...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de zavera » 29 Dec 2012, 14:54

Treburile par destul de clare, după atatea dezbateri.

1. Legea obligă fiecare pescar să deţină permis ANPA, pentru a putea pescui în ape publice. Dar, în realitate, permis îşi scot doar mai puţin de o treime dintre pescari. Motivele ? Diverse.
Că statul, respectiv ANPA nu populează apele, că nu combate braconajul, că nu face controale, că pensionarii pescuiesc gratis şi ocupă locurile, că în urma ieşirilor la pescuit rămane mizerie, că alţi pescari bagă tot în traistă (întotdeauna "alţii", evident).

2. În asociaţii nu intrăm, pentru că pretind cotizaţii. Iar dacă intrăm, intrăm pentru mici servicii (procurări de permis ANPA, PG-uri, etc). Şi o alegem, evident, pe cea mai ieftină.
Deranjează faptul că la unele asociaţii, cei care muncesc acolo iau salariu. Dar nu intrăm nici acolo unde se face voluntariat.
În schimb, vrem ca asociaţiile să populeze, să se bată cu braconierii, să se judece cu poluatorii...
Din ce bani...nu interesează !

Oameni cu mii de postări şi cu bănuită autoritate declară cu voioşie că nu scot permis, deci încalcă intenţionat legea.
Dar au pretenţii ! Treaba să o facă alţii (statul, asociaţiile, ceilalţi pescari). Ei, în schimb, vor doar să pescuiască, să prindă peşte, să aibe drill-uri, trofee, să ajungă acasă cu portbajul plin. Etc, etc, etc.

3. Evident, vorbim despre C@R. Unii chiar vor sa-l impună cu forţa. Evident că vor să-l impună celorlalţi. De ei înşişi nu poate fi vorba, ei sunt prea sus.
Dacă apar şi puncte de vedere moderate, argumentate elegant şi credibil, desigur că se găsesc destui contestatari. Că de ce, că-i o prostie, că plăsarii, că electricienii...
De unde C@R, cand majoritatea nu respecta masurile si cantitatea legala. Ce mare lucru sa incalce legea, doar au dat bani, iar pestele tot il prind braconierii, industrialii sau "altii"

Ce va fi peste 20 de ani ? Va fi mult mai puţin peşte, în mod cert !
În rest...tăcere. Pană şi forumurile de pescari se vor transforma în forumuri de amintiri de la pescuit !
Iar cei care vor mai ţine o undiţă în mană, vor pescui în incinte private cateva specii bucşite de hormoni şi alţi stimulatori de creştere. Atunci, chiar că va fi C@R total, pentru că a consuma un astfel de peşte ar fi sinucidere curată.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de old_radu » 29 Dec 2012, 15:19

@ zavera

...ti-am mai spus : lucrurile nu se intampla asa cum le-ai invatat tu din carti
...legea este lege , atat pentru permisul de pescuit cat si pentru permisul de conducere auto
...ce s-ar intampla daca si la capitolul auto s-ar respecta legea ca si la pescuit si organele ar fi la fel de pasive ?
...stiu ,"padurea cu uscaturi" , dar daca si la pescuit s-ar respecta legea , nu cred ca am mai discuta de C&R decat de pe pozitia snobismului sau a unui hobby pur personal
...in rest cu ce se va intampla peste 20 de ani , nici Brucan nu a nimerit-o si nici un alt Nostradamus nu s-a nascut...sau sti tu altceva ? :oops: :roll:
...in rest ..."o ardem ca spartii"

P.S. ...si tu scri mult !

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de rapace » 29 Dec 2012, 15:59

@zavera
C&R cea mai mare bazaconie de care vad ca se impopotioneaza lumea pe aici...........eu spun altceva cei ce spun ca ei sunt C&R 100%sunt fie cei mai mari mincinosi"pescari :lol: " fie cei mai ce nu prind mai nimica si mai toti nu mananca peste.....pescuitul este un instinct ancestral pe ceare omul din preistorie il prctica ca o forma de subzistenta.......in timp a evoluat si acum lumea vorbeste dar nu aplica C&R....decat atunci cand nu prinde nimic ......cum am mai spus retinerea numai a pestelui in limite legale ar face o mare diferenta dar nici pe asta nu o aplica lumea asa ca nu am sa mai postez simt ca vb degeaba

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de miky » 29 Dec 2012, 16:04

old_radu scrie:...si iar ai scris mult ! :lol:
Hai ma, ca de data asta, jumatate o fost cu citate din... "tine" ! :mrgreen:

...Nu-i bai ! Prin compensatie, in 2013 o sa scriu foarte putin ! Cred ca a cam venit momentul...

