Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Feb 2013, 09:56

Brae S.F.-ule,asa cum nu pricepi tu de ce unii isi schimba sculele odata pe an,asa nu pripcep ei,cum poti sa faci apa taitei cu aceleasi si aceleasi scule de 7-8 ani.. :lol:

Nici mie nu-mi prea place sa le schimb,deci sintem cam pe acolo,insa eu privesc cu amuzament pe cei care si le schimba mai des..e dreptul lor,la fel cum e dreptul meu sau al tau sa fim mai conservatori..

Ziceai pe aici de o comunitate...virtuala..

Fie ea si virtuala,arata-mi tu o comunitate care sa nu aiba o componenta ..comerciala...

Comunitatea aia moare,e sufocata..

Si acuma iaca ce se intimpla cind vrei sa inchizi o usa... :!: ...al naibii se deshide un geam..

http://www.xxx/viewforum.php?f ... 4dc2159fc9

Daca careva 'binevoitor' la sfatuit pe Danr,ca ''bazarul'','talciocul'' asta ...'infect',aduce..'prejudicii' ,apoi nu interesul lui la sfatuit..Nu zic ca-i asa,e doar o ipoteza...Si acuma nuca so spart in doua,cum ar veni..

Polemicile scot la iveala adevaruri,comertul genereaza trafic,aceste doua lucruri nu le poate schimba nimeni si nimic..

Fara ele,comunitatea ramine una mica,exclusivista,inchistata,fara perspective de dezvoltare.Fara cresterea numarului de useri,nu creste nici cantitatea de informatie care intra,nici calitatea ei.Nu ai cum sa o filtrezi in mod sistematic,trebuie sa o lasi sa intre,ca ai de unde alege ce e bun pentru tine..Asta este parerea mea...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

spinvalentin
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 18 Feb 2013, 17:35

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spinvalentin » 26 Feb 2013, 15:15

semlecangheorghe scrie:Brae S.F.-ule,asa cum nu pricepi tu de ce unii isi schimba sculele odata pe an,asa nu pripcep ei,cum poti sa faci apa taitei cu aceleasi si aceleasi scule de 7-8 ani.. :lol:

Nici mie nu-mi prea place sa le schimb,deci sintem cam pe acolo,insa eu privesc cu amuzament pe cei care si le schimba mai des..e dreptul lor,la fel cum e dreptul meu sau al tau sa fim mai conservatori..

Ziceai pe aici de o comunitate...virtuala..

Fie ea si virtuala,arata-mi tu o comunitate care sa nu aiba o componenta ..comerciala...

Comunitatea aia moare,e sufocata..

Si acuma iaca ce se intimpla cind vrei sa inchizi o usa... :!: ...al naibii se deshide un geam..

http://www.xxx/viewforum.php?f=18&sid=4 ... 4dc2159fc9

Daca careva 'binevoitor' la sfatuit pe Danr,ca ''bazarul'','talciocul'' asta ...'infect',aduce..'prejudicii' ,apoi nu interesul lui la sfatuit..Nu zic ca-i asa,e doar o ipoteza...Si acuma nuca so spart in doua,cum ar veni..

Polemicile scot la iveala adevaruri,comertul genereaza trafic,aceste doua lucruri nu le poate schimba nimeni si nimic..

Fara ele,comunitatea ramine una mica,exclusivista,inchistata,fara perspective de dezvoltare.Fara cresterea numarului de useri,nu creste nici cantitatea de informatie care intra,nici calitatea ei.Nu ai cum sa o filtrezi in mod sistematic,trebuie sa o lasi sa intre,ca ai de unde alege ce e bun pentru tine..Asta este parerea mea...

