Pescuitul, o lume a contrastelor

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de audumbre » 02 Dec 2012, 16:23

Mister Fisherman scrie:In Bucuresti nu sunt momentan decat trei asociatii mari si late :APC 21 care administreaza lacul Snagov , APS Bucuresti care adminiostreaza Calnaul si Neajlovul si AVPS Acvila care administreaza raul Colentina
Si mai sunt vreo doua parca , dar care au doar filiale in Bucuresti . Singura de care am auzit ca a mai miscat cate ceva este APC 21 , dar tot ce face se rezuma la lacul Snagov si la proprii membri ...si nu cred ca poate sa rezolve "problemele" ridicate de dvs
Uite , bine ca exista una care mai misca ceva.
Decat celelalte care nu misca nici daca adie vantul , este de preferat sa o alegem pe cea mai buna. :wink:
In primul rand face ceva pentru un LAC , care pana sa-l administreze ei nu misca nimeni o frunza. Ei au actiuni impreuna cu politia , plase scoase , etc. Deci au facut ceva . Restul ? Speram ca-i vor urma exemplul. Doamne ajuta! :respekt:
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 16:28

...m-am lamurit
...Sangovul este administrat de "APC 21" si cluburile din care este alcatuita asociatia se pare ca fac treaba buna
...in cazul acesta : Felicitari !

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de audumbre » 02 Dec 2012, 16:31

Da . In plus nu percep nicio taxa in plus in afara de permisul ANPA. :idea:

pentru asta merita :respekt:
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de Mister Fisherman » 02 Dec 2012, 17:07

Este foarte bine ca o asociatie se preocupa de apa pe care o are in administrare , cu siguranta ca acest exemplu trebuie urmat si de restul asociatiilotr la nivel national ...
Dar ce facem cu Dunarea si restul apelor neconcesionate care au devenit "raiul" plasarilor , electricienilor si parasutistilor ... de acestea cine ar trebui sa se ocupe ?

Sper ca nu trebuie sa ajungem la "solutia" propusa de dl Zavera :wink:
Nu stiu daca asociatiile sunt solutia, probabil ca sunt destule care nu fac decat sa incaseze cotizatii, dar alternativa nu este decat sa privatizam totul, si Dunarea, si Delta, si lacurile de baraj, si raurile de munte.
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de zavera » 02 Dec 2012, 19:09

old_radu scrie:...m-am lamurit
...Sangovul este administrat de "APC 21" si cluburile din care este alcatuita asociatia se pare ca fac treaba buna
...in cazul acesta : Felicitari !
1. Aveţi dreptate, trei ani nu sunt mulţi, dar sunt destui pentru a îmbunătaţi, cat de cat, lucrurile. Poate pana in 2009 nu eram eu suficient de atent la unele lucruri, dar, parcă nu era atata devastare prin braconaj, nu erau atatea scandaluri, atatea nemultumiri.
Viaţa era mult mai ieftină, oamenii îşi permiteau mai multe ieşiri la pescuit, iar lacomia nu era atat de mare.
N-am ajuns încă la Dunăre ca să fac comparaţie, dar înainte de plecare am fost de cateva ori pe langă Giurgiu şi am prins mai mereu peşte frumos. E drept, alţii în jurul meu prindeau mult mai bine, dar eu venisem hotărat să mă perfecţionez, pentru că pescuitul pe "sălbatic" pare o provocare mai mare decat cel practicat in bazine populate.

2. Aţi ghicit care este asociaţia. Nişte prieteni, cu care am fost recent la Periprava, sunt membri acolo şi sunt mulţumiţi.
Am înţeles că toţi din conducere sunt voluntari 100 %, ceea ce mi se pare onorabil, ca fac eforturi cu Snagovul, ca organizeaza si anumite iesiri prietenesti la Dunare (ocazie pentru mine sa invat cate ceva).
Pacat ca nu exista si in Pitesti asa ceva, dar nici Bucurestiul nu-i departe.
Sa vedem ce va fi ! Oricum, eu ma voi oferi voluntar pentru patrulari la Snagov, cu logistica proprie, de fapt a tatalui meu (masina + barca cu motor + peridoc).
Sper ca nu voi fi dezamagit !

