Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de T.Adrian » 27 Feb 2013, 21:19

E bine ca e confirmat. Mea culpa :D Ma bucur.
Pai atunci sa facem ceva sa il boicotam :lol: :lol: :lol:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

spinvalentin
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 18 Feb 2013, 17:35

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spinvalentin » 27 Feb 2013, 22:55

XXXX

mesajul a fost moderat deoarece continea injurii

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Gogol » 27 Feb 2013, 23:22

Ma umfla rasul la cat aberezi. :lol:
Cred ca si tu ai inceput sa-ti crezi propriile minciuni pe care le debitezi. :lol1:
Ar fi bine sa fie ultimul tau mesaj pe acest forum, sa ne scutesti de ipocrizia si prezenta ta.
Hai pa!

nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de nobody_01 » 28 Feb 2013, 09:55

Referitor la rubrica "bazar", care a starnit atatea discutii, eu mai am o propunere......fiecare anunt sa nu poata fi actualizat decat de un numar limitat de "up-gradeuri".....sa spunem de exemplu 5. Este treaba fiecarui user cum isi gestioneaza actualizarile.....daca alege ca-n prima saptamana sa fie in top in fiecare zi......este strategia lui, doar ca apoi topicul sa fie blocat. In felul acesta este mult mai simplu de urmarit totul....
Si un mic amendament pentru cei ce considera aceasta rubrica un loc al bisnitarilor.......as vrea sa-i intreb ce fel de bisnita este aceea in care cumperi, de exemplu, un bat nou cu 750lei, si dupa cateva luni il vinzi cu 400, pentru ca iti dai seama ca nu este ceea ce vroiai....?

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de attilaf » 28 Feb 2013, 10:27

nobody_01 scrie: Si un mic amendament pentru cei ce considera aceasta rubrica un loc al bisnitarilor.......as vrea sa-i intreb ce fel de bisnita este aceea in care cumperi, de exemplu, un bat nou cu 750lei, si dupa cateva luni il vinzi cu 400, pentru ca iti dai seama ca nu este ceea ce vroiai....?
Nimeni nu are nimic cu vanzatorii ocazionali, care mai vand din arsenalul propriu cate ceva. Stiu doar ei care e motivul pentru ca il vand. Lumea are ceva impotriva celor care au dezvoltat deja o mica afacere, cumparand ieftin si revanzand cu adaos. Si nici cu aia n-ar avea lumea poate nimic, daca nu ar abuza zilnic, chiar si de 2-3 ori pe zi, de tot felul de tertipuri pentru a sta anunturile lor pe prima pagina, in detrimentul vanzatorilor ocazionali, de buna credinta, care respecta niste reguli de bun simt.

Si sincer, s-a cam saturat lumea de cei care cumpara voblere in cantitati industriale de pe Cabelas cu 3.99$ (cand sunt la reducere) si mai apoi, le vand timp de 2-3 luni, cu 25-30 de lei pe forumuri. La o adica, chiar e benefic sa gasesti un produs nou, la 25 de lei, pe forum, cand acelasi produs nou, in magazine e 35-45 lei. Dar nu sa il vezi zi de zi, la vanzare, timp de 2 luni pe prima pagina.

nobody_01
veteran
veteran
Mesaje: 641
Membru din: 20 Mar 2011, 08:28
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de nobody_01 » 28 Feb 2013, 10:41

Un numar limitat de actualizari ale topicului cred ca ar rezolva, macar in parte, si aceasta problema!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de anem » 28 Feb 2013, 11:11

nobody_01 scrie:Un numar limitat de actualizari ale topicului cred ca ar rezolva, macar in parte, si aceasta problema!
varianta asta nu ar face altceva decat sa genereze la nesfarsit topicuri. pentru ca X daca isi face cele 5 UP-uri stabilite de regulament va face un alt topic in care in loc sa ceara 5 lei pe produs va cere 4,9 si totul o ia de la capat ...

varianta fara UP-uri e cel mai OK, topicuri gen anunt in care cumparatorul sa ofere toate informatiile necesare plus poze la produs si la care sa nu se poata raspunde. eventualele negocieri se vor purta pe privat si gata ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Gogol » 28 Feb 2013, 13:49

nobody_01 scrie: Si un mic amendament pentru cei ce considera aceasta rubrica un loc al bisnitarilor.......as vrea sa-i intreb ce fel de bisnita este aceea in care cumperi, de exemplu, un bat nou cu 750lei, si dupa cateva luni il vinzi cu 400, pentru ca iti dai seama ca nu este ceea ce vroiai....?
Asta nu e problema, problema e cand cumperi un bat sh cu 400 si-l vinzi cu 500. Cazuri multe, nu dau acum linkuri edificatoare ca nu are rost pe acest topic. Sau se cumpara de la un anumit magazin din Bucuresti o geanta cabelas de la reducere si aici se vinde cu 30 de lei in plus.
Cat despre actualizari, personal cred ca un up la trei zile e decent, sau chiar 5 zile.
Sau daca administratorul considera ca bazarul trebuie desfiintat, sectiunea de anunturi de pe partea cealalta e foarte buna.
Acolo nu poate exista certuri, polemici, sau altceva, numai ca e mai greu de controlat de moderatori, zic eu.
Oricum acolo cand am avut ceva de vandut a mers mai bine ca aici, am postat si nr de telefon, a sunat omu care era direct interesat, nu tot felul de bagaciosi, si s-a facut tranzactia.

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de lee lee » 02 Mar 2013, 16:23

propun ca fiecare user sa-si afiseze la profil localitatea unde sta
de exemplu ar fi de mare ajutor pt rubrica vanzari-cumparari deoarece daca un vanzator e din Oradea putin probabil ca cineva din Constanta sa-i faca vreo oferta mai ales daca transportul il costa mai mult decat produsul oferit
parerea mea :D
nu cred ca este asa greu sa-ti afisezi orasul de domiciliu
Catch & relax

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MARIUS POPA » 02 Mar 2013, 16:39

Paranteza:nu influenteaza la Posta Romana departarea localitatii fata de unde trimiti, in fata greutatii sau/si a rambursului!
La curier rapid e altceva probabil, dar cine-si permite sa trimita 2 voblere, cu , curier rapid! :wink:
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Scrie răspuns