suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Albuletu Alexandru » 24 Oct 2014, 12:46

danstiucaru scrie:ma inspaimanta cevaaaa...
in ultima luna sunt cel putin 5 care sau apucat de spiningarit
brrrrrrr
dati domle pe caras!!!!!ca mere de bubuie :D


sincer, mai razand mai glumind, chiar am observant ca tot mai multi incep sa de la rapitor. nu pot spune neaparat ca s-au apucat de spinning pentru ca daca nu prind peste cu alea 2-3-5 vb pe care le au scot batul de pluta sau in cel mai rau caz batul de parasuta.
ceea ce ma ingrijoreaza mai tare e faptul ca desi au 3 naluci si nu stiu ce sa faca cu ele de multe ori ocupa locurile bune sau se baga cu japca peste tine cand vad ca prinzi ceva.
e foarte frustrant sa ajungi intr-un loc si sa vezi ca bate avatul, dar nu poti da dupa el ca s-au pus pescari acolo care incearca sa-l prinda cu voblere de stiuca/somn si invers.
nu de putine ori ajungeam la pescuit si eram inconjurat de stationaristi, care dupa ce vedeau ca am prins 1-2 pesti scoteau repede din rucsac/geanta/ traista un vobler il puneau pe telescopica si hop! calare pe mine.
a nu se intelege gresit: nu am nimic impotriva pescuitului umar la umar cand ne cunoastem sau cand macar persoana de langa mine stie ce face, dar in momentul in care ne incurcam, dam unul peste altul din cauza nestiintei, cand ma intorc cu spatele sa scot ancora din gura pestelui sau sa-l pozez imediat te pui in locul meu si ma mai si inebunesti cu intrebarile atunci ma deranjeaza.

si stiu ca nimeni nu s-a nascut invatat, dar macar de s-ar apuca serios de spinning ar fi ceva. ar si invata cum sta treaba, unde , cand si cu ce sa dai si cum sa nu-l incurci pe atul.
dar de cele mai multe ori pescuitul la spin e doar ca alternativa
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de sorinB » 24 Oct 2014, 14:22

Numai in ultimele 2 sapt am "convertit" 2 persoane la spinning, ce e frumos e ca au si prins niste stiuci babane, astia nu mai au scapare, gata. :)
Deja se intereseaza de cat mai multe naluci... :)

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de danstiucaru » 24 Oct 2014, 15:47

asadar ,deci, dragi pescari(.....)
a venit iarna si geru....mai stati ma fratilor acasa la gura sobei(ma rog,caloriferului) si lasati pescuitul ca va raciti ,cheltuiti bani pe medicamente....
lasati,lasati......nu mai mergeti bre ca a venit frigu si nu mai trage pestele

alexh
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 11 Oct 2014, 01:21
Localitate: Sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de alexh » 24 Oct 2014, 18:55

Se vede ca unii aveti un of vechi... Eu unul nu cred ca am suparat pe cineva cu faptul ca m-am bagat peste locul lui "norocos".
Cu toate ca de un an si putin m-am apucat de spinning, am avut deja aprox 60 iesiri, fara succes insa. Forumul asta il citesc chiar de dinainte sa imi iau batul de spin, insa doar acum m-am inregistrat. Poate ca pe cativa din voi deja i-am si intalnit pe balta si de asta ma gandeam ca puteam sa ne cunoastem si aici.
Inca o data sper ca nu sunteti suparati din cauza mea, ci va refereati la general. Nu de alta, dar toti sunt incepatori la ceva, la un moment dat.

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Albuletu Alexandru » 24 Oct 2014, 21:15

alexh scrie:Se vede ca unii aveti un of vechi... Eu unul nu cred ca am suparat pe cineva cu faptul ca m-am bagat peste locul lui "norocos".
Cu toate ca de un an si putin m-am apucat de spinning, am avut deja aprox 60 iesiri, fara succes insa. Forumul asta il citesc chiar de dinainte sa imi iau batul de spin, insa doar acum m-am inregistrat. Poate ca pe cativa din voi deja i-am si intalnit pe balta si de asta ma gandeam ca puteam sa ne cunoastem si aici.
Inca o data sper ca nu sunteti suparati din cauza mea, ci va refereati la general. Nu de alta, dar toti sunt incepatori la ceva, la un moment dat.

ai inteles gresit...
nimeni nu a facut referire la tine :wink:
si nici eu, nici dan, nici altii nu avem nimic personal cu nimeni. fiecare este liber sa faca ce vrea, sa pescuiasca cum si unde vrea., sa-si aleaga ce stil de pescuit vrea sau sa si-l schimbe pe parcurs.

daca ai citit cu atentie mesajul meu anterior, in finalul lui, am spus destul de clar ca stiu ca nimeni nu s-a nascut invatat ( in traducere libera: stiu ca toti am fost incepatori si nu am nimic cu ei), implicit cu tine si ca ar fi bine ca sa se apuce serios de spinning ca asa ar invata ...
fapt ce demonstreaza clar ca iarasi nu m-am referit la tine, ca, din cate am inteles din postarile tale de mai devreme, tu te-ai apucat serios de spinning.