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de audumbre » 02 Dec 2012, 19:18

zavera scrie:Sper ca nu voi fi dezamagit !
Depinde ce asteptari ai dar eu zic ca nu vei avea parte nici de cea mai mica dezamagire. :wink:
Oamenii din APC21 sunt mai mult decat ok.
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de zavera » 02 Dec 2012, 19:20

[quote="Mister Fisherman"]Este foarte bine ca o asociatie se preocupa de apa pe care o are in administrare , cu siguranta ca acest exemplu trebuie urmat si de restul asociatiilotr la nivel national ...
Dar ce facem cu Dunarea si restul apelor neconcesionate care au devenit "raiul" plasarilor , electricienilor si parasutistilor ... de acestea cine ar trebui sa se ocupe ?

Sper ca nu trebuie sa ajungem la "solutia" propusa de dl Zavera :wink:


Nu propun solutia asta, dar, intre a lasa sa se distruga totul si alternativa, adica a-i cointeresa pe unii, deveniti concesionari pe termen foarte lung, probabil ca se va ajunge si aici. Numai sa nu fie prea tarziu, pentru ca s-ar putea sa nu se gaseasca
concesionari care sa riste bani (cred ca plata anuala se numeste redeventa, dar nu sunt sigur).
Iar cei care se vor hotara sa investeasca, vor lua sapte piei de pe pescar, de dragul profitului.

PS - Zavera, pur si simplu, fara "domnul" :)

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 19:43

zavera scrie:
...Aveţi dreptate, trei ani nu sunt mulţi, dar sunt destui pentru a îmbunătaţi, cat de cat, lucrurile...
...pescuitul pe "sălbatic" pare o provocare mai mare decat cel practicat in bazine populate.
...amice , in ultimii 3 ani a aparut "marea CRIZA" si in consecinta sau cam dus dracului si ultimele lucruri bune ce mai erau , inclusiv in zona pescuitului
...aici cu "pescuitul pe salbatic" , m-ai nimerit , dar cred ca asta ar fi un subiect aparte de dezvoltat
...in rest , cu voluntariatul si patrulatul cu logistica proprie : Avelo bahtalo !

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de adiwolf » 03 Dec 2012, 21:30

Nu stiu daca asociatiile sunt solutia, probabil ca sunt destule care nu fac decat sa incaseze cotizatii, dar alternativa nu este decat sa privatizam totul, si Dunarea, si Delta, si lacurile de baraj, si raurile de munte.
Atunci, va fi poate si peste, vor fi si conditii de pescuit ! Dar vor fi si cheltuieli, chiar mai mari decat cele pentru o partida de golf. Cine a fost la Periprava, unde proprietar este un domn din Franta, stie despre ce vorbesc !
Mister Fisherman scrie:Dle Zavera , se pare ca ati omis un lucru esential in expunerea dvs , si anume ca :
Pescuitul este o AFACERE din care, inca, se mai scot bani frumosi , bani de care vor sa profite cat mai multi
Restu' cu pescuitul recreativ , sportiv , braconaj , asociatii , federatii , binele pescarilor sau interesul personal , cei care platesc sau nu platesc taxe si permise hobby exclusivist , cine are dreptul sa pescuiasca si cine nu , cine trebuie sa administreze apele publice si cine nu etc ... nu sunt altceva decat "variatiuni pe aceeasi tema " :wink:
Pescuitul se invarte in jurul banului :D


din punctul meu de vedere, citatele de mai sus reprezinta "esenta" pescuitului pe plaiurile mioritice
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

pescarulsportiv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 04 Dec 2012, 17:04

Re: Pescuitul, o lume a contrastelor

Mesaj de pescarulsportiv » 04 Dec 2012, 17:10

Simplu poti pescui legal in toata romania daca respecti legislatia si oamenii care au investit ca sa ne facem noi placerea, microbul respectiv.
Gasesti articole pe http://www.rapitori.ro :lol1:

Scrie răspuns