suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Cioban din Marginime
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 02 Iun 2016, 16:49

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Cioban din Marginime » 21 Aug 2017, 10:40

Pana la urma am rezolvat permisul alb prin asociatia din Cluj.Banuiala s-a confirmat:Sibiul nu elibereaza permise albe,pentru ca nu a concesionat apele cu care se lauda.Puteti trage concluziile de rigoare.Vechea poveste,le luam banii la fraieri,nu facem nimic,controale se fac daca se fac,pe o baza inexistenta,pentru ca pur si simplu apele nu sunt in gospodaria lor,etc etc Nota:un carnet de membru la AGVPS-ul din Cluj m-a costat de trei ori mai putin fata de cel din Sibiu.In plus,clujenii au reciprocitate cu judetele vecine.La munte in Apuseni,alta treaba interesanta:controalele le fac jandarmii montaniarzi(care nu au treaba cu autorizatia emisa de ocolul silvic,intreaba numai de permisul alb)iar padurarii nu mai controleaza deloc.legea prevede ca autorizatia sa fie emisa de padurari pe rau.Clujenii au legea lor,trebuie sa-i suni si sa-i cauti tu pe padurari.Pe rau au sistem obligatoriu,,prinde si elibereaza",taxa fiind la jumatate,dar daca iei autorizatia de la Directia silvica din Cluj(pe Bartok Bela) secretara n-a auzit de asa ceva si te taxeaza normal.Cu chitanta la pret neredus,corect ar fii sa poti pastra pestii prinsi.Haos ca anul acesta nu cred sa fii fost vreodata!Dar oricum o zi pe la Doda Pilii te face sa ierti si sa uiti toata brambureala in care traim.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de flydb » 21 Aug 2017, 12:32

Eu n-am inteles de ce ai alergat cu disperare dupa permisul de culoare alba? Permisul ANPA de culoare albastra era foarte bun pentru a pescui pe Somesul Cald la Doda Pilii, cu bon de la Romsilva. Permisul albastru nu este numai pentru Dunare si Marea Neagra ci si pentru apele neconcesionate catre asociatii. Somesul Cald, la Doda Pilii, este o apa neconcesionata fiind administrata prin delegare de Romsilva.

Cioban din Marginime
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 02 Iun 2016, 16:49

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Cioban din Marginime » 22 Aug 2017, 17:37

Desigur.Numai ca ei vor ,,deala alb,ca albastru e pentru mare".Nu spuneam ca-i haos peste tot?Si apoi ma duc sa ma relaxez,n-am chef de circ.Ma asteptam ca sibienii sa reactioneze la stilul asociatiei locale.

Cioban din Marginime
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 02 Iun 2016, 16:49

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Cioban din Marginime » 22 Aug 2017, 17:39

Si merg la Sic,asa ca e mai simplu cu permis de Cluj.

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de nickydarnico » 19 Noi 2017, 03:01

salutare la toti !!
mai este peste pe Olt ? :headbash: (zona noastra)
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Adrian SB » 20 Noi 2017, 22:35

Salut Nicky,
Da, este peste. Cine stie sa pescuiasca, prinde.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
nickydarnico
senior
senior
Mesaje: 396
Membru din: 07 Apr 2006, 17:56
Localitate: Sibiu/Cisnadie
Contact:

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de nickydarnico » 22 Noi 2017, 00:36

cam pustiu topicul :fluch
speram sa fie mai multa miscare, in vara am fost acasa si am lansat o invitatie la o partida de pescuiala.... 0 raspunsuri :lol1: :lol1: :lol1:
haideti sa-i dam viata dinou :respekt:
Hai vara !! hai!!!!!( poate la anu' )

Cioban din Marginime
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 02 Iun 2016, 16:49

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Cioban din Marginime » 19 Dec 2017, 10:24

