...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Dec 2012, 08:35

Asa cum eu am unele' 'trasaturi' de traistar,asa aveti si voi,unii,'fumuri'care pleaca de la c@R si ajung la nokill..

Cea mai corecta,umana,frumoasa,constructiva atitudine dintre cele afisate pe aici ,mi s-a parut a fi cea a lui Zamfi...

Cind vrei sa promovezi ceva la modul constructiv ,nu faci pe cel vizat sa se simta ca ultima amiba reesapata cazuta la picioarele asazisului ...sapiens.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Dec 2012, 08:43

tu vorbesti de pescuit sportiv dar SF vorbea de tehnologie
Acest topic este despre ''C&R moral......legal=moral''.
N-am stiut ca principiul asta este discutabil vizavi de curent electric,butelie,dinamita,sau...bomba atomica eventual..
Dealtfel iesirile in peisaj sint scuzabile la voi astia cu muska-n klop,si imputabile altora...
Si la tine oricum ,la cit si ce prinzi,nu mai conteaza c@R,sau no kill.Faci parte din categoria de pescari care usureaza perpetuarea speciilor pe mai departe...felicitari.. :respekt: :respekt:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Dec 2012, 08:48

Asa ,si ca sa va iau la rind...
Asta-i alibiul si speranta oricarui traistar... oare de ce am inca senzatia ca esti diferit de ei?
Regulile forumului nu-mi permit sa iti spun unde ma doare pe mine de parerea unora ca tine...
Eu practic c&R,din cu totul alte motivatii...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de MuskMd » 28 Dec 2012, 09:01

semlecangheorghe scrie: Eu practic c&R,din cu totul alte motivatii...
Poi baga gigi motivatiile...poate se mai lipesc si altii ....

uite eu de exemplu dau drumul ca-s putini ...si poate se cotzaie si se inmultesc sa avem si noi ce poza ....

cand or fi multi, o sa retin si eu de-o prajeala din speciile care me gusta :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de audumbre » 28 Dec 2012, 09:07

semlecangheorghe scrie:Asa ,si ca sa va iau la rind...
e bine ca ne iei si tu de undeva...mare lucru !

semlecangheorghe scrie:Eu practic c&R,din cu totul alte motivatii...
pai tu practici c&r ? pe alt topic sustineai ca iti place sa mananci pestele prins de tine.
sau la tine depinde despre ce se discuta si vrei sa fii cu "majoritatea" ? :roll:

as scrie eu despre boala ce duce la astfel de comportament dar nu-mi permit regulile forumului. sper ca intelegi tu...daca nu , mai bine.
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

pescar94
senior
senior
Mesaje: 446
Membru din: 16 Mai 2012, 20:07

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de pescar94 » 28 Dec 2012, 09:11

Deci eu sa fiu sincer fac c&r la orice peste,mai intai prind 1-2-3 bucati depinde de greutate/marime(legala),ca sa fie de un gratar /prajala,iar dupa c&r la toate care vin,uitati.va si la pescar hoinar ,asa face si acolo:),La multi ani !

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de Tavi » 28 Dec 2012, 09:29

semlecangheorghe scrie:
tu vorbesti de pescuit sportiv dar SF vorbea de tehnologie
Acest topic este despre ''C&R moral......legal=moral''.
N-am stiut ca principiul asta este discutabil vizavi de curent electric,butelie,dinamita,sau...bomba atomica eventual..
Pai zi asa, ca nu stii.
Iti spun eu atunci: si aia care dau cu curent, butelie si dinamita iau din aceaisi pesti din care luam si noi cu unditza. Si nu prea mai sunt. moral sau legal conteaza mai putin, rezultatul e acelasi: pestii tot asa se imputineaza.
Crezi ca nu poti face pagube cu undita ca au pestii instincte? Te imbeti cu apa rece...nu prinzi pentru ca nu prea mai sunt pesti, nu ca-s ei mai destepti ca tine...sau ma rog, poate tu stii mai bine :P
Sacalaia e un bun exemplu: nu-i poti lua pe toti, nu elimini specia, raman totusi cativa imuni la unditza dar iata ca de cand s-a renuntat la C&R stiucile s-au imputinat dramatic si ecosistemul e afectat. Si din cate stiu nu cu plase, nu cu dinamita si curent, ci cu undita ...
Exemplele lui Tudor spun acelasi lucru: apele alea (mult mai mari ca Sacalaia) au inflorit dupa ce au introdus C& R.
Iti pot da si multe alte exemple din alte parti unde cele mai bune ape sunt C&R. Sau alea salbatice, departe de oameni unde nu prea se pescuieste.
Ultima oară modificat 28 Dec 2012, 09:32 de către Tavi, modificat 1 dată în total.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de MuskMd » 28 Dec 2012, 09:31

pescar94 scrie:Deci eu sa fiu sincer fac c&r la orice peste,mai intai prind 1-2-3 bucati depinde de greutate/marime(legala),ca sa fie de un gratar /prajala,iar dupa c&r la toate care vin,uitati.va si la pescar hoinar ,asa face si acolo:),La multi ani !

:lol1: :lol1:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de DEM » 28 Dec 2012, 10:03

Adevarat Cutia Pandorei,subiectu :twisted: ....alt topic facut de cacao :wallbash: :respekt: pt cei ce practica C&R.
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: ...retinem legal ...C&R moral ...legal = moral ?

Mesaj de tavistan » 28 Dec 2012, 10:13

semlecangheorghe scrie:Asa ,si ca sa va iau la rind...
Asta-i alibiul si speranta oricarui traistar... oare de ce am inca senzatia ca esti diferit de ei?
Regulile forumului nu-mi permit sa iti spun unde ma doare pe mine de parerea unora ca tine...
Eu practic c&R,din cu totul alte motivatii...
Moahaaa! Si de cand respecti tu regulile forumului, nea Jijel ? :? Si nah, ca simturile te cam insala, semn ca nu esti tocmai vijilent - sa fie de la vinul de cu'sarbatori? Ca eu, dincolo de malitiozitate (atata cata sunt eu in stare), chiar aveam senzatia ca nu esti tocmai de acolo... ca esti mai bun/mult mai bun/incomparabil mai bun decat categoria la care faceam referire... Da tu nu si nu! Betmen betmen! Imediat sa dai cu tifla! Pai daca tu te simti jignit de faptul ca te consider ALTFEL decat ei, inseamna ca nu esti cu nimic mai breaz! Poate doar cu uuuooooon pic!
Dar zau lumineaza-ne! care-s principiile dupa care dai tu drumul la pesti? Are cumva legatura cu numarul de oase/oscioare/osicule? :P

Scrie răspuns