Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Feb 2013, 10:47

p.s. nu sunt o clona exist... si merg si la pescuit
Asa am zis si io..da' cine mo crezut??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de danr » 27 Feb 2013, 11:05

am si eu o rugaminte
urmaresc discutiile dvs. cu interes insa deviem de la partea constructiva
dl spinvalentin vegas etc te rog frumos ignora acest topic, abia ce ai fost iertat dupa 7 clone, ignorarea regulilor forumului, mesaje jignitoare etc, macar stai deoparte o perioada si ocupa-te de pescuit
va rog frumos lasti polemicile aici si chestiunile personale
punctele de vedere odata exprimate de o persoana raman scrise aici nu e nevoie sa le exprumam de 25 de ori in polemici cu altii
multumesc frumos

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MihaiV » 27 Feb 2013, 11:49

Propunere:
Daca unui user i se sterg 10 mesaje, sistemul sa genereze automat ban de 1 saptamana si un mesaj privat care sa il anunte despre sanctiune.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Tavi » 27 Feb 2013, 12:37

off-topicul si devierile
Presupune atentie si munca din partea moderatorilor dar mult prea multe discutii deviaza si se ajunge la altceva. Inclusiv aici. :D
Daca moderatorii sunt dispusi sa arunce un ochi atent si sa intervina prompt (inclusiv stergerea fara mila a mesajelor pe langa subiect) ar curata forumul de mult balast, macar de-acum incolo.
Va fi nevoie de masura si echilibru, nu sustin ideea unui forum farmacie, off-topicul are farmecul lui dar ce-i prea mult strica.
Sustin si eu ideea folosirii functiei search, sunt multe topicuri in care se reiau idei deja dezbatute si rasdezbatute, eventual inchise(sterse) si dat link la ce s-a discutat deja.
In rest e bine. :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MARIUS POPA » 27 Feb 2013, 14:52

Propun actualizarea anunturilor la minim 3-4 zile!?
Sunt si oameni binevoitori , care vand, nu sa traiasca din aia...Dan intelege ce vreau sa zic.
Luati cont va rog si de postarea asta; daca anuntul ajunge pe la pagina 7-8-9....si nu s-a intervenit la el, din X motive (nu a fost nimeni interesat, nu vrei sa faci modificari de pret, nu ai ce upgrad-uri sa-i aduci fata de cele prezentate in descrirea produsului) anuntul ala moare , daca nu-l reactivezi cumva (UP, valabil, inca valabil...)
Eu m-am confruntat azi cu aceasta problema, si cine sti pe unde este anuntul acuma din cauza asta!
Alte pareri mi-am mai dat, o trebuit s-o scriu si pe asta!
P.S:Vad ca si aici persista o polemica deja...
Merci,
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de luci_t » 27 Feb 2013, 18:42

Tot in legatura cu partea de vanzare-cumparare:
1. Cel care a deschis topicul sa nu poata da up decat o data pe saptamana sau la fiecare trei zile. Asa unui bisnitar (ca sunt si din astia) i-ar fi mai greu sa-si promoveze anunturile. si daca anuntul nu prezinta interes pt "clienti" s-ar pierde incetisor si nu ar sta tot pe prima pagina datorita interventiei vanzatorului.
2. Sa nu poata posta in rubrica de vanzare cumparare un utilizator mai nou de sase luni; daca doresc un produs de acolo le ramane optinea mesajului privat adresat direct vanzatorului. asa nu o sa mai apara asa multi utilizatori noi care posteaza doar la rubrica de vanzare-cumparare

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Gogol » 27 Feb 2013, 19:22

Si eu sunt de parere ca actualizarea anuntului de vanzare-cumparare la trei zile e ok.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de T.Adrian » 27 Feb 2013, 19:54

Pentru cei care aveti asteptari deosebite, cu ele o sa ramaneti.
Din pacate, in afara de actualizarea la 5 zile (cum e si normal de altfel si la fel ca si pe crap.ro de ani de zile), nu e nimic schimbat.