Am intrat pesite-ul Asociatiei de pescuit si vanatoare din Sibiu.
Taxe pe 2018:
50 lei cotizatie
90 lei paza si...
2x 100 taxa ptr zi munca sau prestezi in conditiile lor
2x100 taxa pe 2017(daca nu ai platit)
Deci,abonamentul de la 140 la 540 lei.Aici e de comentat povestea cu taxa pe anul trecut.Nu au avut concesionata nici o apa,atunci....Nu e legala impunere retroactiva,nici o reglementare nu se poate aplica retroactiv.
Sunt curios care vor fi consecintele.
(anul trecut permisul la Cluj a fost 45 lei,in plus au reciprocitate cu judetele vecine.)

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14600
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de sorinB » 19 Dec 2017, 15:08

Nu stiu de unde ai scos 540 de lei...
Daca ai avut permis anul trecut si ai fost membru, si daca nu ai fost la ecologizari, daca platesti pana in 31 martie 2018, platesti 190 de lei.
Daca nu ai fost anul asta la nicio actiune de ecologizare, se plateste 50 lei/zi (2 zile).
Daca nu mergi nici in 2018, platesti in 2019 cand iti vizezi permisu ( 100 lei/zi, 2 zile)...

Cioban din Marginime
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 02 Iun 2016, 16:49

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Cioban din Marginime » 20 Dec 2017, 11:57

_____________________________________________________________________

COTIZATII pentru MEMBRII AJVPS SIBIU 2018:
1.Cotizatie membru -50 lei /an ,

2. Contributie pentru repopulari si paza fond piscicol – 90 lei / an

Membrii care au continuitate in AJVPS Sibiu si achita cotizatia pana la 31.03.2018 beneficiaza de 50 lei reducere din contributia pentru repopulare si paza fond piscicol.
Zilele de munca in folosul asociatiei in anul 2018 vor fi 2 obligatorii si vor avea contravaloarea de 100 lei /zi
Pentru cei care nu au efectuat zilele de munca in anul 2017, vor putea plati cotizatia pentru anul 2018 doar dupa ce efectueaza plata celor doua zile de munca la care nu au participat.

3. Copii sub 14 ani, precum si persoanele cu dizabilitati care necesita insotitor vor depune cererea tip si vor dobandii calitatea de membru fara contributii financiare

5 lei carnet membru (pentru membrii noi)
Textul e copiat de pe site-ul Asociatiei,ca sa nu fie discutii.
Spuneam ca plata e de la ...pana l...Suma maxima am gasit-o folsind un calculator.De aici a rezultat 540 lei.
Banuiesc ca cel care a comentat e angajat al Asociatiei,care nu vrea sa vada niste adevaruri:
1)Cotizatia e de 3 ori mai mare fata de alte judete.
2)Populari?Unde?
3)Controale?Unde ?La pod la Turnul Rosu?De doua ori pe an,duminica?In timpul prohibitiei?
4)Anul trecut nu au concesionat nici o zona.Dovada:nu au putut sa elibereze permise albe,in plus,vezi site-ul ANPA,cu apele concesionate.Normal ca nu mi-am vizat permisul,pentru ce,ca sa fiu membru,sa le asigur salariile?Atunci,de ce sa platesc retroactiV? Nici o lege nu se poate aplica ulterior.Ca si cum,nu ai circulat un an in Romania,fiind plecat la pescuit in Noua Zeelanda si nu ti-ai luat rovinieta ,te intorci ,vrei sa-ti cumperi rovinieta pe anul in curs si nu poti pana nu platesti si pe anul trecut!
5)Cate toplite sunt facute dupa '90 pe apele de munte?
6)Cate populari de pastrav sau facut in ultimii 30 de ani?
Lista poate fii mult mai lunga.

Si se intreaba ,,de unde 540 lei".Asta e problema?
Nu cotizatia e mare(comparativ cu alte tari,e neglijabila),dar nu se justifica deloc cu ce s-a facut sau cu ce urmeaza sa se faca.

Scrie răspuns