suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5740
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Zamfi » 06 Feb 2015, 14:09

Postul meu era ca urmare a celui plasat de miky .Intre timp a sarit repede irlandezul asta :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de pescuitorul » 06 Feb 2015, 14:16

miky scrie:Dle APSHD,... si Alex :

Daca vreti, sta in puterea voastra de a o rezolva problema asta... amiabil, simplu:
Nu trebuie decat sa luati legatura unul cu altul, sa discutati, eventual, in interesul cotizantilor vostri sa puneti bazele unui protocol de reciprocitate pe tema asta intre asociatiile APSHD si APS Sibiu (pe scrise nu pe vorbe), si... gata nemultumirile !
E drept ca legea nu va obliga, dar cu siguranta va permite,... trebuie doar sa judecati... constructiv !
Rezolvarea situatiilor de genul asta, nu pe forum se face !
Mai ramane intrebarea: face careva dintre voi primul pas oficial in aceasta directie ?
Sau altfel spus: dorinta si vointa... estem, sau nu ? :mrgreen:
Miky eu chiar nu am o problema.
Sunt chiar curios ce vrea sa afle despre mine. :shock:
Nu de alta dar am vorbit la telefon si nu mi s-a parut a avea o problema. Dar poate au probleme cu membrii lor, depinde ce i-au informat. :mrgreen:

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de miky » 06 Feb 2015, 14:23

Alex,
eu nu ziceam ca ai avea o problema,... dadeam si eu o idee ... no! Ma gandeam ca poate trecem/treceti si noi/voi la un ... next level ! :D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

ily
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de ily » 06 Feb 2015, 15:49

Daca analizezi un pic situatia cu reciprocitatea e bine dar e si rau.e bine ca mai pescuim si noi pe alte garle,dar aici apare o alta intrebare,acele garle mai au peste?la noi cat de cat sa mai fac controale fata de valcea si brasov unde e tara lui papura voda.suntem satui de parasutistii si plasarii nostri ca mai sunt,nu au disparut de tot dar sa mai vina si altii dupa ce au golit apele lor? anul trecut niste baieti din arges intindeau plase.nu am nimic cu nimeni nici din brasov si nici din valcea,sunt pescari cu care am pescuit de multe ori pe aceste ape dar trebuie sa se faca si o selectie si cred ca plata abonamentelor in sibiu ar fii un criteriu.daca am jignit pe cineva il rog sa ma scuze dar cred ca fiecare trebuie sa faceti doar o mica parte din ceea ce sa facut la sibiu.nu ii ridic in slavi pentru ca se poate mult mai mult dar este de apreciat ce au facut pentru apele care le administreaza.

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de ticairlandezu » 06 Feb 2015, 15:54

Sunt si astfel de oameni in Sibiu :?: :roll: ....uf,uf,uf :wallbash:

ily
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de ily » 06 Feb 2015, 17:26

ticairlandezu scrie:Sunt si astfel de oameni in Sibiu :?: :roll: ....uf,uf,uf :wallbash:
Sunt,cred ca destul de multi,pentru ca in acest topic (si nu doar aici) ne-am certat cu cei de la conducerea filialei,ne-am spus parerile si tot ce am avut pe suflet de cate ori am avut ocazia si poate din aceasta cauza au mai facut si ei cate ceva spre deosebire de altii care aduna doar cotizatiile.pe langa cei din alte judete care pana acum isi plateau cotizatiile la sibiu vor mai veni si altii daca e moca.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de adiwolf » 06 Feb 2015, 22:11

pt ily si ceilalti pescari cotizanti din Sibiu inclusiv reprezentatul lor pe aici, alex sau pescuitorul.
considerati perfect normal si legal si va simtiti foarte indreptatiti sa percepeti si sa primiti o plata a unor asa zise servicii prestate de dumneavoastra si comunitatea dumneavoastra de pescari din partea unor alti pescari nemembri sau care nu fac parte din aceeasi asociatie.
desi se pot face extrem de usor intelegeri si protocoale care sa fie in favoarea tuturor pescarilor membri ale diverselor asociatii din diverse localitati de pe teritoriul acestei tari, acestea nu se fac din diverse motive, in special din motive pecuniare dar si din mandrie si patriotism local prost inteles.
nu de putine ori am vazut si am avut discutii pe tema aceasta cu diversi pescari si trebuie sa recunosc ca cei din Sibiu sunt cei mai vehementi, ba unii dintre ei au trecut si la amenintari voalate si de prost gust, reprosand ca ei platesc cele mai mari taxe de pescuit percepute de o asociatie de pescuit din tara si cu ce drept vin altii pe zona lor sa pescuiasca?!!!!
domnilor, pana una alta Sibiul nu s-a mutat din Romania si desi unii o doresc cu ardoare, nici nu se va mai muta vreodata, iar atuncea cand mergeti si pescuiti pe zone deschise pescuitului comercial asa cum sunt cele de pe Olt de la Valcea si pana la Dunare sau Delta, cu cine mai faceti reciprocitati si cui platiti taxe de acces pe malul Oltului?!!!
adica, mai pe intelesul tuturor, noi sa va platim taxe sau sa stam dracului acasa sa nu va deranjam sa nu va furam cumva pestii, dar voi sa puteti pescui oriunde si oricum fara nici un fel de taxa sau obligatie!
de ce?! pentru ca asa a decis ANPA si alte minti luminate?! (ily, dragule, poate nu stiai dar de la Sibiu in jos, pe tot cursul Oltului nu se plateste nici o taxa de pescuit de catre nimeni, doar acel permis ANPA obligatoriu, conform legilor)
considerati ca este normal si moral acest lucru?!
nu va obositi sa raspundeti, cunosc opiniile voastre deja, din pacate.
un lucru doar va mai spun, am pescuit si voi pescui in continuare in judetul Sibiu, pentru ca iubesc aceste locuri si spre fericirea mea inca mai am cativa prieteni aici pe care ii apreciez si ii stimez, iar din consideratiune pentru ei, voi incerca sa respect pe cat posibil legile si obligativitatile locului, dar sa stiti ca Sibiul este si ramane tot in ROMANIA, respectarea legilor si moralitatea sunt cumva strans legate si nu s-au inventat aici (chiar daca a-ti oferit un presedinte pe care l-am votat :) )
va doresc fire intinse, minti deschise si luminate pentru anul 2015!

p.s. si data viitoare, nu mai furati fraghia de pe diguri :wallbash: :lol: :lol:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

ily
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Feb 2011, 15:15
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de ily » 06 Feb 2015, 22:26

Niciodata nu am fost si nu voi fii impotriva ca cei ca tine si ca Rizea sa veniti si sa pescuiti aici,dar daca va fi moca vor veni si alti care nu sunt tocmai "pescari".

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Tavi » 06 Feb 2015, 22:41

adiwolf scrie: domnilor, pana una alta Sibiul nu s-a mutat din Romania
Din pacate.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8228
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de dan bobei » 06 Feb 2015, 23:37

Tavi scrie:
adiwolf scrie: domnilor, pana una alta Sibiul nu s-a mutat din Romania
Din pacate.
Mandria asta nu are nici o treaba cu pescuitu'
Pana una-alta, le propun celor de la filiala sa intensifice contoalele in perioada prohibitiei pe la hidrocentrala de la Scorei, pentru a nu mai auzi ce am auzit anul trecut... Daca nu stiti despe ce e vorba puteti sa ma intrebati - 0741535956.

Scrie răspuns