Asa ca profit de ocazie de pe acuma sa va urez un an 2013 mai bun, numa' partide cu capturi de cate 5 kg/zi fix, numa' pesti gustosi in traista, indiferent ce-o sa faceti cu ei, si din multitudinea dorintelor si sperantelor voastre care incep invariabil cu... "SA SE"..., sa vi se implineasca toate !

Toate cele bune baieti !

:cooler:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de SF » 29 Dec 2012, 16:15

semlecangheorghe scrie:

Petreush dragule,pestii au instincte superioare unuia ca tine sau ca mine...Intotdeauna vor exista indivizi care vor duce specia mai departe..Probabil ca tu habar nu ai cum ii sa danseze avatii si somnii printre firele tale,si sa ai impresia ca ai nalucile ciumate..nu te flata singur,cu toata tehnologia ta,pestii au mult mai multe sanse inaintea ta sau a mea sau a altuia..

Multi ,dar nu toti prind,nici pe un sfert din cit le-ar permite legea...[/quote]

Gigel , io nu am nici o vina :lol: :wink:

Noi santem o specie , cea mai desteapta , si pestii is alta specie , mai putin desteapta . In primu rand instinctele lor nu fac doua cepe degerate contra inteligentei umane , si-n al doilea rand daca numara de indivizi dintr-o specie scade sub un numar nu se mai poate reface ! Adica daca scapa 4-5 salai nemasacrati intr-o balta , si chiar daca se intalnesc in primavara , nu inseamna ca treaba ii garantata !
In conditii naturale procentaju de icre care ajung pesti ii extrem de mic , si ca aia sa ajunga sa se reproduca ii mic la fel .
Cauzele merg de la dezastre ecologice din mana omului , la naturale , seceta sau viitura puternica pana la sterilitate , produsa de batranete sau boli , poluare .

Intre mijloacele tehnologice cele mai paguboase pentru pesti , telefonu mobil si internetu au fost cele mai dezastroase ! Treaba s-o miscat ca un bulgare de zapada , devenind mai mare , au prosperat cateva persoane in detrimentu pestilor .

Atitudinea noului val de pescari , pusi pe victorie si dispusi sa prinda , uneori pe costuri banesti mult peste limita normala , au dat si mai mare viteza la bulgaru de zapada , oameni dispusi sa demonstreze ca si ei pot (mai tineti minte topicu cu perfectionarea ) ajungand sa petreaca timp mult , prea mult as zice ca sa fie normal , insa berechet ca sa cunoasca foarte bine toate zonele din juru localitati unde traieste , ajungand sa stie pragurile , cioatele , metehnele pestilor , care combinate cu informatiile meteo si alte info venite de la amici prin telefonu mobil , intr-o incercare de a elimina norocu sau al reduce la minim , conduc la profilu unui rapitor , omu , homo sapiens , devenit prea specializat pentru putinii pesti ramasi !
Colac peste pupaza , mai avem si concursurile , cine ii cel mai bun :cry:

Toata lumea , inclusiv cei care practica captura si releasu ar trebui sa-si schimbe mentalitatea in cea ce priveste pescuitu .
Sa ne bucuram de pescuit , aia tre sa invatam ! De prins stim foarte bine !

Gigel , stai linistit , ca am avut mii de baracude in frenezie in fata si gherla o fost desavarsita , insa daca ai rabdare sa stai si sa stai , incep sa se sinucida !

