PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de miky » 17 Noi 2012, 23:58

Mister Fisherman scrie:...dar gura noastra cand are voie sa "mance" si ea un peste prosspat ?
Numai gura cooperastivei are voie sa "mance" peste proaspat pe la chiolhanuri ?
Am inteles !
Deci poezia si puritatea se intind fix pana la juvelnicul fiecaruia, mai mult sau mai putin gol, dupa noroc ! Cand vine vorba de cele 5 kile de peste pe care legea, din fericire, ...le permite spre retinere, poezia se transforma instant in proza, si puritatea devine ... reality show ! :lol:
Iar "Cooperativa", trebe condamnata, desigur, pentru ca vrea sa manance ea tot pestele, luindu-l si pe ala care ne revine noua ... prin lege ! :lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de zavera » 18 Noi 2012, 09:06

Sunt mai nou pe forum, nu am cine stie ce experienta de pescar sau de moralist la cei aproape 23 de ani.
Totusi, cred ca respectarea legii si a regulamentelor de pescuit reprezinta esentialul.
Adica mergi la pescuit, te relaxezi, reţii peştele atat cat îţi este permis şi-l mănanci sau îl dăruieşti. Nu văd nici o problemă, mai ales că pe bălţile private plăteşti atat taxa pentru relaxare, cat şi contravaloarea unei cantităţi de peşte.
Iar în apele publice, unde se amestecă pescuitul sportiv cu cel comercial sau cu braconajul, ce trebuie să fac ?
Sa eliberez tot pestele, apoi sa trec pe la magazin si sa cumpar peste prins cu plasa, in aceeasi apa si trecut prin mainile unui lant de afaceristi ?
De ce ?
Atata timp cat respect legea la toate capitolele, ce trebuie sa fac, pentru a manca un peste ? Sa-i finantez pe cei care, de dragul banilor, fac jaf si exploateaza nemilos apele publice ?
Am vazut ca la magazin, toti pestii sunt "de Dunare". Pai, daca prind un crap de 4 kg si vreau sa-l mananc, ce fac ? Il eliberez si merg la piata de peste si cumpar alt crap de Dunare, tot de 4 kg ?
Nu mi se pare logic !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de rcorbu » 19 Noi 2012, 20:47

Am cunoscut, acum 30 ani, un om care pescuia pentru hrana aproape zilnica, mai avea si cateva gaini prin batatura.
Acel om m-a introdus intr-o lume frumoasa care m-a captivat si anume pescuitul.
Interesant este faptul ca desi era sarac, nu avea nici permis dar era cunoscut de cate cei de la AJVPS Buzau si treceau cu vederea, se rezuma la 2-3 scobari pe partida, chiar daca putea sa prinda de 10x pe atat.
Avea o undita din lemn de alun fara monturi complicate, o pluta din cocean si carlige capatate de pe ici pe colo.
Timpul a trecut, eu am crescut mi-am luat permis, scule dar mergeam la pescuit ca sa prind tot ce mica, am avut zile cu cate 20 scobari, semn totusi ca nu mergeam la pescuit pentru relaxare sau a admira natura ci pentru satisfacerea unei nevoi interioare aproape animalice.
Deabia acum, dupa multi ani incerc sa devin ce era nea Gheorghe si anume un pescar care sa respecte pestii si sa ia doar ce are nevoie.
In concluzie pentru mine pescuitul a reprezentat si satisfacerea unei pofte sadice darpe care in ultimul timp incerc sa o transform intr-un hobby dar cu scopul de a ma bucura de o iesire in natura si de a incerca metode noi sau a le imbunatatii pe cele stiute.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de rapace » 22 Dec 2012, 10:46