Multam fain nea Gigi ptr acest vobler la fileu, nu ne cunoastem, dar constat cu placere ca ne asemanam in idei destul de mult. Sa vezi ce-or sa sara acum unii la gatu lu matale ca ai dat apa la moara cui nu trebuie cu ideile astea ... Sustii in mare masura un punct de vedere relativ riscant si periculos. Pe vremuri ptr asemenea idei revolutionare erai chemat la securitate la beci si daca nu colaborai si nu erai sifon, automat erai chestionat la bani marunti pana recunosteai si ce n-ai facut si erai putin inchis ptr reeducare in spiritul comunist ca sa iasa din tine un demn fiu al patriei. Timpurile s-au mai schimbat , chiar destul de mult, asa ca astazi putem sa ne exprimam deschis si sa ne sustinem punctele de vedere fara frica si ne-o asculta cineva daca avem ceva de spus. Daca nu avem voie la drept cuvant intr-un forum, pai atunci poate ca nu mai vrem sa fiu parte a acelui forum, ptr ce am mai sta acolo ? Un punct de vedere e doar o parare, nu e o certitudine sau neaparat cea mai buna solutie, insa din mai multe puncte de vedere, in final tot ramanem cu o idee doua bune, care ne multumesc.
Parerile forumistilor trebuie sa conteze in reorganizarea forumului pe baze noi, sa fie luate in considerare ptr ca multumirea userilor se traduce ulterior prin cea a gazdei forumului, forum care va continua sa inregistreze trafic si sa genereze venituri si useri multumiti vor atrage alti useri noi care se vor alatura celor vechi si traficul va fi stimulat si mai mult. Ca sa obtii ceva trebuie sa dai altceva la schimb, cat dai la schimb tot atat obtii in loc...

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Gogol » 26 Feb 2013, 15:52

Vegase, esti chiar nesimtit din cale afara. Am zis ca sa nu ma mai bag dar cu tine nu se poate.
Dupa ce ca esti turnat cu zeci de clone, cu bisnita crasa, minciuni, injurii, atac la persona, mai ai si tupeu sa ridici clontu' pe acest topic unde se dezbate despre reorganizarea forumului si tu esti pe locul intai la delicventa. Pe desupra ai inceput cu linsul in kurul userilor ca sa-ti speli rusinea si nesimtirea. Ce a scris acolo SF, are dreptate, esti un ipocrit. Si asta e parerea multor useri dar nu au chef sa posteze. Ai inceput sa te agati de orice pai care ti se pare salvator exact ca naufragiatul din ocean care nu e constient (ca si tine de altfel) ca nu are nicio scapare.
Eu in continuare sunt multumit ca 99% din useri si-au dat seama ce poama esti. Probabil nici nu ai inteles chitisenta lui semlecangheorghe.

O rugaminte catre sefii acestui forum: macar aici pe acest topic sa nu mai posteze vegas aceste aberatii lipsite de orice substanta si noima.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Feb 2013, 21:04

Bah,ce naiba,aici io mi-s certaretul de serviciu.. :lol: :lol:
Io nu va cunosc pe nici unul,si nu-mi permit pareri ca alde S.F.,caci stiu ca orice moneda are doua fete,sau orice magnet are doi poli..Daca va ia omul separat ,amindoi sinteti ok,insa cind ajungeti impreuna,nush cum se face ca va nimeriti ca doi magneti cu polii invecinati de acealsi semn..si atunci ies scintei.. :D
Io vorbesc.. :oops: :oops:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spiridusul » 26 Feb 2013, 21:22

"forum care va continua sa inregistreze trafic si sa genereze venituri "

Eu nu vad ce venituri se genereaza. Trafic, da, de acord, face mai mult cu partea comerciala. Dar veniturile din ce ies? Poti genera venituri in doua feluri, dupa mintea mea: vanzand publicitate pe site, caz in care traficul este foarte important, mai ales ca ai un public tinta clar, cu aceleasi caracteristici. Sau poti genera venituri din taxe impuse pentru anunturile de vanzare-cumparare. Dar momentan, din cate am vazut eu, nu este valabila vreo varianta. Deci, revin, despre ce venituri discutam?

spinvalentin
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 18 Feb 2013, 17:35