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de rapace » 29 Dec 2012, 16:21

si app zavera eu unul cred ca tu esti unul din acei contopisti"lucratori"pe la vreouna din asociatii avps sau ceva de genul pt ca te vad prea infocat in ceea ce priveste pescarii fara permise .....eu unu spun doar atata ca oamenii nu isi scot permis pe motiv ca nu au de ce sa il scoata nimeni nu vine in control .........deci ce motiv are ghita sa aiba permis ......se lipseste si el de pasiunea sa pe perioada de prohibitie in care mai are sansa sa dea nas in nas cu jandarmii si nu are motive sa se vada cu avps sau jandarmerie in restul anului pt ca acestia nu fac ce trebuie sa faca cu toate ca li se aloca fonduri in acest scop ei considera ca acele fonduri sunt dreptul lor de la dumnezeu dat si le folosesc in scopuri personale inclusiv banii din cotizatii sau manarii gen hai ca repopulam nu stiu ce zona
merg la un propietar de crescatorie cumpara "puiet" la pret de 130 ron kg (puiet a se intelege pesti de 200-300gr)apoi 1/4 din cantitatea trecuta pe acte o elibereaza cu mare tamtam in ochii lumii si ai presei si se dau mari cu vezi doamne ce au facut ei ....au facut doar sa justifice banii smenuiti......pe mine ma ia la rost ca de ce pescuiesc la stiuca pe la jumatea lui mai .......nu mai spun ca nu are rost ......oamenii de pe acest forum se pare ca nu sunt destul de revoltati in ceea ce priveste felul in care merg lucrurile in tara aceasta sau poate ca nu cunosc crudele realitati de pe apele interioare sau pur si simplu sunt doar pescari de internet .mai dau si ei cu parerea despre ce si cum ca au fost si ei pe la pescuit in nu stiu ce an cu unchiul marin

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de zavera » 29 Dec 2012, 16:38

rapace scrie:si app zavera eu unul cred ca tu esti unul din acei contopisti"lucratori"pe la vreouna din asociatii avps sau ceva de genul pt ca te vad prea infocat in ceea ce priveste pescarii fara permise .....eu unu spun doar atata ca oamenii nu isi scot permis pe motiv ca nu au de ce sa il scoata nimeni nu vine in control .........deci ce motiv are ghita sa aiba permis ......se lipseste si el de pasiunea sa pe perioada de prohibitie in care mai are sansa sa dea nas in nas cu jandarmii si nu are motive sa se vada cu avps sau jandarmerie in restul anului pt ca acestia nu fac ce trebuie sa faca cu toate ca li se aloca fonduri in acest scop ei considera ca acele fonduri sunt dreptul lor de la dumnezeu dat si le folosesc in scopuri personale inclusiv banii din cotizatii sau manarii gen hai ca repopulam nu stiu ce zona
merg la un propietar de crescatorie cumpara "puiet" la pret de 130 ron kg (puiet a se intelege pesti de 200-300gr)apoi 1/4 din cantitatea trecuta pe acte o elibereaza cu mare tamtam in ochii lumii si ai presei si se dau mari cu vezi doamne ce au facut ei ....au facut doar sa justifice banii smenuiti......pe mine ma ia la rost ca de ce pescuiesc la stiuca pe la jumatea lui mai .......nu mai spun ca nu are rost ......oamenii de pe acest forum se pare ca nu sunt destul de revoltati in ceea ce priveste felul in care merg lucrurile in tara aceasta sau poate ca nu cunosc crudele realitati de pe apele interioare sau pur si simplu sunt doar pescari de internet .mai dau si ei cu parerea despre ce si cum ca au fost si ei pe la pescuit in nu stiu ce an cu unchiul marin
N-ai prea nimerit-o !
Nu sunt conţopist pe la nici o asociaţie !
Dar eu sigur o nimeresc cand apreciez că dumneata eşti unul dintre cei care pescuiesc fără permis, pe motiv că nu sunt controale, consideri C@R ca fiind o prostie, iar respectarea legii o chestie care nu te priveşte.
Iar reproşul că pledez pentru pescuitul cu permis...este cel mai ciudat lucru care mi s-a putut întampla !

Singura chestie pe care n-am înţeles-o este aia "fondurile care se aloca asociatiilor". Stie cineva de vreo alocare de fonduri de undeva catre AVPS-uri ? Cine le aloca ? Guvernul ? UE ? NATO ? ONU ? NASA ? Federatia dlui Popescu ?
Pai daca este asa, de ce nu te bagi si dumneata conţopist la vreo asociaţie ?
Mai lucrezi nitel la gramatică, mai cizelezi exprimarea, te dotezi cu ceva Distonocalm (că prea te enervezi) şi...va merge ! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de old_radu » 29 Dec 2012, 16:56

miky scrie:...in 2013 o sa scriu foarte putin...
... va urez un an 2013 mai bun
...asa sa faci , putin , dar mai des :lol:
...sa ai un An Nou fericit si cat mai multi pistruiati in carligul tau barbless !
LA MULTI ANI !