pescuitul in romania in genere este un pescuit de "foame" sunt un pescar care bat apele naturale ale romaniei si pot sa spun ca am vazut mai multi pescari in romania care pescuiesc de foame decat cei care pescuiesc de placere........chiar de nu ar recunoasteo ....atata timp cat majoritatea fac calculul in cantitate de peste prinsa versus investitie material de pescuit...atata timp cat retii o captura de marlita sub 30 de cm nu cred sa fie un pescuit de placere.......eu unu retin pestii ce depasesc 500 de gr ,dandule sansa de a se reproduce macar o data iar ceea ce nu imi trebuie mie personal donez prietenilor sau rudelor...cat despre capturile mari le retin chiar daca sunt reproducatori nu sunt de acord ca pescuitul sportiv duce la saracirea faunei piscicole din apele naturale si nu vad ce motiv asi avea sa eliberez o stiuca prinsa in decembrie sau ianuarie de peste 4 kg a carei icre le iubesc .......sa fac ce ?sa ma duc la carefour sau la obor pt a plati 250 ron pe kg ?....cred ca marea problema cu reproducerea pestilor vine de la braconaj si in special de la curent nu stiu cata lume a prins avat sau salau in august piscati de curent cu icrele piatra in ei ........asa ca eu retin si dau mai departe pt cei ce nu stiu a prinde ..cand mai reusesc si eu sa prind ceva :headbash: :lol1: :lol1:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de grizzly » 26 Dec 2012, 22:17

rapace scrie:eu unu retin pestii ce depasesc 500 de gr ,dandule sansa de a se reproduce macar o data
dupa mari eforturi de a-ti intelege gramatica, am ramas cu o intrebare. crezi ca stiuca, salaul sau somnul de 500 de grame au depus?

pescar94
senior
senior
Mesaje: 446
Membru din: 16 Mai 2012, 20:07

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de pescar94 » 27 Dec 2012, 07:58

La mine pescuitul este un mod de relaxare,un hobby deoarece imi place foarte mult,acolo ma duc cand vreau sa simt putina adrenalina si aer curat,pe langa faptul ca ma duc la vanatoare mai mult decat la pescuit,dar pescuitul are alta atractie ,nu stiu de ce...

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de rapace » 29 Dec 2012, 16:33

grizzly scrie:
rapace scrie:eu unu retin pestii ce depasesc 500 de gr ,dandule sansa de a se reproduce macar o data
dupa mari eforturi de a-ti intelege gramatica, am ramas cu o intrebare. crezi ca stiuca, salaul sau somnul de 500 de grame au depus?
stiuca si salaul cu siguranta su depus.....nu si somnul in cazul lui nu retin mai mic de kg

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de grizzly » 29 Dec 2012, 17:24

te inseli domnule. mai pescuieste un pic si mai vedem dupa. stiuca trebuie sa aiba cam 4 ani pentru a depune icre, iar asta inseamna peste 750 de grame. salaul atinge si el maturitatea sexuala pe la 4 ani, moment in care are deja cam 1 kilogram greutate. in plus de asta, la prima depunere pestii au un numar redus de icre sau lapti, care se concretizeaza in sanse foarte mici pentru unul dintre alevini sa ajunga la maturitate. ce faci tu aci e sa te minti singur ca le dai o sansa pestilor.

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de rapace » 29 Dec 2012, 18:03

o stiuca de 4 ani eu cred ca are mai mult de 500 de gr ......... stiuci de 500-600 de gr am dus acasa si le-am gasit cu icre in formare in perioada de toamna tarzie iar in primavara am prins la aceeasi talie fara icre..........sa inteleg ca icrele acelea au disparut asa fara urma si ca ele de fapt nu au depus ci doar s-au evaporat despre salau argumentul ramane acelasi salai de 600-700gr inainte de depunere tineau icre .....daca ai alte cunostinte te rog impartasestele si cu mine chiar ma intereseaza subiectul

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: PESCUITUL = SPORT , HOBBY SAU ACTIVITATE DE SUBZISTENTA

Mesaj de rapace » 29 Dec 2012, 18:12

ps .taliile minime de capturare ce le gasesti in permisul de pescuit sunt legate de acest aspect al taliei minime pt ca acel peste sa fi reusit macar odata sa se reproduca .....deci daca tu ai alte informatii ar fi mai bine sa iti reverifici sursa asa ca ..........spor la treaba si app cate icre depune o stiuca de 500 de gr? si in primul an de reproducere cat la suta are sansa de supravietuire ? nici macar un alrvin din 40-50000 de oua depuse .....mai chiar asa sa fie

Scrie răspuns