meritam aceasta libertate si relaxare !
Fiecare a inteles-o in felul lui, fiecare si-a luat partea lui proprie de libertate, fiecare a fentat cat a putut, a injurat, a condamnat pe la colturi in perimetrul lui, pe de alta parte a bagat la traista cat a putut, a pescuit pe unde a vrut si cat a vrut, profitand de prea multa libertate si ducandu-si razboiul personal fara macar sa fie preocupat cu cine il duce !
Is time to payback ! Tot ceea ce nu e meritat, vine o vreme cand trebe returnat, sau dat inapoi, pierdut, cum vreti sa-i ziceti !
In toti acesti ani, am fost inexistenti (tot tehnic) ca voce si vointa comuna, ascunsi dupa celebra pretentie... "sa se faca", asteptand de la altii !
Nu-i bai, o sa asteptam din nou de la vanatori sa hotarasca in conduceri cu majoritati hilare, in locul nostru, ce avem voie, cat avem voie , pe unde avem voie, si cat trebe sa platim pentru asta !
Ei, vanatorii, aia adevarati, au stiut sa se impuna, sa se desprinda independenti in ocoale si asociatii private de vanatori, in ajvpsuri a ramas doar... o parte a lor, dar nu aia buna ci aia mai flamanda ! O sa hotarasca ei de acum incolo ce-i bine si ce nu pentru noi,... nu-i nici un bai, nici pe mine nu ma inspaimanta !
Eu dimpotriva m-am relaxat, de acum ma doare la basca, o sa revin si eu la ce-mi placea...Pe coclaurile pe unde pescuiesc eu, nu sunt nevoit sa dau ochi cu paznicii de la CIPS, ca nu ajung pana acolo, asa ca totul e relax ! Plus ca de la anul umbla vorba ca o sa am autostrada fix pana unde vreau io sa ajung, cand m-oi satura de coclaurile de pe aici !
Dar no, am zis ca daca eu m-am linistit, sa fiti si voi impacati, ... macar aia 90 %, si sa dau share cu voi !
Atat ! :lol:

PS: Zamfi, la mine-n... repezis, si io-s Ajvpsist, si nu doar cotizant de rand, dar pe mine nu ma coafeaza chestia asta neaparat ! Mie mi se rupe de CIPS si de FIPS si alte pretexte de astea ! Deci nici vorba de dorinta de a va inspaimanta, dimpotriva, v-am urat sincer "succesuri"! :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Mar 2013, 06:32

Nu-i bai, o sa asteptam din nou de la vanatori sa hotarasca in conduceri cu majoritati hilare, in locul nostru, ce avem voie, cat avem voie , pe unde avem voie, si cat trebe sa platim pentru asta !
Poate numai asa o sa constientizeze pescarii de competitie ,ca un boicot de durata din partea lor ar putea schimba situatia....asta asa ca ipoteza..

Si vede si Tavi in sfirsit, ca sint si bune si competitiile la ceva.,, :mrgreen: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de MihaiV » 24 Mar 2013, 08:31

semlecangheorghe scrie:
Nu-i bai, o sa asteptam din nou de la vanatori sa hotarasca in conduceri cu majoritati hilare, in locul nostru, ce avem voie, cat avem voie , pe unde avem voie, si cat trebe sa platim pentru asta !
Poate numai asa o sa constientizeze pescarii de competitie ,ca un boicot de durata din partea lor ar putea schimba situatia....asta asa ca ipoteza..

Si vede si Tavi in sfirsit, ca sint si bune si competitiile la ceva.,, :mrgreen: :lol: :lol:
Ai gasit vinovatii??? :lol1:

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: Vi se pregateste o noua lege ! Misto,... nu-i asa ?

Mesaj de rapace » 24 Mar 2013, 09:12

Si concret noul proiect de lege in afara obligarii la o cotizatie mai substantiala din partea pescarilor la buzunarele flamande ale AGVPS... ce aduce in clar pentru pescari? ....cuprnde cel putin o inasprire a legii pentru braconaj..eventual o usurare a procedurii pentru un proces contra acestora si clarificarea procedurilor, ceva pentru pescari este in acest proiect de lege ?sau ramanem doar la o lege"smecerie" prin care sa ne bage niste tristi mana in buzunar moca. Cat despre speriat nu cred ca este un pescar in Romania sa fie speriat de astfel de anunturi ...pe ajvps ii stim iau bani si ii vezi eventual in unele zone in control pe timpul prohibitiei in rest nici nu ai crede ca exista ..o noua lege nu va schimba nimic in aceasta privinta ...cei ce pescuiesc acum fara permis ANPA vor pescui in continuare nestingheriti de noi legi,nesimtirea si inconpetena AJVPS

Scrie răspuns