Avatar utilizator
rapace
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 10 Sep 2012, 13:29

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de rapace » 29 Dec 2012, 17:41

zavera scrie:
N-ai prea nimerit-o !
Nu sunt conţopist pe la nici o asociaţie !
Dar eu sigur o nimeresc cand apreciez că dumneata eşti unul dintre cei care pescuiesc fără permis, pe motiv că nu sunt controale, consideri C@R ca fiind o prostie, iar respectarea legii o chestie care nu te priveşte.
Iar reproşul că pledez pentru pescuitul cu permis...este cel mai ciudat lucru care mi s-a putut întampla !

Singura chestie pe care n-am înţeles-o este aia "fondurile care se aloca asociatiilor". Stie cineva de vreo alocare de fonduri de undeva catre AVPS-uri ? Cine le aloca ? Guvernul ? UE ? NATO ? ONU ? NASA ? Federatia dlui Popescu ?
Pai daca este asa, de ce nu te bagi si dumneata conţopist la vreo asociaţie ?
Mai lucrezi nitel la gramatică, mai cizelezi exprimarea, te dotezi cu ceva Distonocalm (că prea te enervezi) şi...va merge ! :lol: :lol: :lol:
in ceea ce priveste pemisul am sa iti raspund scurt daca ai fi citit ai prin postarile mele eu ca spus ca ma cert cu cei de la avps pe diferite motive....si ai fi inteles ca nu te poti certa cu ei daca nu ai permis...... cat de cand am eu permis nu ar fi corect sa iti spun ... iti spun doar atata ca am intrerupt vizarea permisului pe o perioada de 8 ani cat nu am fost in tara si ca de acum 3 ani de cand m-am intors pe zi ce trece raman tot mai stupefiat de nesimtirea asociatiilor ce elibereaza permise ......am pescuit si pe unde am fost pe afara si motivul pt care lumea isi facea permis fara exceptie era ca acolo veneau in control si de cateva ori pe zi iar costul acelui permis era cam la acelasi nivel cu cel de la noi de la romania in it am dat 24 eur in suedia 30 si la fr 40 de eur asta fara alte explixatii ce sunt legate de acele permise ca e povestea prea lunga.iar salariile nu vin pt avps din cotizatii ci de la ministerul de care acestea apartin care aloca si niscaiva fonduri pt ele.... avps apartine statului nu este privat ,au un inginer specializat in piscicultura.....etc respectarea legii la tine ce inseamna ? C&R ......daca a respecta legea inseamna C&R atunci eu nu o respect eu retin capturile de peste 40 cm nu si in cazul somnului dar in fine nu te cunosc sa imi dau cu parerea despre tine .......iti spun doar atat ca daca tu crezi ca s-ar schimba lucrurile doar cu bani te inseli amarnic eu unu iti spun ceva ce poti verifica lucrurile se schimba doar cu atitudine personala.........si asa cum tu unu faci afirmatii gratuite la adresa mea eu unu iti spun ca daca detii permis asta nu inseamna ca esti si pescar de aceea esti doar un contopist intr-o asociatie si sincer asi vrea sa ma intalnesc macar o data cu un peste eliberat de tine......din pacate cred ca nu am sa am bucuria aceasta cred ca esti doar omul cu pareri moraliste de ochii lumii

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Dec 2012, 19:05

Noi santem o specie , cea mai desteapta , si pestii is alta specie , mai putin desteapta . In primu rand instinctele lor nu fac doua cepe degerate contra inteligentei umane , si-n al doilea rand daca numara de indivizi dintr-o specie scade sub un numar nu se mai poate reface !
Referitor la instinct versus tehnologie(ma refer la scule)urmareste filmul cu somnul la clonc,cind o sa-l puna pe sit la Zoran..
In rest ai mare dreptate cu celelalte chestii tehnologice..
Asta cu numarul de indivizi,nu stiu daca-i chiar asa...poate se refac, dar intr-un timp mai indelungat...cine stie..
Oricum atita zbatere pentru c@R -care-i o optiune -pe cind chestii care sint reglementate de lege ,nu se respecta..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns