suntem si Sibieni ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 17 Iul 2007, 12:23

liliacul007 scrie:Da, si eu sunt de acord cu tine la faza asta.......puietul e din ce in ce mai putin......apropo' de 1000000000000 de obleti......puiet de obleo' e plin peste tot, ala chiar il vezi.........deci SE REPRODUCE BINE........la caras e parca din ce in ce mai dificil....si nu cred ca e neaparat rapitorul de vina :lol: , poate mai degraba conditiile de mediu, din ce in ce mai diversificate.... :x :x :x , si aici includ atat poluarea cat si manifestarile meteorologice , seceta :shock: sau inundatii :x , braconaj " pana la cel mai mic pestisor "... :( :( :(
Si mai sunt apoi cei cu baltile private care speculeaza acest sector de " peste mic" :shock: :shock: :shock: , pentru ca puietul gratis e o investitie de viitor profitabila , care are costuri relativ scazute !!!
al dreq caras de care vorbiti voi, anu trecut stiu cel putin 10 partide in care sau prins peste 15 kg de caras la 2 bete (una chiar la Scoreiu si sa lasat si cu un crapone), si chiar si anu asta, ma rog cel mai bine am auzit de 12kg la pluta ptr anu asta , de cand nu mai profesez in domeniu nu prea mai sunt interesat, ii asa de oxigenata apa sub baraj ca stau toti obletii in suprafata si nici macar p*** de avatz nu mai ataca acolo, dar va las pe voi sa faceti calculele daca io nu mis stationarist :lol: , necazu ii altu, am scapat un marlan trecut de kil la roata si unu pe la 2 kg la popper, aista o dat pe langa (clasic) , apoi sosmonu na raspuns la apel si din toata afacerea mam ales cu un clean (pe post de drill ca iam facut vant porma) la 700 gr la rattlin la 12 noaptea :cry: ca dupaia iar au oprit apa si canci pestanum pe imensa balta numita Olt

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 17 Iul 2007, 14:09

am 3 sapt de concediu..care zice k il tine la o iesire cu cortu???

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 30 Iul 2007, 11:28

Am fost in w-end pe olt, in zona Porumbacu.Am luat o mirla la 0,7 kg si o stiuca la 2-2,5 kg.Am dat din barca, ocazie cu care am fost luat la tinta de un "crapar", care ma momea cu boilesuri. Pentru el, imperialistii aia care-si permit barca cu motor, sigur baga plase :D.
Apa era calda, trasaturi am avut doar dimineata, inainte sa rasara soarele.

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 30 Iul 2007, 11:41

@horacleus Pana nu dau cu plumbii sau nu trag cu prastia nu e rau. Cu barca si cu motorul meu (20cp) acesta a fost inceputul dupa care au inceput sa se limiteze doar la injuraturi si semne obscene.Ce sa faca si ei in timpul lor liber , ca peste nu prind, nevestele si copii nu sunt prin preajma sa-i streseze, isi varsa si ei necazul din sticla cu "rom la jumate" pe cei care le trec prin fata cu barca ! Atata pot atata fac sa le fie de bine . "Cainii latra caravana trece" Poate altadata cand o sa ne vizitezi sa fie mai bine...?!

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 30 Iul 2007, 11:53

Cu prastia tragea :D , acuma ca mi-ai zis de plumb, ma trec fiori, eu credeam ca au doar boiles. :shock: :D .Dar ala a fost doar 1 si probabil baut si frustrat cum ai spus, in general pescarii erau ok.

Avatar utilizator
liliacul007
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 23 Sep 2006, 11:38
Localitate: SIBIU

Mesaj de liliacul007 » 30 Iul 2007, 13:49

Am fost si eu in weekend la Gura Raului, in coada lacului......dar mai mult la picnic decat la peste... :))
Am muscarit un pic pe acolo, cativa clenisori feroce si cam atat:shock: ..........
Poate alta data........dar cel putin acolo nu e caldura si nebunia de pe Olt, nu a dat nimeni cu boilessuri in mine :) :) :)

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 31 Iul 2007, 18:46

deci trebe sa ma gandesc inainte sa imi iau barca :D .eu am fost tot pe olt la scorei si nu am vazut pescari asa cum erau odata :shock: , mai bine asa cu liniste 8) .capturi personale un biba la marma si ceva somotei cam atat ,atacuri de salau, avat zero :( ,dar in schimb apa era calda numai buna de o baie 8) ,poate sa puna botul sapt asta dupa ploile astea, sa dea d-zeu :roll:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 14 Aug 2007, 07:31

Salutare! Stie careva cum mai e Oltul in zona Porumbacu-Scorei?
Mersi :wink:

ps-stiti ceva, s-a mai luat vreun somn mai rasarit pe acolo, mai de curand?

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 14 Aug 2007, 15:24

eu nu sunt din sibiu dar as face o iesire in zona la un avat.stiti cumva,acum dupa ploile astea mananca?oltul nu s-a tulburat dupa repriza asta de ploaie?mersi

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 14 Aug 2007, 19:19

Oltul e curat(astazi) dar de avat nu cred ca o sa dai.Pikeman daca are ceva vesti despre avat(incearca un MP)

Scrie răspuns