S-a discutat aici despre o gramada de idei si s-au dat multe sugestii dintre care 99% sunt la "recycle bin".

Ce ma supara cel mai tare nu e faptul ca nu s-au putut muta datele userilor (macar a celor cu activitate consistenta in ultimii 2 ani de zile) ci faptul ca este un nou forum gratuit care nu ofera nimic din ceea ce ne doream noi si anume: sistem de rating al userilor si structura curata si usor de inteles.

La cum vad situatia, foarte curand totul va deveni identic cu forumul asta, poate mai putin derapajele care or sa fie tinute sub control la inceput.

Ce sens are sa faci un forum nou daca tu ai arbore de 2 topicuri si aceeasi harababura structurala ca aici?
Un forum bun chiar nu e f scump daca se dorea a fi facut si oferea optiunea arborilor in topicuri pentru a evita zeci/sute de topicuri identice in aceeasi categorie.

Ex de arbore"
Pescuit spinning
- pescuit salau
- lansete salau
- tehnici de pescuit
- gume, jiguri si alte accesorii


- pescuit stiuca
- etc
- etc


- etc

Sunt convins ca ati prins ideea. :(

Din punctul meu de vedere, noul forum, pana la proba contrarie este o bataie de joc fata de ce pareri s-au expus din partea utilizatorilor si daca am fi stiut de la inceput ca este vorba despre un forum gratuit, macar unii se abtineau de a imbunatati comunitatea.

M-am inscris, o sa am o activitate minima...Asta nu inseamna ca nu imi doresc ca forumul sa evolueze pozitiv. Din contra!

Cele bune tuturor so fire zbuciumate in noul an! :respekt:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de MARIUS POPA » 27 Feb 2013, 20:05

Tu de unde ai atitea informatii despre noul site si noi, saracii, noi, cersim aici o informatie...!? :roll:
Ne poate confirma Dan?!
Pai nu e corect, unii au pus suflet si au ajuns la vechimea care o au, cu greu, statut, postari, alea alea...!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de ringogabi » 27 Feb 2013, 20:09

La Echipamente si accesorii ar trebui facute niste subrubrici pe categorii de scule de pescuit : motoare de barca, barci, lansete, mulinete, sonare, etc, cateva mari si late. Daca vrei o informatie, de exemplu despre un sonar sau un motor de barca, functia search e foarte greu de folosit printr-un volum imens de informatii amestecate. Pe subrubrici ar fi mult mai usor sa gasesti o informatie sau sa porti o discutie direct pe subiect. Acestea ar face forumul mult mai aerisit si mai usor de navigat. In acest moment e un talmes-balmes foarte greu de urmarit.
Acelasi lucru l-as propune si in cadrul rubricii de bazar. Numarul pescarilor a crescut semnificativ, cei care practica acest sport de ceva vremea au o gramada de scule pe care vor sa le schimbe. Mereu apare cate ceva nou, foarte tentant de achizitionat si in acest caz o parte din cele vechi trebuie scoase din geanta.
Cel mai corect ar fi fara nici un « up » in cadrul unui anunt. In acest mod toti userii ar fi egali. Iti postezi anuntul, daca intr-un termen de 30 de zile nu ai vandut produsul, anuntul sa se stearga automat dar sa ai posibilitatea sa-l postezi din nou, cu un prêt mai mic. Fara posibilitatea de « comentarii » pe marginea subiectului, « valabil pana la 1 aprilie », « valabil pana marti » « dar revine la vanzare » etc. Cine are de intrebat sa o faca telefonic sau la datele de contact din anunt. Nu are sens sa ne furam singuri caciula. Toata lumea vrea sa fie pe prima pagina cand scoate la vanzare vreo scula care nu-i mai foloseste.

Scrie răspuns