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spinvalentin » 26 Feb 2013, 21:52

semlecangheorghe scrie:Bah,ce naiba,aici io mi-s certaretul de serviciu.. :lol: :lol:
Io nu va cunosc pe nici unul,si nu-mi permit pareri ca alde S.F.,caci stiu ca orice moneda are doua fete,sau orice magnet are doi poli..Daca va ia omul separat ,amindoi sinteti ok,insa cind ajungeti impreuna,nush cum se face ca va nimeriti ca doi magneti cu polii invecinati de acealsi semn..si atunci ies scintei.. :D
Io vorbesc.. :oops: :oops:
Amabil si elegant din partea dvs ... Eu n-am ce sa vb cu acel personaj trist care se amesteca in discutiile tuturor ... , insa in continuare sunt de parerea ca suntem pe un forum pe care ni-l asumam ca fiind unul cu oaresce pretentii si vrem sa-l pastram cel putin asa cum e sau sa facem eforturi sa-i ridicam stacheta.

Putem sa discutam aici subiecte sensibile si de interes daca putem mentine firul unei discutii mature si nu ramanem intepeniti in orgolii jenante sau la faze puerile de genul cine tipa mai tare are dreptate sau cine bate cu pumnul in masa ia toate deciziile. Totdeauna dialogul ideilor a fost unul greu de purtat si alunecos, insa rezultatele de multe ori au uimit.

Iar in ceea ce priveste imbunatatirile necesare de adus forumului, ca despre asta discutam in propozitie, daca cineva spicuieste toate mentiunile deja facute aici pana acum, lista adunata se va dovedi suficient de bogata in idei numai bune de armonizat si implementat.

Ideea care imi tot trece prin cap, nu e aceea ca neaparat nu avem reguli clare si de bun simt, cat aceea ca nu le aplicam intotdeauna pe astea pe care le avem cu constinciozitate. Ca asa putem sa ne dam "doctori" si sa mai facem inca un set de reguli/legi si mai destepte, dar daca nu le vom aplica si impune ferm, clar si la timp, iar vor fi degeaba si ne vom fi imbatat cu apa rece si ramanem apoi pe ganduri si nu stim de unde ni se trage si ne gandim sa facem alte si alte reguli pana nu mai stim de une am plecat si une vrem s-ajungem.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spiridusul » 26 Feb 2013, 22:47

Bre spinvalentin, XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

spinvalentin
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 18 Feb 2013, 17:35

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de spinvalentin » 26 Feb 2013, 23:10

spiridusul scrie:Bre spinvalentin, multumeste ca regulile nu au fost aplicate, altfel zburai pana acum de nu te vedeai. Tocmai tu sa spui ca "nu se aplica regulile existente, dar ca ele sunt bune si de bun simt"...asta este ipocrizie maxima. Multumeste-i lui Dan ca nu a aplicat regulile. Din cauza asta mai postezi pe aici.
Tu in primul rand XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de Gogol » 26 Feb 2013, 23:53

Bla, bla, bla....lupul isi schimba parul (adica userul) dar naravul ba...

haralambie
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 25 Mai 2011, 06:41
Localitate: Pe Apa.. la pescuit ... de preferat din barca!

Re: Dezbatere publica - reorganizarea forumului

Mesaj de haralambie » 27 Feb 2013, 07:01

spiridusul scrie:"forum care va continua sa inregistreze trafic si sa genereze venituri "

Eu nu vad ce venituri se genereaza. Trafic, da, de acord, face mai mult cu partea comerciala. Dar veniturile din ce ies? ....
spiridusule.. fara a intra in polemica...este evident ca forumul acesta are interes comercial.,.... nu ne ascundem dupa degete
dar.... asta nu e neaprat un lucru rau
interese existe peste tot... sa dea bunutzu sa avem intelepciunea sa le punem intottdeauna corect in aplicare...si ete evident ca e greu sa le faci!

p.s. nu sunt o clona ;) exist... si merg si la pescuit :P
pe ~~~

Scrie răspuns