PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de Gogol » 14 Mar 2013, 17:30

TheFly scrie: Deocamdata suntem peste ei doar la potentialul de gagici :)).
Poate pitipoance, ca gagici sunt peste tot in lumea asta. :elkgrin:

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de D_ali » 14 Mar 2013, 19:50

C&R si stiuci la metru... :twisted: :P

nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de nobody_01 » 15 Mar 2013, 13:41

Subscriu si eu pentru o taxa diferentiata....este foarte corect ca cei ce nu vor sa retina peste sa plateasca mai putin. De asemenea nu cred ca retinerea a 1-2 pesti este asa o mare problema. La C4, asa cum a spus si gogol este un ecosistem destul de bine echilibrat....sa nu uitam ca intr-o balta procentul rapitorilor nu trebuie sa depaseasca 30%, iar suprapopularile nu vor conduce decat la fenomenul de canibalism in cadrul aceleiasi specii. Altfel spus salaii mari ii vor manca pe cei mici, iar stiucile mari vor manca atat stiucile cat si salaii mai mici eliminand astfel concurenta.....Este un mecanism de autoreglare a populatiei de rapitor...si sa nu uitam ca balta C4 intruneste toate conditiile pentru inmultire si supravietuirea puietului.....
In concluzie eu cred ca fly trebuie sa stea linistit.....se va prinde rapitor la C4 multi ani de acum inainte...daca se va respecta regulamentul actual. Norocul nostru al pescarilor de spining este ca rapitorii chiar sunt foarte greu de "starpit"....(cunosc un proprietar de balta care ani la rand s-a chinuit sa scape de stiuca si salau :wallbash: pentru a creste "linistit" crap acolo.....si nici in ziua de azi n-a reusit)

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de vijelie » 18 Mar 2013, 00:29

salut... am revenit dupa targ... o sa fiti surprinsi in ce hal se navodeste acum de cativa ani in suedia Ș) stiu oameni care aduc stiuca si icre de stiuca la greu din suedia :P stiuca si alte specii ajung faina proteica sau hrana la pisici .... este adevarat ca eu pescuiesc 90% pe ape naturale ... prind destul cat sa nu simt nevoia sa ingras nici un patron de balta :D :) ... nici mie nu imi pioca bine braconajul cu plase, curent si de rest parasutism dar nu ai ce sa ii faci :( am sunat in repetate randuri la politie dar actiunile lor au lasat de dorit :) ... fire zbuciumate !!! :respekt:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de Nemernic » 18 Mar 2013, 09:18

Vije, inca mai bantuie jegul ala de Lodi pe Arges ? :fluch :censored:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de DidelPro » 18 Mar 2013, 09:35

...si inca cum ! Legea este "stricata rau" ,vorba unui nene din Teghes. cele bune

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Re: PETITIE - CHIROIU IV - C&R TOTAL LA RAPITOR

Mesaj de vijelie » 18 Mar 2013, 21:01

cine sa il opreasca? :wallbash: :censored:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Scrie răspuns