eu am ceva cu cei care pescuiesc la spinning ca alternative de avarie din cauza mai multor aspect:
1. in primul rand nu respecta rapitorul (ca sa intelegi ce vreau sa zic: un spinner inrait care practica acest stil de ceva ani incepe sa invete sa mai elibereze un peste, sa nu retina sub masura legala, sa nu duca cu sacul acasa asta ca sa aiba ce prinde si alta data. unul care pescuieste la rapitor doar ca a vazut ca stationarul nu merge si ca a vazut ca se prinde rapitor azi sau intr-o anumita perioada nu iarta nimic. daca prinde o marlita de 600 g, daca ia un avat la 500 g, un salau de 300, un somn la kil cum sa nu-l tina ca doar sunt mai mari decat toti carasii, platicile etc. pe care le-a prins tot anul. un spinner stie ca rapitorii mai sus enumerate la greutatea aia sunt in primii ani de viata si ca daca insista cu siguranta va prinde mai mare). o data cu trecerea timpului inveti sa-ti respecti mai mult partenerul de pescuit mai ales cand vezi ca acesta se imputineaza pe zi ce trece.
2. unspinner stie ca nu exista locuri norocoase, ci locuri propice/potrivite pentru anumiti rapitori asa ca nu se duce sa pescuiasca la avat pe loc de stiuca, sau salau pe loc de clean (aste sunt niste exemple mai mult sau mai putin potrivite, dar le-am dat ca sa intelegi clar ce vreau sa spun) si nici el sa nu prinda si nici altii care poate ar prinde dar nu au loc sa de de el. unul care da doar asa din cand in cand face lucrurile aste nu neaprat din rautate, ci din nestiinta.
exemplele pot continua, dar mi-e lene sa mai scriu.
insa, inca o data iti spun ca nimeni nu a facut referire la tine :D
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5740
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de Zamfi » 24 Oct 2014, 21:23

1. in primul rand nu respecta rapitorul (ca sa intelegi ce vreau sa zic: un spinner inrait care practica acest stil de ceva ani incepe sa invete sa mai elibereze un peste, sa nu retina sub masura legala, sa nu duca cu sacul acasa asta ca sa aiba ce prinde si alta data. unul care pescuieste la rapitor doar ca a vazut ca stationarul nu merge si ca a vazut ca se prinde rapitor azi sau intr-o anumita perioada nu iarta nimic. daca prinde o marlita de 600 g, daca ia un avat la 500 g, un salau de 300, un somn la kil cum sa nu-l tina ca doar sunt mai mari decat toti carasii, platicile etc. pe care le-a prins tot anul. un spinner stie ca rapitorii mai sus enumerate la greutatea aia sunt in primii ani de viata si ca daca insista cu siguranta va prinde mai mare). o data cu trecerea timpului inveti sa-ti respecti mai mult partenerul de pescuit mai ales cand vezi ca acesta se imputineaza pe zi ce trece.
Frumos spus! :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

alexh
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 11 Oct 2014, 01:21
Localitate: Sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de alexh » 25 Oct 2014, 07:09

Eu am inteles, ce trebuie si cum trebuie sa procedez pt viitorul nostru in pescuit. Sper insa sa inteleaga si altii. Multumesc.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de danstiucaru » 25 Oct 2014, 07:37

si eu ma refer la chestiune in general nu la cineva anum si glumesc serios cand zic sa stea pescaru acasa ca a venit frigu
nu stati acasa.....mergeti la crasma 8)

chrisfisher
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 25 Iul 2010, 21:45

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de chrisfisher » 25 Oct 2014, 18:54

alexh scrie:Se vede ca unii aveti un of vechi... Eu unul nu cred ca am suparat pe cineva cu faptul ca m-am bagat peste locul lui "norocos".
Cu toate ca de un an si putin m-am apucat de spinning, am avut deja aprox 60 iesiri, fara succes insa. Forumul asta il citesc chiar de dinainte sa imi iau batul de spin, insa doar acum m-am inregistrat. Poate ca pe cativa din voi deja i-am si intalnit pe balta si de asta ma gandeam ca puteam sa ne cunoastem si aici.
Inca o data sper ca nu sunteti suparati din cauza mea, ci va refereati la general. Nu de alta, dar toti sunt incepatori la ceva, la un moment dat.
Departe idea de a se fi facut referire la tine.Tu esti unul din cei care vor sa invete nu unul pentru care spinningul e o alternativa in anumite circumstante.bafta la invatat ,mai bine zis la furat meserie ca sincer sa fiu, mare branza nu o sa afli pe aici .motivele le vezi si tu.si sunt 100 % de acord cu cei ce nu dezvaluie din secrete inclusiv cu spusele lui Alex A.

alexh
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 11 Oct 2014, 01:21
Localitate: Sibiu

Re: suntem si Sibieni ?

Mesaj de alexh » 25 Oct 2014, 19:01

Azi am vrut sa merg la crasma, insa nu stiu cum se face ca am nimerit la balta. :D Inca o partida de spinning fara peste, insa am mai descoperit cateva locuri frumoase. Oricum nu aveam asteptari mari pt azi; cand am plecat de acasa era 9:00 si afara erau 3 grade, iar la 18:00 cand am incheiat au fost 5,5 grade, pe langa asta a batut vantul destul de tare.

Scrie răspuns